CBS: door corona meer bestedingen aan huis, minder buitenshuis
DEN HAAG (ANP) - Corona heeft ervoor gezorgd dat Nederlanders een aanzienlijk kleiner deel van hun inkomen hebben uitgegeven. Dat kwam vooral omdat we minder buitenshuis uitgaven door lockdowns, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) naar aanleiding van cijfers over het eerste coronajaar.
Het CBS bekijkt iedere vijf jaar hoe Nederlanders hun geld uitgeven en kwam tot de conclusie dat Nederlanders in 2020 driekwart van hun besteedbaar inkomen uitgaven. Vijf jaar eerder was dat nog 88 procent. Tijdens het coronajaar bespaarden mensen vooral op de horeca, recreatie en cultuur, maar ook aan vervoer werd veel minder uitgegeven.
Daartegenover stond dat er meer geld naar thuis leven ging. Zo kochten mensen meer eten voor thuis en ook aan stoffering van de woning en huishoudelijke apparaten werd veel meer uitgegeven. Ook ging veel geld naar onderhoud en verbetering van de woning, al telt dat niet officieel mee voor de bestedingen.
Niet alle Nederlanders konden overigens minder uitgeven tijdens de coronacrisis. De laagste inkomens, dat is de 20 procent die het minste verdient, gaf juist meer uit. Volgens het CBS bestaat dat deel van de bevolking uit zelfstandigen die een verlieslijdend eigen bedrijf hebben en mensen die afhankelijk zijn van bijvoorbeeld een AOW-uitkering of de bijstand. Die groep heeft structureel moeite om rond te komen.
Hoe hoger het inkomen, hoe meer mensen konden besparen. Mensen met hogere inkomens geven bijvoorbeeld meer uit aan kleding, vervoer, cultuur en recreatie en in de horeca.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
17 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
19 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
19 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
20 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
21 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
1 dag geleden