CBS maakt bekend of inflatie nog verder is gestegen
DEN HAAG (ANP) - In november stegen de kosten voor het dagelijks leven harder dan in de afgelopen 39 jaar. Als het Centraal Bureau voor de Statistiek dinsdag de inflatiecijfers over december bekendmaakt, wordt duidelijk of de geldontwaarding ook in de laatste maand van 2021 verder is gestegen. De afgelopen maanden steeg vooral de prijs van gas en elektriciteit, maar ook andere zaken werden duurder als gevolg van leveringsproblemen.
De inflatie was in oktober nog 3,4 procent op jaarbasis en in november 5,2 procent. De verwachting is dat dit cijfer nog verder is opgelopen. Afgelopen week gaf het CBS al het inflatiecijfer voor december volgens de Europees geharmoniseerde methode vrij, wat met 6,4 procent op jaarbasis iets hoger was dan de 5,9 procent die deze rekenmethode in november opleverde.
In november steeg ook de prijs van kleding aanzienlijk, met 5 procent, terwijl eten en drinken 1,1 procent duurder werden. Elektriciteit was driekwart duurder, gas steeg ruim de helft in prijs en benzine kostte ongeveer een derde meer dan een jaar eerder.
Energieprijzen
De beleidsbepalers van de Europese Centrale Bank (ECB) zien de oorzaken van de hoge inflatie nog als tijdelijk. Zo kunnen de energieprijzen komend jaar weer dalen als er meer voorraden van gas worden aangelegd. Ook zijn er verstoringen met de levering van goederen en grondstoffen, wat tot hogere prijzen leidt. Die verstoringen zullen nog wel enige tijd aanhouden, maar in de loop van 2022 afnemen, aldus de ECB.
De inflatie in de eurozone steeg afgelopen maand nog wel, tegen de verwachtingen van economen in. De stijging bedroeg maar 0,1 procentpunt ten opzichte van november en lijkt de verwachtingen van de ECB te bevestigen.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
25 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
1 uur geledenWENEN (ANP/DPA/AFP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
18 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
21 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
23 uur geleden