CBS: bijna een op de vijf jongeren slachtoffer huiselijk geweld
DEN HAAG (ANP) - Bijna een op de vijf jongeren tussen 16 en 25 jaar krijgt te maken met huiselijk geweld. Dat zijn ruim 350.000 jongeren. Vooral minderjarige vrouwen (16 tot 18 jaar) werden met 29 procent vaak slachtoffer, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Ongeveer een op de tien jongeren kreeg te maken met fysiek geweld door een gezins- of familielid. Dan ging het meestal om slaan (45 procent) of de arm verdraaien, duwen of aan de haren trekken (ook 45 procent). Ernstig geweld als verwurgen of verwonden met een vuurwapen komt het minst voor.
Ook een op de tien jongeren werd gekleineerd, geïntimideerd of voortdurend in de gaten gehouden. Een derde vorm van huiselijk geweld is stalking door een voormalige partner. Daar had 5 procent van de jongeren met een ex-partner last van.
Van de jongeren die slachtoffer werden van lichamelijk geweld gaf een op de acht (13 procent) aan dat dit structureel gebeurde, minstens een keer per maand. Stalking en kleineren vinden per definitie herhaaldelijk plaats.
Veel jonge slachtoffers van geweld in huiselijke kring hadden daar als kind ook al last van. Ongeveer vier op de tien geeft aan dat ze al voor hun twaalfde slachtoffer werden van fysiek geweld, meestal door een broer of zus. Drie op de tien had op jongere leeftijd al te maken met dwingende controle, meestal door de ouders.
De cijfers komen uit een enquête van het CBS en het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) naar huiselijk geweld en seksueel grensoverschrijdend gedrag in 2022. Daaraan namen 2000 jongeren deel.
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.
6 uur geledenERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.
7 uur geleden