CBS: economie iets sterker gegroeid in vierde kwartaal
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het vierde kwartaal van vorig jaar iets sterker gegroeid dan eerder werd gedacht. Volgens een nieuw cijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bedroeg de groei 0,4 procent in vergelijking met het voorgaande kwartaal. Eerder werd een plus van 0,3 procent gemeld door het statistiekbureau.
Met die groei kwam de Nederlandse economie ook uit een recessie, want in de voorgaande drie kwartalen was nog sprake van krimp. Het CBS zegt dat het economisch herstel in het afgelopen kwartaal vooral is te danken aan een hogere consumptie door huishoudens.
Het CBS had eerder al gezegd dat de economie steun krijgt van de verbeterde koopkracht van huishoudens en de sterke arbeidsmarkt. Door de hogere lonen en gedaalde inflatie hebben huishoudens meer geld om te besteden aan bijvoorbeeld kleding, uitstapjes en vakanties.
Banengroei
In vergelijking met een jaar eerder was er echter wel sprake van krimp van de economie. Op jaarbasis ging het om een min van 0,4 procent. Dat is dan wel weer iets minder sterk dan de neergang van 0,5 procent die eerder door het CBS was gemeld.
Het statistiekbureau stelde verder de banengroei in het vierde kwartaal opwaarts bij. Volgens de tweede berekening steeg het aantal banen van werknemers en zelfstandigen met 56.000 ten opzichte van het derde kwartaal. De eerste berekening kwam uit op een stijging van 45.000 banen.
Over heel 2023 is de economie met 0,1 procent vooruit gegaan. Dat cijfer bleef onveranderd in de nieuwe raming. Daarmee was wel sprake van een duidelijke afzwakking van de groei in vergelijking met 2021 en 2022 toen de economie nog fors herstel van de coronacrisis liet zien.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
8 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
11 uur geleden