Catalonië naar stembus tijdens coronacrisis
BARCELONA (ANP) - Catalonië kiest zondag een nieuw regionaal parlement van 135 zetels. De Spaanse regering hoopt dat de separatisten hun kleine meerderheid verliezen, maar in opiniepeilingen blijven de verschillende separatistische partijen in totaal vrijwel gelijk. Maar het coronavirus kan voor verrassingen zorgen volgens Spaanse media, mede omdat de opkomst waarschijnlijk veel lager wordt dan ruim drie jaar geleden en er veel relatief kleine partijen meedoen.
Grootste partij wordt naar verwachting de Socialistische Partij (PSC) met ruim een vijfde van de stemmen. De stembureaus voor de 5,5 miljoen kiezers sluiten om 20.00 uur. In het laatste uur van de opening kunnen ook coronapatiënten die in quarantaine leven, in persoon hun stem uitbrengen.
Het coronavirus lijkt de afscheiding van Spanje een beetje naar de politieke achtergrond te hebben gedreven, maar de onderling weliswaar verdeelde separatisten blijven hameren op een onafhankelijk Catalonië. Ze rekenen erop weer de meerderheid in het parlement te krijgen dankzij hun trouwe kiezers en dus denken ze baat te hebben bij de lage opkomst.
De separatisten vormen niet de meerderheid in Catalonië maar domineren de politiek al jaren, mede door de indeling van de kiesdistricten. De PSC is bijvoorbeeld sterk in de dichtbevolkte regio Barcelona waar meer kiezers nodig zijn om een parlementszetel te winnen dan in het achterland. In de herfst van 2017 deed de toenmalige separatistische regering van Catalonië een chaotische poging de onafhankelijkheid uit te roepen wat leidde tot direct ingrijpen vanuit Madrid.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/RTR) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un wil dat zijn land een "absolute superioriteit" in dronetechnologie verwerft. Dat zei hij bij een tentoonstelling en wapendemonstratie, meldt staatspersbureau KCNA vrijdag. Geavanceerde kunstmatige intelligentie (AI) in onbemande wapensystemen moet volgens Kim de hoogste prioriteit krijgen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Likoed-partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de parlementsverkiezingen gewonnen, maar zijn politieke blok heeft geen meerderheid behaald. Likoed krijgt 27 van de 120 zetels, blijkt uit de uitslag die de kiescommissie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendmaakte. De partij Yashar van oud-legerchef Gadi Eisenkot volgt met 21 zetels.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft twee campagnebijeenkomsten in Kansas en Iowa dit weekend geschrapt. In plaats daarvan neemt hij telefonisch deel aan bijeenkomsten in meerdere staten, meldt zijn Republikeinse Partij.
6 uur geledenMADRID (ANP) - De hogesnelheidstrein die woensdag bij het Spaanse Urda achter op een stilstaande trein botste, reed vermoedelijk 160 tot 200 kilometer per uur. Dat melden Spaanse media, waaronder El País, op basis van een eerste onderzoeksrapport van onderzoeksinstantie AITAT. De zwarte dozen moeten de exacte snelheid uitwijzen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan veertig dagvaardingen en verzoeken tot bewaring van documenten uitgegeven in het onderzoek naar de kandidatuur van een Senaatskandidaat in Alaska. Dit meldt een ingewijde aan persbureau Reuters. De dagvaardingen zijn gericht aan het campagneteam van de Democratische kandidaat Mary Peltola en ook aan Peltola zelf.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft gezegd de relatie met Europese landen te willen herstellen. Poetin stelt dat Rusland niet wil dat er een situatie zoals die bij de Straat van Hormuz ontstaat bij de Oostzee.
9 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Britse acteur Patrick Stewart is overleden. Hij stierf woensdag op 86-jarige leeftijd na een kort ziekbed, heeft zijn agent donderdag bekendgemaakt. Stewart was onder meer bekend van rollen in Star Trek en X-Men.
10 uur geleden