Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: huizenprijzen stegen sinds 2001 niet zo hard als in maart

CBS: huizenprijzen stegen sinds 2001 niet zo hard als in maart

DEN HAAG (ANP) - Koopwoningen zijn in maart ruim 11 procent duurder geworden dan in dezelfde maand vorig jaar. Daarmee stegen de huizenprijzen het hardst sinds de zomer van 2001, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gegevens van het Kadaster.

Waar economen aan het begin van de coronacrisis voorspelden dat de huizenprijzen door de recessie omlaag zouden gaan, werd die klap op de woningmarkt nooit werkelijkheid. Een tekort aan nieuwe huizen in combinatie met lage rentes, waardoor huizenkopers hogere hypotheken kunnen krijgen, blijven de prijzen maar opdrijven.

Inmiddels volgen berichten over de sterkste prijsstijgingen in decennia elkaar snel op. Zo meldde het CBS eerder al dat de huizenprijzen in februari het hardst in bijna twintig jaar waren gestegen. Makelaarsvereniging NVM sloeg vorige week ook al alarm over de schaarste aan woningen die een koophuis voor grote delen van de bevolking onbetaalbaar dreigt te maken.

Huizenprijzen bereikten in juni 2013 een dieptepunt, maar sindsdien zijn woningen alleen maar in prijs gestegen. Vergeleken met het dal van destijds zijn bestaande huizen 62 procent duurder geworden. Het gaat bij de CBS-cijfers om al bestaande woningen, dus nieuwbouw is niet meegerekend.

Door de prijsstijgingen maken starters op de woningmarkt steeds minder kans om een huis te bemachtigen. Om jongere Nederlanders met een huizenwens een zetje te geven op de woningmarkt, schafte het kabinet de overdrachtsbelasting voor huizenkopers onder de 35 jaar af bij aankoopprijzen tot 400.000. Critici van die maatregel stellen dat die afschaffing alleen maar zal leiden tot hogere huizenprijzen, doordat starters meer te besteden hebben. Per saldo schieten ze er dus niet veel mee op.

Het aantal woningen dat van eigenaar wisselde, nam in maart sterk toe. In totaal wisselden 25.240 huizen van eigenaar. Dat is 35 procent meer dan een jaar eerder. Ook hier speelde de afschaffing van de overdrachtsbelasting voor jongere huizenkopers waarschijnlijk een rol. Tot eind maart gold die vrijstelling ook voor huizen duurder dan 400.000 euro, waardoor kopers en verkopers van een huis de overdracht vaak voor die deadline planden.

Meer uit Financieel

Weinig beweging op Wall Street na meevallende inflatie VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.

41 minuten geleden
Wereldbank: dit decennium minste economische groei sinds jaren 60

WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank is positiever geworden over de verwachte groei van de wereldeconomie. Toch lijken de jaren twintig van deze eeuw hard op weg het decennium met de minste economische groei te worden sinds de jaren zestig van de vorige eeuw, voorspellen deskundigen van 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking.

47 minuten geleden
Klanten energieleverancier Gulf betaalden onjuiste opzegtarieven

VUGHT (ANP) - Energieleverancier Gulf heeft ruim 1500 klanten een onterechte of te hoge opzegvergoeding laten betalen als zij overstapten naar een andere leverancier. Dat concludeert Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek naar aanleiding van klachten. In totaal werd er 1,6 miljoen euro verkeerd gerekend.

1 uur geleden
Delta Air Lines koopt voor het eerst Boeing 787 Dreamliners

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - Delta Air Lines gaat voor het eerst Boeing 787 Dreamliners kopen om in te zetten op lange routes. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij heeft een order geplaatst voor dertig toestellen van het type 787-10 en een optie genomen voor nog eens dertig stuks.

2 uur geleden
Bronnen: vermogensbeheerder BlackRock schrapt meer banen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock gaat nog meer banen schrappen om kosten te besparen. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg gaat het in de nieuwe ontslagronde om ongeveer 250 arbeidsplaatsen, wat neerkomt op circa 1 procent van het totaal. Vorig jaar werden volgens Bloomberg al twee vergelijkbare ontslagrondes doorgevoerd door 's werelds grootste vermogensbeheerder.

4 uur geleden
Gladheid teistert Europese luchthavens

BOEDAPEST (ANP) - Meerdere Europese vliegvelden zijn dinsdagochtend tijdelijk gesloten vanwege winterse weeromstandigheden. Luchthavens in Boedapest, Bratislava en Wenen lagen plat, terwijl in Praag veel minder vluchten zijn. De temperatuur is ver onder nul op veel plekken in Centraal-Europa.

4 uur geleden
ECB steunt solidariteitsverklaring Fed-voorzitter Jerome Powell

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) steunt de solidariteitsverklaring van centrale banken wereldwijd aan voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse Federal Reserve, na de dagvaarding van de centrale bank door het Amerikaanse ministerie van Justitie.

4 uur geleden