Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: laatste jaren daalde uitstoot in de landbouw vrijwel niet

CBS: laatste jaren daalde uitstoot in de landbouw vrijwel niet

DEN HAAG (ANP) - De uitstoot van broeikasgassen en stikstof in de landbouw is in de laatste jaren nauwelijks nog gedaald, signaleert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag. In vergelijking met 1995 is de uitstoot van de meeste stoffen in de landbouw wel gedaald, maar tussen 2003 en 2008 stagneerde deze ontwikkeling bij broeikasgassen en stikstof. De productie in de landbouw ging in grofweg 25 jaar met 20 procent omhoog.

De bijdrage van de landbouw aan de totale uitstoot in Nederland is relatief groot, stelt het CBS. Als het gaat om broeikasgassen, dan is het aandeel van de landbouw met 12 procent nog precies hetzelfde als in 1995. Na dat jaar daalde de uitstoot van gassen die bijdragen aan de opwarming van de aarde wel, maar sinds 2003 is die juist weer licht gestegen.

Tussen 1995 en 2008 verminderde de stikstofuitstoot aanzienlijk, maar daarna stagneerde de voortgang. De landbouw is de grootste uitstoter van de stikstofverbinding ammoniak, wat vrijkomt als dierlijke mest en urine met elkaar mengen. Ook komt er stikstofoxide vrij in de landbouw, bijvoorbeeld door tractoren en het verwarmen van kassen.

Melkveesector

De melkveesector stoot de meeste ammoniak uit. Ook is deze sector verantwoordelijk voor de meeste uitstoot van broeikasgassen. Het sterke gas methaan komt bij koeien bijvoorbeeld vrij als ze ademen of boeren. Verder stoot de (glas)tuinbouw ook veel broeikasgassen uit, door de opwekking van energie in de kassen met aardgas. Al met al stelt het CBS dat de zeer hoge productie in de landbouw een prijs heeft: het legt een grote druk op milieu en dierenwelzijn.

Landbouwwerktuigen stoten sinds 1995 wel veel minder fijnstof uit, maar nog steeds hebben de machines een groot aandeel in de totale fijnstofuitstoot in de landbouw. Ook pluimveehouderijen stoten veel fijnstof uit, door stof in de stallen. De algehele uitstoot van fijnstof afkomstig uit stallen en kassen steeg ten opzichte van 1995.

Uitstoot van ammoniak te hoog

De landbouw was in 2020 goed voor 1 procent van de omvang van de economie. In 1995 was dit nog 3 procent.

In een nieuw rapport van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) kwam dinsdag ook naar voren dat de uitstoot van ammoniak afkomstig uit de landbouw te hoog blijft. Daardoor wordt het doel om in 2030 drastisch de stikstofuitstoot rond natuurgebieden te verminderen niet gehaald. Het aangekondigde Nationaal Programma Landelijk Gebied (NPLG) zou daar verandering in moeten brengen.

Meer uit Binnenland

Extra waarschuwing voor noorden: code oranje om gladheid

DE BILT (ANP) - Friesland, Groningen en Drenthe moeten dinsdag nog meer dan de andere provincies rekening houden met gladheid. Het KNMI waarschuwt die drie provincies daarvoor met code oranje van dinsdag 22.00 tot woensdag 10.00 uur. Op Zeeland na geldt voor de rest van het land vanaf dinsdagochtend waarschuwingscode geel.

4 uur geleden
OM: Zweden vervolgt tiener voor beschieting bij gevangenis Alphen

ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De tienerjongen die donderdag in Zweden werd opgepakt voor betrokkenheid bij de schietpartij bij de gevangenis in Alphen aan den Rijn op 16 januari wordt in zijn thuisland vervolgd. Dat meldt het Openbaar Ministerie.

6 uur geleden
VluchtelingenWerk vraagt betere bescherming Syrische minderheden

AMSTERDAM (ANP) - Syrische minderheden als alawieten, druzen en Koerden moeten betere asielbescherming krijgen van de Nederlandse regering, omdat zij ook na de machtsovername in Syrië slachtoffer zijn van gericht geweld. Dat vindt VluchtelingenWerk Nederland.

6 uur geleden
Dwangsom Amsterdamse afvalverwerker om te hoge dioxineuitstoot

ZAANDAM (ANP) - De Amsterdamse afvalverwerker AEB moet maximaal 280.000 euro betalen als het bedrijf weer te veel schadelijke stoffen uitstoot. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft een last onder dwangsom opgelegd, die in delen wordt geïnd als het bedrijf opnieuw de regels overtreedt. Het Afval Energie Bedrijf (AEB) in het Westelijk Havengebied van Amsterdam heeft in 2024 en 2025 meerdere keren de normen voor de uitstoot van dioxine overschreden.

7 uur geleden
NCAB gaat met universiteiten in gesprek over antisemitisme

DEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB), Eddo Verdoner, wil actief in gesprek met universiteiten over het rapport van de Taskforce Antisemitismebestrijding, waarvan hij zelf ook lid was. Het is belangrijk dat de onderwijsinstellingen "een stap naar voren doen" en achter de Joodse studenten en medewerkers gaan staan die zich onveilig voelen, vindt Verdoner. "Het moet dus niet iets eenmaligs zijn, maar een continu proces waarin universiteiten ervoor zorgen dat het sociale klimaat veiligheid biedt voor iedereen."

7 uur geleden
Model Yfke Sturm zegt spijt te hebben van contact met Epstein

LONDEN (ANP) - Model Yfke Sturm heeft spijt van haar contact met Jeffrey Epstein. Ze zegt dat met de kennis van nu haar "eerdere betrokkenheid een ernstige inschattingsfout was". Dat laat de Nederlandse maandag weten in een schriftelijke verklaring aan RTL Boulevard. Afgelopen week werd bekend dat haar naam in zeker honderden nieuwe vrijgegeven documenten in de zogenaamde Epstein-files was opgedoken.

8 uur geleden
Universiteiten zien rapport Joodse studenten als aanvulling

DEN HAAG (ANP) - Universiteiten zien de aanbevelingen van de Taskforce Antisemitismebestrijding als extra handvatten om Joodse studenten en medewerkers een veilige studie- en werkomgeving te geven. In een maandag verschenen rapport schrijft de taskforce onder meer dat hogeronderwijsinstellingen "duidelijker, vaker en publiekelijker" voor deze groep moeten opkomen en de sociale veiligheid van hen moeten versterken.

8 uur geleden