CBS: 6 van de 10 gedetineerden zaten al eerder in gevangenis
DEN HAAG (ANP) - Voor bijna 60 procent van de mensen die vorig jaar in de gevangenis zaten was dit niet de eerste keer, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag. Vorig jaar zaten ruim 30.000 mensen voor korte of lange tijd in de cel, ongeveer evenveel als een jaar eerder. Daarvan zaten bijna 18.000 al vaker in detentie.
De gevangenispopulatie bestaat vooral (94 procent) uit mannen. Van alle vrouwen zaten vier op de tien al eens eerder in detentie. Bij mannen waren dit zes op de tien. De afgelopen jaren daalt dit aandeel licht, zowel bij mannen als bij vrouwen.
Vorig jaar zaten 2800 jongeren van 18 tot 23 jaar vast (9 procent van alle gedetineerden). Voor bijna drie op de tien jongeren was het niet de eerste keer dat zij in volwassenendetentie zaten.
Buiten Nederland geboren
Het CBS onderzocht ook het opleidingsniveau van de mensen achter de tralies: 62 procent heeft een opleiding op mbo-niveau en 8 procent een hbo- of universitair niveau.
Van de mensen die vorig jaar in detentie zaten, is 47 procent buiten Nederland geboren. Binnen de totale Nederlandse bevolking is dat 17 procent. De laatste twee jaar is het aandeel mensen in detentie die buiten Nederland zijn geboren toegenomen. Van deze groep zat de helft al eens eerder in detentie.
Voorarrest
Volgens het CBS zaten vorig jaar meer mensen in voorarrest. Van de 9600 mensen die op 30 september 2023 in detentie zaten, zaten bijna 4400 gedetineerden in voorlopige hechtenis voordat hun zaak werd behandeld. Dit is een stijging van 8 procent vergeleken met 2022.
De laatste jaren zitten er relatief meer mensen in de gevangenis met een straf van drie jaar of langer.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet snel duidelijkheid geven over de regels voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat zegt de Autoriteit Persoonsgegevens, de privacytoezichthouder van de overheid. Die waarschuwt ook dat momenteel niets kan worden gedaan tegen onveilige en discriminerende algoritmes. De waakhond wil daarom dat het toezicht wordt verbeterd.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 20-jarige Amsterdammer is door de politie opgepakt wegens het ronselen van jongeren die op bestelling aanslagen in Duitsland hebben gepleegd. Dat meldt de Duitse politie. Het gaat om explosies bij woningen en een café in juli en augustus 2025 in de steden Frankfurt en Taunusstein.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 52-jarige Minh Nghia V., die in 2024 is veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor de dodelijke schietpartij bij een winkelcentrum in Zwijndrecht, heeft een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat over zijn detentieomstandigheden.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een gespecialiseerd cyberteam van de Amsterdamse politie heeft in samenwerking met internationale opsporingsdiensten een grote verhandelsite offline gehaald. Dat meldt de politie. Op het forum, genaamd LeakBase, werd gehandeld in gestolen data.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 24-jarige man uit Den Haag is woensdag door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot een celstraf van vier maanden voor het slaan van een agent. Ze werd tijdens een demonstratie door de verdachte op het achterhoofd geslagen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemiddelde aandeel vrouwelijke bestuurders bij overheden en andere publieke organisaties is gestegen van 41 procent in 2024 naar 43 procent in 2025, aldus een onderzoek in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Het gaat dan niet alleen om functies in de top van gemeenten, provincies en waterschappen, maar ook bijvoorbeeld bij scholen, ministeries en woningcorporaties.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken in het land is de bezorging van stempassen voor de gemeenteraadsverkiezingen niet goed gegaan. Zo kregen sommige mensen in Doetinchem een dubbele stempas, terwijl een deel van Spijkenisse juist geen stempassen ontving. In Veenendaal zaten de stempassen in een verkeerde envelop.
9 uur geleden