CBS: huizenprijzen stegen sinds 2001 niet zo hard als in maart
DEN HAAG (ANP) - Koopwoningen zijn in maart ruim 11 procent duurder geworden dan in dezelfde maand vorig jaar. Daarmee stegen de huizenprijzen het hardst sinds de zomer van 2001, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gegevens van het Kadaster.
Waar economen aan het begin van de coronacrisis voorspelden dat de huizenprijzen door de recessie omlaag zouden gaan, werd die klap op de woningmarkt nooit werkelijkheid. Een tekort aan nieuwe huizen in combinatie met lage rentes, waardoor huizenkopers hogere hypotheken kunnen krijgen, blijven de prijzen maar opdrijven.
Inmiddels volgen berichten over de sterkste prijsstijgingen in decennia elkaar snel op. Zo meldde het CBS eerder al dat de huizenprijzen in februari het hardst in bijna twintig jaar waren gestegen. Makelaarsvereniging NVM sloeg vorige week ook al alarm over de schaarste aan woningen die een koophuis voor grote delen van de bevolking onbetaalbaar dreigt te maken.
Huizenprijzen bereikten in juni 2013 een dieptepunt, maar sindsdien zijn woningen alleen maar in prijs gestegen. Vergeleken met het dal van destijds zijn bestaande huizen 62 procent duurder geworden. Het gaat bij de CBS-cijfers om al bestaande woningen, dus nieuwbouw is niet meegerekend.
Door de prijsstijgingen maken starters op de woningmarkt steeds minder kans om een huis te bemachtigen. Om jongere Nederlanders met een huizenwens een zetje te geven op de woningmarkt, schafte het kabinet de overdrachtsbelasting voor huizenkopers onder de 35 jaar af bij aankoopprijzen tot 400.000. Critici van die maatregel stellen dat die afschaffing alleen maar zal leiden tot hogere huizenprijzen, doordat starters meer te besteden hebben. Per saldo schieten ze er dus niet veel mee op.
Het aantal woningen dat van eigenaar wisselde, nam in maart sterk toe. In totaal wisselden 25.240 huizen van eigenaar. Dat is 35 procent meer dan een jaar eerder. Ook hier speelde de afschaffing van de overdrachtsbelasting voor jongere huizenkopers waarschijnlijk een rol. Tot eind maart gold die vrijstelling ook voor huizen duurder dan 400.000 euro, waardoor kopers en verkopers van een huis de overdracht vaak voor die deadline planden.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd honderdduizenden auto's terug vanwege een technisch mankement dat brand kan veroorzaken. Dit meldde de Duitse autofabrikant woensdag.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Randstad was woensdag de grootste verliezer in de AEX-index. Het uitzendconcern heeft in het laatste kwartaal van 2025 een lagere omzet geboekt. Het bedrijf had het vooral op de Europese markt moeilijk. De opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland daalden aanzienlijk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat het nieuwe kabinet snel wettelijk regelt dat toezichthouders sneller kunnen ingrijpen in slecht functionerende markten. De belangenbehartiger voor consumenten doet deze oproep nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) maandag meldde te gaan controleren of telecomaanbieders zich houden aan hun verplichtingen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De recente massaontslagen bij Heineken, ASML en ABN AMRO zijn nog maar een voorproefje, denkt oud-ASML-topman Peter Wennink. "Er komt nog veel meer aan in het bedrijfsleven en bij de overheid. Kunstmatige intelligentie (AI) kan de productiviteit zoveel verhogen. Als wij dat niet doen, doen andere landen dat. Maar het is niet alleen digitalisering. De kostenstijgingen spelen ook in de zorg, defensie en klimaat en energie. We moeten iets doen", zei Wennink tijdens het evenement State of Dutch Tech in Den Haag tegen het ANP.
5 uur geledenVEGHEL (ANP) - De overname van HEMA door een investeringsvehikel van de familie Van Eerd is woensdag afgerond. In december werd bekend dat investeringsvehikel Mississippi Ventures de resterende helft van de aandelen van de winkelketen wilde overnemen. Nu heeft het vehikel van de familie achter supermarktketen Jumbo alle benodigde goedkeuringen ontvangen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel, bekend van Barbie, Hot Wheels en Fisher-Price, was woensdag een opvallende verliezer op de aandelenbeurzen in New York. Mattel kwam met tegenvallende cijfers over de belangrijke feestdagenperiode en ook met een verwachting voor een lagere winst per aandeel in 2026. Het aandeel dook in de vroege handel op Wall Street ruim 26 procent in het rood.
5 uur geledenJIAXING (ANP) - De beslissing van de ondernemingskamer over Nexperia verlengt "een periode van aanzienlijke onzekerheid" rond de chipmaker, stelt het Chinese moederbedrijf Wingtech. Rechters van de ondernemingskamer besloten dat er een onderzoek moet komen naar Nexperia, omdat er gegronde redenen zijn voor twijfel aan het juiste beleid bij het bedrijf. Daarmee blijft ook een maatregel in stand waardoor Wingtech als aandeelhouder op afstand wordt gezet bij de besluitvorming over Nexperia.
5 uur geleden