
CBS: inflatie in Nederland in mei gedaald
DEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in mei gedaald in vergelijking met een maand eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De inflatie bedroeg op jaarbasis 10,2 procent, tegen 11,2 procent in april. Daarmee blijft de inflatie wel op een hoog niveau, aangejaagd door de gestegen energieprijzen en de hogere prijzen voor levensmiddelen.
Het CBS meldt de cijfers via de Europees geharmoniseerde methode, die in het leven is geroepen om de inflatiegegevens van verschillende Europese landen goed met elkaar te kunnen vergelijken.
In een toelichting zegt CBS-econoom Peter Hein van Mulligen dat de afgezwakte inflatie samenhangt met de minder sterke stijging van de energieprijzen in mei vergeleken met april. Daar staat tegenover dat de prijzen van levensmiddelen wel harder opliepen. Volgens Van Mulligen is het moeilijk te zeggen of de piek van de inflatie nu is bereikt.
Eurostat
Het Europese statistiekbureau Eurostat maakte bekend dat de consumentenprijzen in de eurozone in mei volgens een voorlopige schatting met gemiddeld 8,1 procent zijn gestegen in vergelijking met een jaar eerder. In april was dat nog 7,4 procent. Op maandbasis stegen de prijzen in doorsnee met 0,8 procent, aldus Eurostat.
Het CBS publiceert later het maandcijfer over de inflatie volgens zijn eigen rekenmethode. Daarin worden onder andere de kosten voor wonen bijgehouden, zoals de huurprijzen. De Europese methode laat die buiten beschouwing. In april bedroeg deze inflatie 9,6 procent in vergelijking met een jaar eerder, aldus het CBS.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie en Europese Centrale Bank (ECB) hebben ingestemd om Bulgarije toe te laten treden tot de eurozone vanaf 1 januari 2026. Ze kwamen tot die conclusie op basis van een rapport waarin wordt geëvalueerd of een EU-lidstaat klaar is voor de euro. Daarmee is Bulgarije op weg om de eigen munt, de lev, te vervangen.
9 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Europese handelscommissaris Maroš Šefčovič heeft een "productief en constructief gesprek" gehad met de Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer. Dat liet de Slowaak woensdag weten op socialemediaplatform X.
1 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft heeft deze week ruim driehonderd banen geschrapt, nadat het softwareconcern een paar weken geleden met een reductie van 6000 banen kwam. Dit komt naar voren uit een document dat persbureau Bloomberg heeft ingezien.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs van Amsterdam is op de dag na de val van het kabinet hoger aan de handel begonnen. In Europa gingen veel beursgraadmeters woensdagochtend licht omhoog, in navolging van hogere koersenborden in Azië en op Wall Street. De aandacht blijft uitgaan naar de handelsoorlog, terwijl de Europese Centrale Bank (ECB) begint aan zijn tweedaagse rentevergadering. Naar verwachting gaat de rente donderdag opnieuw omlaag om zo de zwakke economie te ondersteunen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat het erg moeilijk is om een deal te sluiten met de Chinese president Xi Jinping over importheffingen. Dit schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
4 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Muziekuitgeverij Eight Mile Style, co-producent van tientallen liedjes van Eminem, heeft een rechtszaak aangespannen tegen Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, Instagram en WhatsApp. Het techbedrijf van Mark Zuckerberg wordt beschuldigd van auteursrechtenschending, blijkt uit juridische documenten die het Amerikaanse E! News en persbureau Bloomberg in handen hebben.
4 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China overweegt een bestelling te plaatsen voor honderden vliegtuigen van Airbus, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Daarmee zou China duidelijk kiezen voor toestellen van Europese makelij, nu leveringen van het Amerikaanse Boeing politiek gevoelig kunnen liggen door de handelsoorlog.
4 uur geleden