Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: mensen minder tevreden over hun woonomgeving in 2020

CBS: mensen minder tevreden over hun woonomgeving in 2020

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar waren mensen minder tevreden over hun woonomgeving dan het jaar ervoor. Zo nam de afstand tot voorzieningen, zoals basisscholen, cafés en sportterreinen gemiddeld toe en waren mensen minder tevreden met de woning en de woonomgeving. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in de regionale Monitor Brede Welvaart 2021, die de kwaliteit van leven over 2020 onderzocht.

Het ongenoegen over de woonsituatie neemt al een aantal jaar toe, licht hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS toe. "Dat heeft ook te maken met de situatie op de Nederlandse woningmarkt." Er is een groot tekort aan woningen en de huizenprijzen zijn de afgelopen jaren fors gestegen.

Op alle andere gemeten aspecten was nagenoeg geen verandering ten opzichte van vorig jaar. Dan gaat het om onder meer welzijn, materiële welvaart, gezondheid, arbeid, vrije tijd, samenleving, veiligheid en milieu.

Grote steden en het platteland

De grootste verschillen in welvaart zijn tussen de grote steden en het platteland. Mensen die in de stad wonen zijn gemiddeld minder gezond, verdienen minder en zitten in een minder veilige en schone leefomgeving. Daarbij scoren de vier grote steden veelal laag, ondanks dat de inwoners gemiddeld hoger zijn opgeleid en de afstand tot voorzieningen gemiddeld korter is. In Zuidoost-Brabant en Noord-Brabant ervaren mensen hogere welvaart dan in andere gemeenten.

Gemeenten in Noordoost-Groningen zoals Veendam, Midden-Groningen en Oldambt scoren laag. Mensen die hier wonen hebben naar verhouding een lager inkomen en een slechtere gezondheid. Ook is er relatief hoge werkloosheid en grote afstand tot voorzieningen. De regionale welvaart is het hoogst in Castricum in Noord-Holland, Voorschoten en Teylingen in Zuid-Holland, en Vught in Noord-Brabant.

Geen goed teken

De invloed van de coronapandemie is volgens Van Mulligen nog niet direct te zien. "De inkomens en koopkracht gingen in 2020 sterk vooruit, terwijl de economie kromp." Lonen stegen met name door eerdere cao-afspraken die per 2020 ingingen. Door coronasteunmaatregelen raakten relatief weinig mensen hun baan kwijt. "De vraag is wel hoe het er voor 2021 uit gaat zien. De inflatie loopt op, dat is geen goed teken voor de koopkracht", aldus Van Mulligen.

In mei publiceerde het CBS al de landelijke welvaartsmonitor, die het statistiekbureau maakt in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Dit onderzoek is de regionale uitsplitsing daarvan.

Meer uit Financieel

Privéjeteigenaar veroordeeld voor fraude van 15 miljoen dollar

BALTIMORE (ANP) - De eigenaar van een bedrijf dat chartervluchten met privéjets aanbood, is veroordeeld voor het oplichten van klanten. Hij heeft mensen ongeveer 15 miljoen dollar afhandig gemaakt, aldus het Openbaar Ministerie in de Amerikaanse staat Maryland.

13 minuten geleden
Subsidie elektrische landbouwmachines en tractors ruim overtekend

NIEUWEGEIN (ANP) - Voor een subsidieregeling voor een elektrische landbouwmachine of tractor is veel interesse bij boeren, nu de energieprijzen flink zijn gestegen door de Iranoorlog. De subsidiepot ging eerder deze week open, maar er is nu al veel meer steun aangevraagd dan er aan budget is. Agrotechniekbrancheclub Fedecom roept de politiek op snel meer geld beschikbaar te stellen.

53 minuten geleden
AEX-index begint lager door koersverliezen chipbedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onder druk door koersverliezen in de Amerikaanse en Aziatische chipsector. Op Wall Street werden chip- en techaandelen donderdag al ingeruild voor meer traditionele bedrijven, waardoor de techzware Nasdaq licht lager sloot. De Dow-Jonesindex, die minder afhankelijk is van de techsector, steeg daardoor naar een nieuw recordniveau.

1 uur geleden
Eurocommissaris pleit voor evenwicht in handelsbalans met China

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft zijn Chinese tegenhanger opgeroepen om het "onhoudbare" handelstekort tussen de economieën aan te pakken. Het handelstekort loopt op dit moment volgens hem op tot 1 miljard euro per dag.

2 uur geleden
FT: aandeelhouders willen buitenstaander als nieuwe baas Heineken

AMSTERDAM (ANP) - Belangrijke aandeelhouders van Heineken hebben de bierbrouwer opgeroepen om snel duidelijkheid te geven over de opvolger van de per eind mei vertrokken bestuursvoorzitter Dolf van den Brink. Twee van de vijftien grootste investeerders in het familiebedrijf zeiden tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat Heineken daarbij moet afwijken van de aloude traditie om interne kandidaten te benoemen. Ze willen een externe kandidaat om het concern er weer bovenop te helpen.

2 uur geleden
Nederlandse boeren ontvangen minder geld voor hun producten

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren en tuinders kregen in het eerste kwartaal van dit jaar gemiddeld ruim 10 procent minder betaald voor hun producten vergeleken met een jaar eerder. Volgens nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) leverden vooral aardappelen minder op. Ook de afzetprijzen van fruit, granen, melk en eieren lagen beduidend lager.

2 uur geleden
Bijna recordaantal flessen wijn geproduceerd in Nederland

RHENEN (ANP) - Nederlandse wijngaardeniers hebben een succesvol wijnjaar beleefd. Met ruim 1,5 miljoen flessen wijn in 2025 was vorig jaar het op een na succesvolste wijnjaar ooit. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in samenwerking met Vereniging Nederlandse Wijnproducenten (VNWP).

2 uur geleden