CBS: meer omzet uit zakelijke diensten, wel zorgen binnen sector
DEN HAAG (ANP) - Bedrijven in de zakelijke dienstverlening zagen hun gemiddelde omzet in het derde kwartaal van dit jaar stijgen. In de beveiligingsbranche was daarbij sprake van een recordstijging. Wel daalde binnen de sector het ondernemersvertrouwen in het vierde kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
De inkomsten van zakelijke dienstverleners, waaronder bijvoorbeeld beveiligingsbedrijven, accountants, de reisbranche en de uitzendbranche vallen, stegen in het derde kwartaal met 19 procent op jaarbasis. Dat is tevens de gemiddelde stijging van de afgelopen zes kwartalen, waarin de sector de omzet zag groeien. Wel zijn er verschillen tussen sectoren.
Zo profiteerde de beveiligingsbranche van een aantrekkende vraag naar haar diensten, ziet het CBS. De omzet in die sector nam dan ook toe met 24,2 procent op jaarbasis, een recordstijging volgens het statistiekbureau. Dat had ook te maken met gestegen tarieven in het derde kwartaal. Die lagen namelijk 3,2 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar.
Reisbranche
De omzet van de reisbranche liet volgens het CBS de grootste stijging zien, van maar liefst 50 procent. Die stijging valt echter toe te schrijven aan de coronamaatregelen die in het derde kwartaal van 2021 nog van kracht waren. Daardoor vielen de inkomsten voor de reisbranche destijds relatief laag uit.
Het ondernemersvertrouwen onder zakelijke dienstverleners is wel tanende, merkt het CBS. Zo heerst er onder ondernemers pessimisme over de winstgevendheid en het huidige economische klimaat. Ook het tekort aan personeel treft veel bedrijven; ruim 52 procent van de ondernemers geeft aan dat ze daardoor worden belemmerd.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een verhoging van de EU-meerjarenbegroting met 10 procent, geen bezuinigingen op de budgetten voor landbouw en achterstandsbeleid en meer eigen middelen om nieuwe prioriteiten te financieren. Dat is de inzet van de onderhandelaars die namens het Europees Parlement met de EU-lidstaten tot overeenstemming moeten komen over de meerjarenbegroting 2028-2034.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag lager begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve om de rente voor de derde keer op rij te verlagen. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de kwakkelende arbeidsmarkt stimuleren. De beleidsmakers van de Fed waren wel verdeeld over het rentebesluit en voorzien voor het komende jaar nog maar één renteverlaging. Ook gaf voorzitter Jerome Powell aan dat de Fed bij de komende rentevergadering waarschijnlijk in de pauzestand gaat.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Overlevenden van de tyfoon Rai op de Filipijnen hebben Shell aangeklaagd. Ze willen geld zien omdat ze vinden dat het energiebedrijf heeft bijgedragen aan de tyfoon en de schade die daardoor is ontstaan. Drie klimaatorganisaties steunen de overlevenden in de rechtszaak, die in Groot-Brittannië plaatsvindt.
1 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Elon Musk heeft een hint gegeven voor een beursgang van SpaceX, nadat verschillende media de afgelopen dagen al hadden gemeld dat het commerciële ruimtevaartbedrijf naar de aandelenmarkt wil. Een ruimtevaartjournalist had in een artikel geschreven dat die beursgangplannen zijn bevestigd en Musk schreef vervolgens op X dat die journalist gelijk heeft.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Woningen werden in 2025 sneller verkocht dan een jaar eerder, meldt huizenwebsite Funda. Ook het woningaanbod op Funda groeide dit jaar. Door de aanhoudende krapte op de woningmarkt nam de vraagprijs van huizen eveneens toe.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De schade door beleggingsfraude bedraagt vermoedelijk honderden miljoenen euro's per jaar en kan zelfs oplopen tot 750 miljoen euro, meldt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De beurswaakhond spreekt van een snelgroeiend en ernstig maatschappelijk probleem waarvan de omvang wordt onderschat.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het loonverschil tussen mannen en vrouwen in het bedrijfsleven is opnieuw afgenomen. Vorig jaar verdiende een vrouw gemiddeld 6,1 procent minder per uur, als rekening wordt gehouden met bijvoorbeeld het soort functie en opleidingsniveau. Twee jaar eerder was dat nog 6,9 procent en tien jaar eerder bijna 10 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
4 uur geleden