CBS: inflatie in december verder gestegen naar 6,4 procent
DEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is vorige maand doorgestegen naar 6,4 procent ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de Europees geharmoniseerde methode. Volgens die methode was de geldontwaarding in november 5,9 procent. Het CBS komt met het cijfer vooruitlopend op de bekendmaking van de inflatie van de eurozone door het Europese statistiekbureau Eurostat.
De prijzen zijn al langere tijd aan het stijgen. Dat komt onder meer door de haperende herstart van de economie na de coronacrisis, die nog altijd voor tekorten zorgt van bepaalde materialen. Ook veranderend gedrag zorgt voor prijsstijgingen. Zo is door het fors toegenomen webwinkelen de prijs van karton gestegen. Tenslotte speelt ook de sterk gestegen prijs van energie een belangrijke rol in de inflatie.
Volgende week geeft het CBS de Nederlandse inflatie volgens de eigen rekenmethode vrij. Die komt doorgaans iets lager uit en stond in november op 5,2 procent.
De methodes van de verschillende Europese landen voor het berekenen van de inflatie verschilt licht. Zo kan de weging van verschillende zaken anders zijn. Om al die inflatiecijfers toch te kunnen vergelijken is de Europees geharmoniseerde methode (HICP) bedacht.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse export is in juni met 3,1 procent toegenomen in vergelijking met een jaar eerder. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) exporteerden bedrijven vooral meer aardolieproducten, machines en elektrotechnische apparaten naar het buitenland.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in juli gemiddeld 3,2 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers. De inflatie valt iets hoger uit dan de 3,1 procent die bij de eerdere snelle raming werd gemeld. De inflatie liep daarmee nog verder op na de stevige daling in juni tot 2,9 procent.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna alle Nederlandse gemeenten waren bestaande koopwoningen in het tweede kwartaal duurder dan een jaar eerder, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. Landelijk gezien werd voor een koophuis gemiddeld ruim 4 procent meer neergeteld.
54 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse horeca groeit dit jaar naar verwachting nauwelijks doordat consumenten minder geld uitgeven aan etentjes en cafébezoeken. Tegelijkertijd stijgen de horecaprijzen in 2026 met gemiddeld 5 procent, door inflatie en de hogere btw op logies die begin dit jaar werd ingevoerd. Dat staat in een dinsdag verschenen rapport van ING. De bankeconomen voorzien voor 2027 nauwelijks verbeteringen voor restaurants en cafés.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten door groeiende twijfels over een spoedige oplossing voor het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook de stijgende olieprijzen drukten de stemming bij beleggers.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Fed-bestuurder Beth Hammack zegt dat mogelijk meerdere renteverhogingen nodig zijn om de inflatie in de Verenigde Staten terug te brengen naar de doelstelling van 2 procent van de Amerikaanse centrale bank. Ze wil echter niet vooruitlopen op waar de rente uiteindelijk moet uitkomen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag op de hoogste stand ooit gesloten. Het slotrecord van afgelopen dinsdag van 1112,49 werd dankzij een plus van 0,2 procent iets aangescherpt, tot 1113,35 punten. Verder was er weinig beweging op de Europese beurzen.
13 uur geleden