Cavendish rijdt record Merckx met 35e ritzege alsnog uit boeken
SAINT-VULBAS (ANP) - Drie jaar nadat Mark Cavendish zijn 34e ritoverwinning in de Tour de France had behaald en daarmee het record van de meeste etappezeges van wielerlegende Eddy Merckx had geëvenaard, is hij alleen recordhouder geworden. De 39-jarige Britse sprinter bracht met de zege in de vijfde etappe in Saint-Vulbas zijn totaal op 35 ritoverwinningen.
Cavendish veroverde zijn eerste etappezege in 2008 in Châteauroux voor Team Columbia en won er meteen in die Tour nog drie. Na vier etappezeges in 2016 volgden vier jaar waarin hij nauwelijks meer won. Cavendish leek in 2020 op weg naar het einde van zijn wielercarrière waarin hij ook nog wereldkampioen was geworden en Milaan - Sanremo had gewonnen.
Ploegbaas Patrick Lefevere van Deceuninck-Quick-Step liet hem in 2021 echter terugkeren in de Tour waarin hij al dertig keer succesvol was geweest. Na de eerste zege in de vierde etappe van die Tour begonnen de vragen over het record van Merckx. Met zijn vierde overwinning dat jaar in Carcassonne evenaarde hij het record van de vijfvoudig Tourwinnaar. "We hebben geschiedenis geschreven", zei de Brit toen. Een vijfde recordzege op de Champs-Élysées volgde er die Tour niet.
Ritsucces
Cavendish wilde het nogmaals proberen en reed de Tour vorig jaar voor Astana en was er één keer dichtbij met de tweede plaats in Bordeaux, achter de op dat moment ongenaakbare sprinter Jasper Philipsen. Een dag later moest hij na een val opgeven. Teambaas Aleksandr Vinokoerov overtuigde hem nog een jaar door te gaan en haalde sprintvoorbereider Michael Mørkøv, die hem in 2021 naar ritsucces had geleid.
De sprinter van The Isle of Man moest afgelopen zaterdag op de eerste beklimming in de eerste etappe naar Rimini meteen lossen. Niemand hield rekening met een etappezege voor Cavendish. In de rit woensdag naar Saint-Vulbas lukte het dan toch, alsof het ooit moest gebeuren. Cavendish kwam na een snelle sprint zelfs met een afgelopen ketting over de finish.
Vijfvoudig Tourwinnaar Merckx feliciteerde Cavendish via sociale media met zijn historische prestatie. Tegen een Belgische verslaggever zei Cavendish dat Merckx altijd superaardig tegen hem is geweest. "Het was al óns record, maar ik heb helemaal niks afgepakt van Merckx. Dit is maar een cijfer. Eddy Merckx is Eddy Merckx."
Meer uit Sport
LAUSANNE (ANP) - Nederland mag in februari met het maximale aantal shorttrackers meedoen aan de Olympische Spelen in Milaan. Dat heeft de internationale schaatsbond ISU laten weten.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse handbalsters hebben op het WK in eigen land de halve finale bereikt. In Ahoy in Rotterdam versloeg de ploeg van bondscoach Henrik Signell in de kwartfinale Hongarije onder het toeziend oog van koning Willem-Alexander: 28-23.
6 uur geledenPALMA MALLORCA (ANP/RTR) - Remco Evenepoel is niet de enige kopman van Red Bull-BORA-hansgrohe in de Tour de France. De Belg deelt zijn beschermde status met de Duitser Florian Lipowitz.
8 uur geledenAIGLE (ANP) - Wielerploeg Picnic PostNL heeft bij de toekenning van de licenties voor de WorldTour voor de komende drie jaar alleen een licentie voor het komende seizoen gekregen. De Nederlandse ploeg van Iwan Spekenbrink moet van de licentiecommissie van wielerfederatie UCI aan voorwaarden betreffende financiële criteria voldoen om ook in aanmerking te komen voor de licentie voor 2027 en 2028.
11 uur geledenOBERHOFEN AM THUNERSEE (ANP/AFP) - Negen skiërs uit Rusland en Belarus hebben van de internationale skifederatie FIS toestemming gekregen om zich te mogen kwalificeren voor de Olympische Spelen in Milaan en Cortina. De skiërs nemen deel onder neutrale vlag.
11 uur geledenMEERKERK (ANP) - Judoka Tornike Tsjakadoea heeft zijn judocarrière beëindigd. De 29-jarige Nederlander van Georgische afkomst meldt op Instagram dat hij met trots terugkijkt op wat hij heeft bereikt.
12 uur geledenSANTIAGO DEL ESTERO (ANP) - De hockeyers hebben de eerste wedstrijd in de Pro League met 5-2 gewonnen van Pakistan. In Santiago del Estero in Argentinië was de ploeg van bondscoach Jeroen Delmee in de tweede helft sterker en maakte met drie treffers in het derde kwart het verschil.
16 uur geleden