CBS: inflatie volgens eigen rekenmethode naar 14,5 procent
DEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is volgens de eigen rekenmethode van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in september op jaarbasis gestegen naar 14,5 procent, van 12 procent in augustus. De inflatie werd wederom vooral aangejaagd door de hoge prijzen voor energie.
Eerder werd op basis van de Europese geharmoniseerde methode bekend dat de geldontwaarding op een record van 17,1 procent was uitgekomen. Dat was een maand eerder 13,7 procent. De inflatie is al tijden erg hoog doordat de prijzen voor gas en elektriciteit sterk zijn gestegen. Maar die hogere kosten voor energie werken ook steeds harder door in de voedselprijzen.
In het eigen cijfer van het CBS worden onder andere de kosten voor wonen bijgehouden, zoals de huurprijzen. De Europese methode laat die buiten beschouwing. De Europese methode is bedacht om de inflatie van verschillende landen makkelijker met elkaar te kunnen vergelijken.
De prijzen van energie worden door het CBS berekend op basis van nieuwe contracten. Dat betekent dat de werkelijke inflatie mogelijk lager ligt omdat lang niet alle huishoudens in september een nieuw energiecontract hoefden af te sluiten. Het statistiekbureau werkt aan een nieuwe methode voor het meten en berekenen van energieprijzen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ING neemt een minderheidsbelang van ongeveer 40 procent in de Spaanse vermogensbeheerder Singular Bank. Daarmee wil de bank zijn groei in private banking en vermogensbeheer in de Spaanse markt versnellen.
35 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse luchtvaartmaatschappij easyJet heeft in beginsel ingestemd met een nieuw overnamebod van investeringsmaatschappij Castlelake. Eerdere pogingen van Castlelake om easyJet over te nemen werden afgeslagen door de vliegmaatschappij.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bioplasticmaker Avantium gaat het elektrochemisch platform dat koolstofdioxide (CO2) omzet in hoogwaardige chemicaliƫn afsplitsen. Het platform, voorheen bekend als Volta Technology, wordt met terugwerkende kracht vanaf 1 april verzelfstandigd tot een nieuw, onafhankelijk bedrijf met de naam Carbeau.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In het eerste kwartaal van dit jaar zijn ruim 19 procent minder nieuwbouwwoningen verkocht dan in dezelfde periode een jaar eerder, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), het Kadaster en Eurostat. Het aantal verkochte nieuwbouwwoningen daalde daarmee voor het derde kwartaal op rij. In totaal gingen meer dan 5100 nieuwbouwwoningen van de hand
2 uur geledenTILBURG (ANP) - Netbeheerder Enexis heeft zondag tegen het einde van de ochtend de stroom voor zo'n 18.000 klanten in en rond Tilburg kort afgeschakeld om te voorkomen dat het elektriciteitsnet daar overbelast zou raken. Dat bevestigt een woordvoerster van Enexis na berichtgeving door onder meer Omroep Brabant. Door de noodmaatregel zaten mensen zonder stroom.
18 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Zeven landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in augustus verder verhogen. De landen hebben zondag besloten opnieuw de productiequota met 188.000 vaten olie per dag te verhogen. Voor juni en juli werden even grote verhogingen afgesproken.
19 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse geschillencommissie voor reizen en vervoer heeft in de eerste helft van dit jaar een recordaantal klachten ontvangen. Dat is grotendeels te wijten aan het slechte weer in het voorjaar en de Iranoorlog.
20 uur geleden