CBS: 6 van de 10 gedetineerden zaten al eerder in gevangenis
DEN HAAG (ANP) - Voor bijna 60 procent van de mensen die vorig jaar in de gevangenis zaten was dit niet de eerste keer, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag. Vorig jaar zaten ruim 30.000 mensen voor korte of lange tijd in de cel, ongeveer evenveel als een jaar eerder. Daarvan zaten bijna 18.000 al vaker in detentie.
De gevangenispopulatie bestaat vooral (94 procent) uit mannen. Van alle vrouwen zaten vier op de tien al eens eerder in detentie. Bij mannen waren dit zes op de tien. De afgelopen jaren daalt dit aandeel licht, zowel bij mannen als bij vrouwen.
Vorig jaar zaten 2800 jongeren van 18 tot 23 jaar vast (9 procent van alle gedetineerden). Voor bijna drie op de tien jongeren was het niet de eerste keer dat zij in volwassenendetentie zaten.
Buiten Nederland geboren
Het CBS onderzocht ook het opleidingsniveau van de mensen achter de tralies: 62 procent heeft een opleiding op mbo-niveau en 8 procent een hbo- of universitair niveau.
Van de mensen die vorig jaar in detentie zaten, is 47 procent buiten Nederland geboren. Binnen de totale Nederlandse bevolking is dat 17 procent. De laatste twee jaar is het aandeel mensen in detentie die buiten Nederland zijn geboren toegenomen. Van deze groep zat de helft al eens eerder in detentie.
Voorarrest
Volgens het CBS zaten vorig jaar meer mensen in voorarrest. Van de 9600 mensen die op 30 september 2023 in detentie zaten, zaten bijna 4400 gedetineerden in voorlopige hechtenis voordat hun zaak werd behandeld. Dit is een stijging van 8 procent vergeleken met 2022.
De laatste jaren zitten er relatief meer mensen in de gevangenis met een straf van drie jaar of langer.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hitte en de droogte onderweg zijn er geen medische noodsituaties geweest tijdens het loop- en fietsevenement Roparun. Dat laat de organisator weten. De teams zijn inmiddels in de buurt van Rotterdam en komen in de loop van maandag over de finish op de Coolsingel in de stad.
23 minuten geledenBEEK (ANP) - De Europese tak van Amber Alert begint een campagne om volwassenen te helpen bij het herkennen van signalen van een onveilige thuissituatie bij kinderen, om zo te voorkomen dat ze weglopen van huis. De campagne gaat van start in twintig landen, waaronder Nederland. Amber Alert maakt zich zorgen omdat er jaarlijks duizenden kinderen verdwijnen nadat zij van huis zijn weggelopen.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Drie bussen met in totaal ongeveer 120 asielzoekers zijn rond 22.00 uur vanuit Ter Apel vertrokken naar congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, meldt het Rode Kruis dat hulp verleent in Ter Apel. Het gaat om mensen voor wie de komende nacht geen plek is in het aanmeldcentrum. Zij brengen de nacht door in Groningen en worden maandagochtend weer teruggebracht.
12 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel deelt het Rode Kruis ook zondag maaltijden uit aan asielzoekers die in afwachting zijn van een plek om de nacht door te brengen, meldt een woordvoerder van de hulporganisatie.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag roept strandgangers zondagmiddag op met de fiets, scooter of het openbaar vervoer naar het strand te komen. De parkeerplaatsen Kijkduin en Scheveningen zijn vol, meldt de gemeente.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet heeft nog geen excuses gekregen van Israël voor de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla. Buitenlandminister Tom Berendsen had daar wel om gevraagd toen hij afgelopen woensdag de Israëlische ambassadeur ontbood, maar zegt in het programma Buitenhof dat hij die nog niet heeft gekregen.
22 uur geledenVUGHT (ANP) - Ruim 130 gedetineerden zijn geëvacueerd naar andere gevangenissen na een brand die zaterdagavond ontstond in de wasruimte op een gevangenisvleugel van de PI Vught. De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) meldt dat de hele afdeling met 162 gevangenen is ontruimd vanwege wateroverlast.
22 uur geleden