'CBS-cijfers nog geen reden voor te veel optimisme over economie'
DEN HAAG (ANP) - De impact van de coronacrisis zal nog wel enige tijd doorsijpelen in de cijfers over de stand van de economie. Hoofdeconoom van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) Peter Hein van Mulligen waakt in toelichting op de derdekwartaalcijfers voor te veel optimisme.
Met alle extra maatregelen die recentelijk zijn genomen om het virus in te dammen, de onzekerheid rond de ontwikkeling en de beschikbaarheid van coronavaccins en de angst die leeft onder mensen, is een snel herstel niet aannemelijk, aldus Van Mulligen. Hij wijst er ook op dat de positievere vooruitzichten voor november die werden gepresenteerd goeddeels zijn gestoeld op informatie die is vergaard voor de aanscherping van de maatregelen in Nederland medio oktober.
Het zou volgens Van Mulligen zomaar kunnen dat de vierde kwartaalcijfers weer duidelijk minder zijn, na het recordherstel in het derde kwartaal. Sowieso zou het volgens hem zomaar kunnen dat kwartalen van groei en krimp zich in rap tempo zullen afwisselen. "Er is geen peil op te trekken", erkent hij.
Minder fors
Volgens Van Mulligen is de klap van de tweede coronagolf op de economie minder fors in vergelijking met de eerste golf. Maar tussen de oren bij de mensen is het nieuws over de tweede golf volgens hem veel harder binnengekomen. Dit omdat het idee juist bestond dat het virus op zijn retour was.
De econoom kan niet exact voorspellen wat het tanende vertrouwen doet met de economie. "Maar ik kan met voorstellen dat het voor mensen lastig is." De impact van de strengere coronamaatregelen op de economie is volgens hem lastig te bepalen. "Ook zonder strenge lockdownmaatregelen zullen mensen ervoor hebben gekozen om geen risico te nemen. Uitzonderingen natuurlijk daar gelaten."
Volgens Van Mulligen wordt de weg omhoog pas structureel ingezet als de bedreiging van corona de wereld uit is. Tot die tijd blijft volgens hem veel onzeker.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
40 minuten geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
1 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
3 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO wil de CO2-uitstoot die de bank financiert terugdringen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil de uitstoot van klanten waar de bank krediet aan verstrekt, verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.
4 uur geleden