Catalonië naar stembus tijdens coronacrisis
BARCELONA (ANP) - Catalonië kiest zondag een nieuw regionaal parlement van 135 zetels. De Spaanse regering hoopt dat de separatisten hun kleine meerderheid verliezen, maar in opiniepeilingen blijven de verschillende separatistische partijen in totaal vrijwel gelijk. Maar het coronavirus kan voor verrassingen zorgen volgens Spaanse media, mede omdat de opkomst waarschijnlijk veel lager wordt dan ruim drie jaar geleden en er veel relatief kleine partijen meedoen.
Grootste partij wordt naar verwachting de Socialistische Partij (PSC) met ruim een vijfde van de stemmen. De stembureaus voor de 5,5 miljoen kiezers sluiten om 20.00 uur. In het laatste uur van de opening kunnen ook coronapatiënten die in quarantaine leven, in persoon hun stem uitbrengen.
Het coronavirus lijkt de afscheiding van Spanje een beetje naar de politieke achtergrond te hebben gedreven, maar de onderling weliswaar verdeelde separatisten blijven hameren op een onafhankelijk Catalonië. Ze rekenen erop weer de meerderheid in het parlement te krijgen dankzij hun trouwe kiezers en dus denken ze baat te hebben bij de lage opkomst.
De separatisten vormen niet de meerderheid in Catalonië maar domineren de politiek al jaren, mede door de indeling van de kiesdistricten. De PSC is bijvoorbeeld sterk in de dichtbevolkte regio Barcelona waar meer kiezers nodig zijn om een parlementszetel te winnen dan in het achterland. In de herfst van 2017 deed de toenmalige separatistische regering van Catalonië een chaotische poging de onafhankelijkheid uit te roepen wat leidde tot direct ingrijpen vanuit Madrid.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het centrale commando van het Amerikaanse leger, CENTCOM, meldt dat het leger de laatste reeks aanvallen op Iran heeft voltooid. De aanvallen werden uitgevoerd in opdracht van president Donald Trump.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse krant The New York Times heeft een rechter verzocht om dagvaardingen van drie van zijn journalisten te blokkeren. De dagvaardingen hadden betrekking op hun berichtgeving over veiligheidskwesties rond een door Qatar aan president Donald Trump geschonken vliegtuig. Dat toestel moet het nieuwe presidentiële vliegtuig Air Force One worden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft agenten van immigratiedienst ICE woensdag opgedragen verkeersstops als arrestatiemethode te hervatten. "We moeten sterk, hard en slim zijn en we mogen absoluut niet afzien van een van de belangrijkste en meest effectieve middelen van ICE in de strijd tegen criminaliteit: de verkeersstop!", schreef Trump onder meer op Truth Social.
3 uur geledenTORONTO/NEW YORK (ANP) - Rook van bosbranden in het noordwesten van de Canadese deelstaat Ontario heeft Toronto bereikt. Volgens IQAir, een Zwitsers bedrijf gespecialiseerd in luchtkwaliteitstechnologie, is de luchtkwaliteit in Toronto daardoor momenteel de slechtste van alle grote steden ter wereld.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Meer dan honderd Democraten, onder wie voormalig voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Nancy Pelosi, hebben een voorstel gesteund om alle militaire hulp aan Israël te blokkeren. Na de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 steunden de Democraten deze Amerikaanse bondgenoot nog massaal.
6 uur geledenATLANTA (ANP) - Argentijnse spelers hielden na hun 2-1 overwinning op Engeland in de halve finale van het WK voetbal een politiek spandoek omhoog met de tekst "Las Malvinas Son Argentinas" (de Falklandeilanden zijn Argentijns). De Argentijnen noemen de bewuste eilanden in de Zuid-Atlantische Oceaan de Malvinas.
6 uur geledenTAMPA (ANP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft een tanker aangevallen die onder Curaçaose vlag onderweg geweest zou zijn naar een haven in Iran. Het schip heeft de Amerikaanse blokkade van de Straat van Hormuz geschonden, meldt het Amerikaanse commando in de regio op X. Er zijn raketten afgevuurd op de schoorsteen van de M/T Belma, aldus CENTCOM.
8 uur geleden