CBS: door corona meer bestedingen aan huis, minder buitenshuis
DEN HAAG (ANP) - Corona heeft ervoor gezorgd dat Nederlanders een aanzienlijk kleiner deel van hun inkomen hebben uitgegeven. Dat kwam vooral omdat we minder buitenshuis uitgaven door lockdowns, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) naar aanleiding van cijfers over het eerste coronajaar.
Het CBS bekijkt iedere vijf jaar hoe Nederlanders hun geld uitgeven en kwam tot de conclusie dat Nederlanders in 2020 driekwart van hun besteedbaar inkomen uitgaven. Vijf jaar eerder was dat nog 88 procent. Tijdens het coronajaar bespaarden mensen vooral op de horeca, recreatie en cultuur, maar ook aan vervoer werd veel minder uitgegeven.
Daartegenover stond dat er meer geld naar thuis leven ging. Zo kochten mensen meer eten voor thuis en ook aan stoffering van de woning en huishoudelijke apparaten werd veel meer uitgegeven. Ook ging veel geld naar onderhoud en verbetering van de woning, al telt dat niet officieel mee voor de bestedingen.
Niet alle Nederlanders konden overigens minder uitgeven tijdens de coronacrisis. De laagste inkomens, dat is de 20 procent die het minste verdient, gaf juist meer uit. Volgens het CBS bestaat dat deel van de bevolking uit zelfstandigen die een verlieslijdend eigen bedrijf hebben en mensen die afhankelijk zijn van bijvoorbeeld een AOW-uitkering of de bijstand. Die groep heeft structureel moeite om rond te komen.
Hoe hoger het inkomen, hoe meer mensen konden besparen. Mensen met hogere inkomens geven bijvoorbeeld meer uit aan kleding, vervoer, cultuur en recreatie en in de horeca.
Meer uit Financieel
RIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
16 uur geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
20 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
21 uur geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
22 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
1 dag geleden