CBS: daling jeugdcriminaliteit lijkt te stagneren
DEN HAAG (ANP) - De daling van de jeugdcriminaliteit in Nederland lijkt de laatste jaren te stagneren, meldt het CBS. Zo gaven in 2020 evenveel minderjarigen (12- tot 18-jarigen) aan een delict te hebben gepleegd als in 2015, namelijk 37 procent.
Ook groeide het aantal door de politie geregistreerde minderjarige verdachten per duizend leeftijdgenoten in 2019 vergeleken met een jaar eerder licht (5 procent erbij), om in 2020 weer wat af te nemen (9 procent eraf). Tussen 2015 en 2021 nam de jeugdcriminaliteit onder minderjarigen en jongvolwassenen (18 tot 23 jaar) wel verder af, vergeleken met de vijftien jaar daarvoor. Onder jongvolwassenen was het aandeel dat zelf aangeeft een delict te hebben gepleegd in 2020 bijvoorbeeld lager dan in 2015.
Het CBS vindt het nog te vroeg om te bepalen of de daling van de jeugdcriminaliteitscijfers die sinds 2007 was ingezet doorzet, stagneert of omslaat in een stijging.
De afgelopen jaren zijn er volgens het CBS wel enkele opvallende uitzonderingen op de ingezette dalingen te zien. Zo lijken de zaken die binnen het strafrecht worden afgehandeld ernstiger en complexer te worden. Ook is het aantal door justitie veroordeelde minderjarige daders van doodslag sinds 2016 met meer dan de helft gestegen naar 45 in 2019. Tegelijkertijd nam het aantal veroordeelde minderjarige daders van misdrijven waarbij met geweld geld wordt buitgemaakt met 13 procent toe naar 604 in 2019.
Daarnaast was het aandeel minderjarigen en jongvolwassenen dat door de politie als verdachte van een wapenincident werd geregistreerd in 2020 respectievelijk 2 en 11 procent hoger dan het jaar ervoor. Het aantal daders van zware mishandeling bleef gelijk. Hoewel het hier absoluut gezien om kleine aantallen jeugdigen gaat binnen het zicht van justitie, betreft het wel ernstige misdrijven met een grote impact op slachtoffer en maatschappij, aldus het CBS.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het onderzoek naar "de oorzaak en reikwijdte" van de ransomware-aanval bij softwareleverancier ChipSoft is "in volle gang". Dat meldt een woordvoerder van het bedrijf. Het staat daarbij in nauw contact met zorgorganisaties die gebruikmaken van de software.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Beveiligers van de woning van prinses Beatrix, kasteel Drakensteyn in het Utrechtse dorp Lage Vuursche, hebben afgelopen november drones bij het terrein gezien. De Koninklijke Marechaussee zag ook onbemande toestellen bij een goudkluis van De Nederlandsche Bank in Huis ter Heide, enkele kilometers verderop. Een woordvoerder van de marechaussee bevestigt dat na berichtgeving van het AD.
11 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het dossier in de strafzaak tegen voormalig advocaat Inez Weski bevat geen enkel belastend bericht dat de aanklacht tegen haar kan ondersteunen. Het Openbaar Ministerie baseert zich op "een vergaring van aannames", die niet getoetst of geobjectiveerd zijn.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal minderjarige drugsuithalers is de afgelopen jaren sterk gestegen. Waar in 2020 nog 1 procent van de aangehouden uithalers minderjarig was, lag dat aandeel vorig jaar op ruim 22 procent. Dat meldt het CBS op basis van onderzoek van de Zeehavenpolitie.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De hoofdrijbaan van de A16 bij Rotterdam is ook in noordelijke richting weer open voor verkeer. Eerder in de nacht vonden op dat deel van de weg nog herstelwerkzaamheden plaats, nadat donderdagmiddag een vrachtwagen vlam had gevat.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De huurprijzen op de vrije markt zijn in de eerste drie maanden van dit jaar harder gestegen dan de prijzen voor koopwoningen. Dat stellen woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius na een analyse.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.
15 uur geleden