CBS brengt wederom verborgen coronasterfte in kaart
DEN HAAG (ANP) - Onderzoekers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) brengen vrijdag om 12.00 uur een schatting naar buiten van het sterftecijfer van vorige week. De cijfers geven meer inzicht in de sterfte door Covid-19.
Het CBS brengt deze cijfers wekelijks naar buiten vanwege de uitbraak van het nieuwe coronavirus. Vorige week deden de onderzoekers dat voor het eerst. Toen bleek er een discrepatie te bestaan met de cijfers van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Volgens de inschatting van het CBS waren in de vierde week van maart 1200 meer mensen overleden dan gemiddeld, terwijl het RIVM 713 sterfgevallen telde als gevolg van het coronavirus.
Dit verschil ontstaat omdat het RIVM alleen meldt hoeveel positief geteste patiƫnten zijn overleden. Mensen die overlijden aan het coronavirus, maar niet zijn getest, belanden niet in deze statistieken. Het CBS daarentegen, heeft zicht op de totale oversterfte. Zo heet het als er meer mensen overlijden in een week dan gemiddeld. Met behulp van dit cijfer kan beter worden ingeschat hoeveel mensen daadwerkelijk zijn overleden aan het nieuwe coronavirus.
Vrijdagmiddag zal blijken hoe groot het verschil is tussen de cijfers van het CBS en het RIVM over week 14. Het CBS zal op basis van ongeveer 80 procent van de gegevens inschatten hoeveel mensen in die week zijn overleden. Ook publiceren de onderzoekers de definitieve cijfers over de weken daarvoor.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.
7 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
16 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
23 uur geleden