CBS: door corona meer bestedingen aan huis, minder buitenshuis
DEN HAAG (ANP) - Corona heeft ervoor gezorgd dat Nederlanders een aanzienlijk kleiner deel van hun inkomen hebben uitgegeven. Dat kwam vooral omdat we minder buitenshuis uitgaven door lockdowns, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) naar aanleiding van cijfers over het eerste coronajaar.
Het CBS bekijkt iedere vijf jaar hoe Nederlanders hun geld uitgeven en kwam tot de conclusie dat Nederlanders in 2020 driekwart van hun besteedbaar inkomen uitgaven. Vijf jaar eerder was dat nog 88 procent. Tijdens het coronajaar bespaarden mensen vooral op de horeca, recreatie en cultuur, maar ook aan vervoer werd veel minder uitgegeven.
Daartegenover stond dat er meer geld naar thuis leven ging. Zo kochten mensen meer eten voor thuis en ook aan stoffering van de woning en huishoudelijke apparaten werd veel meer uitgegeven. Ook ging veel geld naar onderhoud en verbetering van de woning, al telt dat niet officieel mee voor de bestedingen.
Niet alle Nederlanders konden overigens minder uitgeven tijdens de coronacrisis. De laagste inkomens, dat is de 20 procent die het minste verdient, gaf juist meer uit. Volgens het CBS bestaat dat deel van de bevolking uit zelfstandigen die een verlieslijdend eigen bedrijf hebben en mensen die afhankelijk zijn van bijvoorbeeld een AOW-uitkering of de bijstand. Die groep heeft structureel moeite om rond te komen.
Hoe hoger het inkomen, hoe meer mensen konden besparen. Mensen met hogere inkomens geven bijvoorbeeld meer uit aan kleding, vervoer, cultuur en recreatie en in de horeca.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
8 uur geledenXIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.
10 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.
12 uur geleden