CBS: in 2022 bijna 10.000 seksuele misdrijven geregistreerd
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft vorig jaar 9900 seksuele misdrijven geregistreerd, 1100 meer dan in 2021. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe politiedata. Het is het hoogste aantal in de afgelopen tien jaar. Vooral aanrandingen en verkrachtingen werden meer gemeld dan voorgaande jaren.
In 2013 legde de politie in totaal 8600 seksuele misdrijven vast. Daaronder valt onder meer aanranding, verkrachting en ontucht met minderjarigen. Daarna daalde het aantal, tot 7700 in 2015, om in 2018 weer te stijgen tot 9100. Oorzaak hiervan is mogelijk de MeToo-beweging die eind 2017 opkwam, zegt een woordvoerder. In de twee jaren daarna waren er minder meldingen, maar sinds 2021 is weer sprake van een toename naar bijna 10.000 het afgelopen jaar.
Volgens het statistiekbureau is de laatste toename vooral toe te schrijven aan een stijging van het aantal geregistreerde verkrachtings- en aanrandingszaken. In 2022 werden 2955 aanrandingen en 2885 verkrachtingen gemeld, een record. Een jaar eerder ging het om respectievelijk 2265 en 2400. Ook deze stijging kan volgens het CBS het gevolg zijn van de toenemende maatschappelijke aandacht voor zedenzaken. Zo kwamen begin vorig jaar de misstanden achter de schermen bij The Voice of Holland aan het licht.
Niet naar politie
Slachtoffers van seksuele delicten stappen overigens in de meeste gevallen niet naar de politie, blijkt uit de Veiligheidsmonitor van het CBS. In 2021 deed slechts 11,5 procent van de slachtoffers een melding van wat ze hebben meegemaakt. Dat is fors minder dan slachtoffers van andere soorten delicten. Daar maakt 37,5 procent een melding bij de politie. Ook wachten mensen soms langere tijd. Iets meer dan een vijfde van de verkrachtingen die vorig jaar bij de politie gemeld werden, was gepleegd in eerdere jaren.
Van een geregistreerd misdrijf is sprake als de politie het misdrijf heeft vastgelegd. Het is daarvoor niet noodzakelijk dat er aangifte is gedaan.
Meer uit Binnenland
UITHOORN (ANP) - Voorstanders en tegenstanders van de komst van een asielzoekerscentrum demonstreren donderdagavond in Uithoorn. Enkele honderden anti-azc-betogers liepen in een mars vanaf de beoogde locatie van de opvang naar een plein bij het gemeentehuis, waar PVV-leider Geert Wilders spreekt.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Afghaanse vrouwen en meisjes die zich als asielzoeker melden in Nederland, maken meer kans om hier te mogen blijven. Door een besluit van asielminister Bart van den Brink komen zij "in verreweg de meeste gevallen" in aanmerking voor een verblijfsvergunning, meldt zijn ministerie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven slaan tot nu toe "nauwelijks" gas op voor de komende winter. Dat schrijft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven (D66) aan de Tweede Kamer. Staatsbedrijf EBN is op verzoek van de minister begonnen met bijvullen, maar dat kan de prijzen voor consumenten en ondernemers opdrijven, waarschuwt zij.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mbo-studenten kunnen uiterlijk in 2028 een bestuursjaar volgen, dus ook minderjarigen. Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) donderdag tijdens een debat. Zo'n bestuursjaar is al mogelijk voor alle studenten aan een hogeschool of universiteit.
3 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort zijn vanaf donderdag 14.00 uur uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied. Dat bevestigt een woordvoerder na een interview van het programma Nieuws van de Dag met de burgemeester van Zandvoort, David Moolenburgh.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Raisa Blommestijn is in hoger beroep veroordeeld tot een taakstraf van dertig uur waarvan tien uur voorwaardelijk voor beledigende uitlatingen op X in mei 2023. De presentatrice van Ongehoord Nederland (ON!) gebruikte de term "negroïde primaten" bij een video waarop geweld te zien was.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een werkstraf van 180 uur, een maand voorwaardelijke celstraf en een rijontzegging van twaalf maanden geëist tegen het Noord-Hollandse Statenlid Ronald van Tiggelen (PVV) wegens het aanrijden van een actievoerster bij het provinciehuis in Haarlem. Ze protesteerde op 3 maart vorig jaar met Extinction Rebellion (XR) tegen de vervuilende fabrieken van Tata Steel, voor de ingang van de parkeergarage.
7 uur geleden