Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Catalonië naar stembus tijdens coronacrisis

Catalonië naar stembus tijdens coronacrisis

BARCELONA (ANP) - Catalonië kiest zondag een nieuw regionaal parlement van 135 zetels. De Spaanse regering hoopt dat de separatisten hun kleine meerderheid verliezen, maar in opiniepeilingen blijven de verschillende separatistische partijen in totaal vrijwel gelijk. Maar het coronavirus kan voor verrassingen zorgen volgens Spaanse media, mede omdat de opkomst waarschijnlijk veel lager wordt dan ruim drie jaar geleden en er veel relatief kleine partijen meedoen.

Grootste partij wordt naar verwachting de Socialistische Partij (PSC) met ruim een vijfde van de stemmen. De stembureaus voor de 5,5 miljoen kiezers sluiten om 20.00 uur. In het laatste uur van de opening kunnen ook coronapatiënten die in quarantaine leven, in persoon hun stem uitbrengen.

Het coronavirus lijkt de afscheiding van Spanje een beetje naar de politieke achtergrond te hebben gedreven, maar de onderling weliswaar verdeelde separatisten blijven hameren op een onafhankelijk Catalonië. Ze rekenen erop weer de meerderheid in het parlement te krijgen dankzij hun trouwe kiezers en dus denken ze baat te hebben bij de lage opkomst.

De separatisten vormen niet de meerderheid in Catalonië maar domineren de politiek al jaren, mede door de indeling van de kiesdistricten. De PSC is bijvoorbeeld sterk in de dichtbevolkte regio Barcelona waar meer kiezers nodig zijn om een parlementszetel te winnen dan in het achterland. In de herfst van 2017 deed de toenmalige separatistische regering van Catalonië een chaotische poging de onafhankelijkheid uit te roepen wat leidde tot direct ingrijpen vanuit Madrid.

Meer uit Buitenland

Trump roept 'anticommunismeweek' uit tijdens midterms

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens de midtermverkiezingen een "anticommunismeweek" uitgeroepen. "Onder mijn leiderschap zal Amerika nooit ten prooi vallen aan deze kwaadaardige ideologieën, en de Verenigde Staten zullen nooit een communistisch land worden", stelt hij in een verklaring van het Witte Huis.

3 uur geleden
Senator Alaska hekelt 'schandaal' rond naamgenoot op stembiljet

ANCHORAGE (ANP) - De Republikeinse senator Dan Sullivan in Alaska heeft zich bij het stemmen beklaagd over berichten dat Democraten hebben gezorgd dat ook een naamgenoot op het stembiljet staat. "De beste manier om ervoor te zorgen dat het grootste verkiezingsschandaal en het grootste fraudeschandaal uit de geschiedenis van Alaska niet slaagt, is om te gaan stemmen", zei hij volgens de lokale zender KTUU-TV.

4 uur geleden
Trump volgt midterms op televisie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump volgt de midterms op televisie. Hij schreef op sociale media dat hij Fox News keek, zonder verder in detail te treden over het verloop van de verkiezingen.

4 uur geleden
Spaanse transportminister stapt op na dodelijke treinramp

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse minister van Transport Óscar Puente treedt af na de dodelijke treinramp van vorige week. Bij het ongeluk op het traject tussen Madrid en Sevilla kwamen zeker 69 mensen om het leven. Het was al de tweede dodelijke treinramp in Spanje dit jaar, nadat in januari 46 mensen omkwamen bij een botsing tussen twee hogesnelheidstreinen op hetzelfde traject.

7 uur geleden
Vermoedelijk brein achter brandstichting Starlink Polen opgepakt

STUTTGART (ANP/DPA) - De vermoedelijke opdrachtgever van de brandstichting bij een Starlink-station in Polen in september is opgepakt in Duitsland. Dat melden de Duitse politie en justitie.

7 uur geleden
Vliegtuigen in Europa doorzocht na bommeldingen

SOFIA (ANP/RTR) - Zeven vliegtuigen zijn dinsdag op Europese vliegvelden doorzocht vanwege bommeldingen. In Rome, Warschau, Murcia en Sofia werden vliegtuigen na landingen gecontroleerd op explosieven, maar deze werden niet gevonden. Het is niet bekend wie er achter de bommeldingen zit, en of het om een gecoördineerde actie gaat.

10 uur geleden
Parlement Groenland keurt veiligheidsdeal met VS goed

NUUK (ANP/RTR) - Het Groenlandse parlement is akkoord met een veiligheidsdeal met de Verenigde Staten. De overeenkomst maakte een einde aan de spanningen met de Amerikaanse president Donald Trump, die meermaals verklaarde het eiland bij zijn land te willen voegen.

10 uur geleden