Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: 6 van de 10 gedetineerden zaten al eerder in gevangenis

CBS: 6 van de 10 gedetineerden zaten al eerder in gevangenis

DEN HAAG (ANP) - Voor bijna 60 procent van de mensen die vorig jaar in de gevangenis zaten was dit niet de eerste keer, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag. Vorig jaar zaten ruim 30.000 mensen voor korte of lange tijd in de cel, ongeveer evenveel als een jaar eerder. Daarvan zaten bijna 18.000 al vaker in detentie.

De gevangenispopulatie bestaat vooral (94 procent) uit mannen. Van alle vrouwen zaten vier op de tien al eens eerder in detentie. Bij mannen waren dit zes op de tien. De afgelopen jaren daalt dit aandeel licht, zowel bij mannen als bij vrouwen.

Vorig jaar zaten 2800 jongeren van 18 tot 23 jaar vast (9 procent van alle gedetineerden). Voor bijna drie op de tien jongeren was het niet de eerste keer dat zij in volwassenendetentie zaten.

Buiten Nederland geboren

Het CBS onderzocht ook het opleidingsniveau van de mensen achter de tralies: 62 procent heeft een opleiding op mbo-niveau en 8 procent een hbo- of universitair niveau.

Van de mensen die vorig jaar in detentie zaten, is 47 procent buiten Nederland geboren. Binnen de totale Nederlandse bevolking is dat 17 procent. De laatste twee jaar is het aandeel mensen in detentie die buiten Nederland zijn geboren toegenomen. Van deze groep zat de helft al eens eerder in detentie.

Voorarrest

Volgens het CBS zaten vorig jaar meer mensen in voorarrest. Van de 9600 mensen die op 30 september 2023 in detentie zaten, zaten bijna 4400 gedetineerden in voorlopige hechtenis voordat hun zaak werd behandeld. Dit is een stijging van 8 procent vergeleken met 2022.

De laatste jaren zitten er relatief meer mensen in de gevangenis met een straf van drie jaar of langer.

Meer uit Binnenland

Marcouch wil met rapper Ye naar Holocaustmuseum

ARNHEM (ANP) - De Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch heeft rapper Ye uitgenodigd om zondag, tussen zijn Nederlandse concerten door, een bezoek te brengen aan het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam. Daarna zou hij samen met de opperrabbijn een krans kunnen leggen bij het Namenmonument. Dat bevestigt Marcouch' woordvoerder na een bericht in de Volkskrant.

3 uur geleden
Politie betrapt daders van plofkraak in Vlaardingen op heterdaad

VLAARDINGEN (ANP) - Twee personen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een plofkraak gepleegd bij een pinautomaat aan de Reigerlaan in Vlaardingen. Dat schrijft de politie op X.

4 uur geleden
Auto rijdt woning in Kerkrade binnen, twee gewonden

KERKRADE (ANP) - Aan de Toupsbergstraat in het Limburgse Kerkrade is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto een woning binnengereden. De bestuurder en een inzittende van de auto raakten gewond. Zij zijn met letsel naar het ziekenhuis gebracht. Dat heeft de politie bekendgemaakt.

8 uur geleden
Voetganger overleden bij aanrijding met tram in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Bij een aanrijding met een tram in Rotterdam is vrijdagavond een voetganger overleden. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het ongeval vond om 23.30 uur plaats op de 1e Middellandstraat.

10 uur geleden
IND gaat openstaande asielaanvragen systematischer oppakken

DEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.

16 uur geleden
Oud-NCTV: lobby had steeds meer invloed op maatregelen

DEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).

18 uur geleden
Jetten: voor zomer Benelux-plan landen sneller EU in te trekken

TIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.

19 uur geleden