Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: mensen minder tevreden over hun woonomgeving in 2020

CBS: mensen minder tevreden over hun woonomgeving in 2020

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar waren mensen minder tevreden over hun woonomgeving dan het jaar ervoor. Zo nam de afstand tot voorzieningen, zoals basisscholen, cafés en sportterreinen gemiddeld toe en waren mensen minder tevreden met de woning en de woonomgeving. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in de regionale Monitor Brede Welvaart 2021, die de kwaliteit van leven over 2020 onderzocht.

Het ongenoegen over de woonsituatie neemt al een aantal jaar toe, licht hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS toe. "Dat heeft ook te maken met de situatie op de Nederlandse woningmarkt." Er is een groot tekort aan woningen en de huizenprijzen zijn de afgelopen jaren fors gestegen.

Op alle andere gemeten aspecten was nagenoeg geen verandering ten opzichte van vorig jaar. Dan gaat het om onder meer welzijn, materiële welvaart, gezondheid, arbeid, vrije tijd, samenleving, veiligheid en milieu.

Grote steden en het platteland

De grootste verschillen in welvaart zijn tussen de grote steden en het platteland. Mensen die in de stad wonen zijn gemiddeld minder gezond, verdienen minder en zitten in een minder veilige en schone leefomgeving. Daarbij scoren de vier grote steden veelal laag, ondanks dat de inwoners gemiddeld hoger zijn opgeleid en de afstand tot voorzieningen gemiddeld korter is. In Zuidoost-Brabant en Noord-Brabant ervaren mensen hogere welvaart dan in andere gemeenten.

Gemeenten in Noordoost-Groningen zoals Veendam, Midden-Groningen en Oldambt scoren laag. Mensen die hier wonen hebben naar verhouding een lager inkomen en een slechtere gezondheid. Ook is er relatief hoge werkloosheid en grote afstand tot voorzieningen. De regionale welvaart is het hoogst in Castricum in Noord-Holland, Voorschoten en Teylingen in Zuid-Holland, en Vught in Noord-Brabant.

Geen goed teken

De invloed van de coronapandemie is volgens Van Mulligen nog niet direct te zien. "De inkomens en koopkracht gingen in 2020 sterk vooruit, terwijl de economie kromp." Lonen stegen met name door eerdere cao-afspraken die per 2020 ingingen. Door coronasteunmaatregelen raakten relatief weinig mensen hun baan kwijt. "De vraag is wel hoe het er voor 2021 uit gaat zien. De inflatie loopt op, dat is geen goed teken voor de koopkracht", aldus Van Mulligen.

In mei publiceerde het CBS al de landelijke welvaartsmonitor, die het statistiekbureau maakt in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Dit onderzoek is de regionale uitsplitsing daarvan.

Meer uit Financieel

Veilingsite Catawiki boekt eerste winst sinds 2020

AMSTERDAM (ANP) - Veilingsite Catawiki heeft vorig jaar voor het eerst in vijf jaar een nettowinst geboekt. Het Nederlandse internetbedrijf zegt dat dit te danken is aan investeringen in technologie, die schaalvergroting mogelijk maakten. Tegelijkertijd groeit volgens Catawiki de vraag naar luxe- en verzamelobjecten, waaronder Pokémonkaarten, postzegels, horloges en sieraden.

29 minuten geleden
Flinke koersverliezen op beurzen New York, olieprijzen omhoog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke verliezen gesloten. Het sentiment onder beleggers op Wall Street werd onder meer gedrukt door een stijging van de olieprijzen door de opgelopen spanningen in het Midden-Oosten. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Amerikaanse inflatie die het hoogste niveau in meer dan drie jaar heeft bereikt.

7 uur geleden
Brits winkelconcern Frasers Group doet bod op modemerk Hugo Boss

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse winkel- en sportconcern Frasers Group heeft een overnamebod gedaan op het Duitse modemerk Hugo Boss van 38 euro per aandeel in contanten. Frasers bezit al ruim een kwart van de aandelen Hugo Boss en wil nu de rest ook in handen krijgen voor een bedrag van bijna 2 miljard euro.

11 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit met kleine winst

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag met kleine winst de handel uitgegaan. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde spanningen in het Midden-Oosten na Amerikaanse vergeldingsaanvallen op Iran. Verder was er ook aandacht voor een Amerikaans inflatiecijfer.

12 uur geleden
Grote interesse investeerders Midden-Oosten in beursgang SpaceX

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Investeerders in het Midden-Oosten hebben grote interesse in de beursgang van SpaceX die vrijdag in New York moet plaatsvinden. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg hebben de staatsfondsen van Saudi-Arabië en Koeweit al voor miljarden dollars aan orders geplaatst voor aandelen SpaceX.

13 uur geleden
ASML en vakbonden definitief akkoord over sociaal plan

VELDHOVEN (ANP) - ASML en vakbonden hebben een akkoord ondertekend over het sociaal plan voor de reorganisatie bij de chipmachinemaker, meldt vakbond De Unie. Het techbedrijf kondigde eerder dit jaar aan 1700 banen te schrappen omdat de organisatie te stroef was geworden. Nu is onder andere afgesproken dat er tot 1 mei volgend jaar geen gedwongen ontslagen mogen vallen.

14 uur geleden
Wall Street opent licht lager, olieprijzen omhoog

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn woensdag licht lager geopend. Dinsdag waren de aandelenmarkten in New York ook al overwegend met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten houden beleggers bezig.

14 uur geleden