CBS bevestigt ruime halvering inflatie in 2023
DEN HAAG (ANP) - Consumentengoederen en -diensten waren vorig jaar 3,8 procent duurder dan in 2022. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De kosten van het dagelijks leven zijn daarmee afgelopen jaar een stuk minder snel gestegen dan de 10 procent het jaar ervoor. De prijsstijgingen van met name boodschappen bleven in 2023 historisch gezien wel bijzonder hoog.
Voeding was in 2023 gemiddeld 12,1 procent duurder dan een jaar eerder. De prijsstijging op jaarbasis is daarmee nog iets hoger dan in 2022, toen voedingsmiddelen 10,8 procent duurder werden in een jaar tijd. De voedingsmiddelen met de grootste prijsstijging in 2023 waren suiker en olijfolie. Ook de prijs van brood nam meer dan gemiddeld toe.
Naast voedingsmiddelen droeg ook een bezoek aan een restaurant en café inclusief afhaalmaaltijden relatief veel bij aan de inflatie in 2023. Restaurants en cafés waren in 2023 gemiddeld 8,8 procent duurder dan een jaar eerder. In 2022 was de prijsstijging 7,9 procent.
Energie
Energie was daarentegen vorig jaar gemiddeld 37 procent goedkoper dan in 2022. Dit komt met name door de hoge prijzen in 2022. In de loop van 2022 namen de energieprijzen fors toe door de oorlog in Oekraïne, met een piek in oktober 2022. Mede daardoor werd in die periode een hele hoge inflatie gemeten. In 2023 kwam de inflatie zonder energie en motorbrandstoffen gemiddeld uit op 6,5 procent.
In december kwam de inflatie uit op 1,2 procent vergeleken met dezelfde maand in 2022. In november was dat nog 1,6 procent. Exclusief energie en motorbrandstoffen bedroeg de inflatie vorige maand 3,4 procent, tegen 4,2 procent in november.
Volgens de Europese meetmethode, die net iets anders is dan die van het CBS, kwam de inflatie vorig jaar uit op 4,1 procent. In 2022 bedroeg de inflatie volgens deze methode nog 11,6 procent. De inflatie in de gehele eurozone daalde volgens voorlopige cijfers van 8,4 procent in 2022 naar 5,4 procent in 2023.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers bleven voorzichtig omdat de Verenigde Staten en Iran nog niet dichter bij een vredesdeal zijn gekomen. Ondanks het ruim twee weken durende bestand lijken de spanningen zelfs weer toe te nemen. De financiële markten verwerkten daarnaast kwartaalberichten van grote bedrijven.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een groep bedrijven, waaronder Apple, Amazon, Patagonia en BYD, is tegen een mogelijke aanscherping van het rapporteren van vervuilende uitstoot. In een gezamenlijke verklaring pleiten ze ervoor om bepaalde veranderingen in die rapportages optioneel in plaats van verplicht te maken. De nieuwe regels achten ze niet haalbaar.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Huurders zien te weinig terug van de compenserende maatregelen die het kabinet heeft aangekondigd voor de hoge energielasten, vindt de Woonbond. Veel van de hulp gaat naar huiseigenaren, stipt de belangenbehartiger van huurders aan.
4 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan 8000 werknemers te ontslaan. Dat meldt het hoofd van de HR-afdeling in een memo aan werknemers, ingezien door Bloomberg.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen koopt een Duitse specialist in technologie achter promotie- en klantbeloningsprogramma's voor 750 miljoen euro. Het bedrijf, Talon.One, vormt volgens het Amsterdamse fintechbedrijf een goede aanvulling op de eigen betaalsystemen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is in de Verenigde Staten een rechtszaak begonnen tegen de regering-Trump vanwege te veel betaalde importheffingen. Dat bevestigt een woordvoerder van de bierbrouwer na eerdere berichtgeving in het NRC.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Zorgen over een lange patstelling in de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran kregen de overhand. Beleggers verwerkten ook kwartaalberichten van onder andere Besi en Heineken.
7 uur geleden