Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: inflatie in december verder gestegen naar 6,4 procent

CBS: inflatie in december verder gestegen naar 6,4 procent

DEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is vorige maand doorgestegen naar 6,4 procent ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de Europees geharmoniseerde methode. Volgens die methode was de geldontwaarding in november 5,9 procent. Het CBS komt met het cijfer vooruitlopend op de bekendmaking van de inflatie van de eurozone door het Europese statistiekbureau Eurostat.

De prijzen zijn al langere tijd aan het stijgen. Dat komt onder meer door de haperende herstart van de economie na de coronacrisis, die nog altijd voor tekorten zorgt van bepaalde materialen. Ook veranderend gedrag zorgt voor prijsstijgingen. Zo is door het fors toegenomen webwinkelen de prijs van karton gestegen. Tenslotte speelt ook de sterk gestegen prijs van energie een belangrijke rol in de inflatie.

Volgende week geeft het CBS de Nederlandse inflatie volgens de eigen rekenmethode vrij. Die komt doorgaans iets lager uit en stond in november op 5,2 procent.

De methodes van de verschillende Europese landen voor het berekenen van de inflatie verschilt licht. Zo kan de weging van verschillende zaken anders zijn. Om al die inflatiecijfers toch te kunnen vergelijken is de Europees geharmoniseerde methode (HICP) bedacht.

Meer uit Financieel

OESO bezorgd over invloed concurrentiebeding op productiviteit

PARIJS (ANP) - Contractuele afspraken die werknemers verbieden om bij een concurrent aan de slag te gaan, hebben mogelijk een negatief effect op de productiviteit. Dat stelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport. Concurrentiebedingen worden de afgelopen vijf jaar steeds vaker opgenomen in een contract, ziet de organisatie.

6 minuten geleden
Canadees plan voor defensiebank krijgt steun van acht landen

ANKARA (ANP) - Canada heeft steun van acht andere landen gekregen voor een defensiebank die investeringen in militaire middelen moet vergemakkelijken. De Russische inval in Oekraïne en de onzekerheid over Amerikaanse steun voor bondgenoten zorgen ervoor dat veel landen hun eigen defensiesector willen versterken. Deze nieuwe financiële instelling moet daarbij helpen met kredietgaranties en leningen.

7 minuten geleden
Franse wijnboeren vrezen kleinere oogst door aanhoudende hitte

PARIJS (ANP/RTR) - De extreme zomerhitte in Frankrijk remt de druivengroei in belangrijke wijnregio's zoals Champagne, Bordeaux en Bourgogne. Wijnproducenten waarschuwen dinsdag voor een kleinere oogst en een van de vroegste oogsten ooit.

37 minuten geleden
Chipaandelen dalen op gemengd Wall Street, Dow verder omhoog

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York lieten dinsdag bij de opening een gemengd beeld zien. De Amerikaanse chipbedrijven gingen omlaag na de zware koersverliezen in de Aziatische en Europese chipsector. Beleggers grepen de nieuwe recordresultaten van het Zuid-Koreaanse Samsung, de grootste fabrikant van geheugenchips ter wereld, aan om winst te nemen in chipaandelen die door de AI-rally dit jaar sterk in waarde zijn gestegen.

1 uur geleden
Duitse brouwers produceren recordhoeveelheid alcoholvrij bier

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitse brouwerijen hebben vorig jaar een recordhoeveelheid alcoholvrij bier geproduceerd. De productie van bier zonder alcohol steeg met 6,5 procent naar 616 miljoen liter, meldt het Duitse federale statistiekbureau. Tegelijkertijd daalde de productie van bier met alcohol met bijna 6 procent tot 6,8 miljard liter.

2 uur geleden
Chinees AI-bedrijf DeepSeek ontwikkelt eigen chip, meldt Reuters

HANGZHOU (ANP/RTR) - Ook het Chinese AI-bedrijf DeepSeek ontwikkelt een eigen AI-chip. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Daardoor wil de Chinese start-up minder afhankelijk worden van Nvidia en Huawei voor chips.

2 uur geleden
Europarlement stemt in met hulp aan boeren voor dure mest

STRAATSBURG (ANP) - Een ruime meerderheid van het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met financiële steun aan landbouwers die worden getroffen door de sterk gestegen prijzen van meststoffen. De Europese Commissie had deze liquiditeitssteun voorgesteld om een daling van de productie of de voedselkwaliteit en stijgende prijzen voor consumenten te voorkomen.

3 uur geleden