Catalonië naar stembus tijdens coronacrisis
BARCELONA (ANP) - Catalonië kiest zondag een nieuw regionaal parlement van 135 zetels. De Spaanse regering hoopt dat de separatisten hun kleine meerderheid verliezen, maar in opiniepeilingen blijven de verschillende separatistische partijen in totaal vrijwel gelijk. Maar het coronavirus kan voor verrassingen zorgen volgens Spaanse media, mede omdat de opkomst waarschijnlijk veel lager wordt dan ruim drie jaar geleden en er veel relatief kleine partijen meedoen.
Grootste partij wordt naar verwachting de Socialistische Partij (PSC) met ruim een vijfde van de stemmen. De stembureaus voor de 5,5 miljoen kiezers sluiten om 20.00 uur. In het laatste uur van de opening kunnen ook coronapatiënten die in quarantaine leven, in persoon hun stem uitbrengen.
Het coronavirus lijkt de afscheiding van Spanje een beetje naar de politieke achtergrond te hebben gedreven, maar de onderling weliswaar verdeelde separatisten blijven hameren op een onafhankelijk Catalonië. Ze rekenen erop weer de meerderheid in het parlement te krijgen dankzij hun trouwe kiezers en dus denken ze baat te hebben bij de lage opkomst.
De separatisten vormen niet de meerderheid in Catalonië maar domineren de politiek al jaren, mede door de indeling van de kiesdistricten. De PSC is bijvoorbeeld sterk in de dichtbevolkte regio Barcelona waar meer kiezers nodig zijn om een parlementszetel te winnen dan in het achterland. In de herfst van 2017 deed de toenmalige separatistische regering van Catalonië een chaotische poging de onafhankelijkheid uit te roepen wat leidde tot direct ingrijpen vanuit Madrid.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - Duizenden mensen in verschillende steden in Polen zijn de straat op gegaan voor abortusrechten. Het is zes jaar geleden dat de regering van de conservatief-nationalistische partij PiS abortus zo goed als verboden maakte in Polen. Enkel in uitzonderlijke gevallen, zoals na een verkrachting of incest, is het nog toegestaan om een abortus te ondergaan.
4 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn na de rellen van afgelopen zaterdag 217 mensen veroordeeld tot celstraffen na spoedprocedures, maakte justitieminister Gérald Darmanin donderdag bekend. Zo'n 2700 mensen zijn opgepakt vanwege de rellen.
1 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Canada en Turkije gaan meer met elkaar samenwerken, vooral op het gebied van handel, energie en defensie. De Canadese premier Mark Carney was op bezoek bij de Turkse president Recep Tayyip Erdogan om de nauwere samenwerking te bezegelen.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Een studentenprotest in de binnenstad van Parijs mag donderdag toch doorgaan. Een rechter heeft het verbod opgeschort, schrijven Franse media. Het protest moest om 14.00 uur van start gaan, maar werd rond dat tijdstip goedgekeurd. Volgens Le Parisien is de mars van de studentenbeweging Interfac inmiddels begonnen.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Bij de nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne zijn drie ballistische raketten met clustermunitie ingezet. Dat schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Dergelijke munitie springt open voordat ze inslaat, om uiteen te vallen in meerdere kleinere springkoppen en zo meer schade aan te richten.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie presenteert komende week haar nieuwe voorstel voor versterking van de EU-grensbewakingsdienst Frontex. De Groenen maken zich grote zorgen over wat er tot nu toe over bekend is, onder wie de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (PRO). Zij waarschuwt op voorhand voor de schending van het EU-recht en de mensenrechten als Frontex een stevigere rol krijgt bij het uitzetten van afgewezen asielzoekers naar landen buiten de EU.
5 uur geledenBENGHAZI (ANP/AFP) - Een Zwitserse en Oostenrijkse vrouw die meer dan anderhalf jaar geleden werden ontvoerd in Niger, zijn vrijgelaten. Dit meldden de Zwitserse en Oostenrijkse autoriteiten. De 69-jarige Zwitserse Claudia Abbt en de 76-jarige Oostenrijkse Eva Gretzmacher zouden in de Libische stad Benghazi zijn aangekomen.
6 uur geleden