CBS: door corona meer bestedingen aan huis, minder buitenshuis
DEN HAAG (ANP) - Corona heeft ervoor gezorgd dat Nederlanders een aanzienlijk kleiner deel van hun inkomen hebben uitgegeven. Dat kwam vooral omdat we minder buitenshuis uitgaven door lockdowns, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) naar aanleiding van cijfers over het eerste coronajaar.
Het CBS bekijkt iedere vijf jaar hoe Nederlanders hun geld uitgeven en kwam tot de conclusie dat Nederlanders in 2020 driekwart van hun besteedbaar inkomen uitgaven. Vijf jaar eerder was dat nog 88 procent. Tijdens het coronajaar bespaarden mensen vooral op de horeca, recreatie en cultuur, maar ook aan vervoer werd veel minder uitgegeven.
Daartegenover stond dat er meer geld naar thuis leven ging. Zo kochten mensen meer eten voor thuis en ook aan stoffering van de woning en huishoudelijke apparaten werd veel meer uitgegeven. Ook ging veel geld naar onderhoud en verbetering van de woning, al telt dat niet officieel mee voor de bestedingen.
Niet alle Nederlanders konden overigens minder uitgeven tijdens de coronacrisis. De laagste inkomens, dat is de 20 procent die het minste verdient, gaf juist meer uit. Volgens het CBS bestaat dat deel van de bevolking uit zelfstandigen die een verlieslijdend eigen bedrijf hebben en mensen die afhankelijk zijn van bijvoorbeeld een AOW-uitkering of de bijstand. Die groep heeft structureel moeite om rond te komen.
Hoe hoger het inkomen, hoe meer mensen konden besparen. Mensen met hogere inkomens geven bijvoorbeeld meer uit aan kleding, vervoer, cultuur en recreatie en in de horeca.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Kappers kiezen er steeds vaker voor om als zelfstandig ondernemer te werken. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van data uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK). Op 1 april staan er ruim 27.000 kappers ingeschreven als zzp'er bij de KVK, een stijging van 17 procent ten opzichte van vijf jaar eerder. Nu werkt meer dan driekwart van de ingeschreven kappers als zzp'er.
5 minuten geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
15 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
17 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
19 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
21 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.
22 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
1 dag geleden