CBS maakt bekend of inflatie nog verder is gestegen
DEN HAAG (ANP) - In november stegen de kosten voor het dagelijks leven harder dan in de afgelopen 39 jaar. Als het Centraal Bureau voor de Statistiek dinsdag de inflatiecijfers over december bekendmaakt, wordt duidelijk of de geldontwaarding ook in de laatste maand van 2021 verder is gestegen. De afgelopen maanden steeg vooral de prijs van gas en elektriciteit, maar ook andere zaken werden duurder als gevolg van leveringsproblemen.
De inflatie was in oktober nog 3,4 procent op jaarbasis en in november 5,2 procent. De verwachting is dat dit cijfer nog verder is opgelopen. Afgelopen week gaf het CBS al het inflatiecijfer voor december volgens de Europees geharmoniseerde methode vrij, wat met 6,4 procent op jaarbasis iets hoger was dan de 5,9 procent die deze rekenmethode in november opleverde.
In november steeg ook de prijs van kleding aanzienlijk, met 5 procent, terwijl eten en drinken 1,1 procent duurder werden. Elektriciteit was driekwart duurder, gas steeg ruim de helft in prijs en benzine kostte ongeveer een derde meer dan een jaar eerder.
Energieprijzen
De beleidsbepalers van de Europese Centrale Bank (ECB) zien de oorzaken van de hoge inflatie nog als tijdelijk. Zo kunnen de energieprijzen komend jaar weer dalen als er meer voorraden van gas worden aangelegd. Ook zijn er verstoringen met de levering van goederen en grondstoffen, wat tot hogere prijzen leidt. Die verstoringen zullen nog wel enige tijd aanhouden, maar in de loop van 2022 afnemen, aldus de ECB.
De inflatie in de eurozone steeg afgelopen maand nog wel, tegen de verwachtingen van economen in. De stijging bedroeg maar 0,1 procentpunt ten opzichte van november en lijkt de verwachtingen van de ECB te bevestigen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Experts verwachten dat de woonboulevards ook dit jaar weer een kleine piek in bezoekers hebben op tweede paasdag. Hoewel het allang niet meer de aantallen van vroeger zijn, zoeken mensen volgens de kenners nog altijd naar vertier met het gezin. De laatste jaren lopen de bezoekersaantallen wel weer op.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Kappers kiezen er steeds vaker voor om als zelfstandig ondernemer te werken. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van data uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK). Op 1 april staan er ruim 27.000 kappers ingeschreven als zzp'er bij de KVK, een stijging van 17 procent ten opzichte van vijf jaar eerder. Nu werkt meer dan driekwart van de ingeschreven kappers als zzp'er.
1 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
16 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
18 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
20 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
22 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.
23 uur geleden