Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Catalonië heeft na maanden een nieuwe premier

Catalonië heeft na maanden een nieuwe premier

BARCELONA (ANP) - Meer dan drie maanden na de regionale verkiezingen in Catalonië heeft de regio een nieuwe premier. Pere Aragonés, een 38-jarige gematigde separatist, is in het parlement in Barcelona met 74 stemmen voor en 61 tegen in het zadel gehesen. Hij is van de linkse Esquerra Republicana (ERC) en had grote moeite zijn politieke separatistische bondgenoten ervan te overtuigen dat ze hem premier moesten maken van de regioregering. Maar de tijd begon te dringen, want als ze nog vijf dagen hadden gewacht zou de regio volgens de regels weer naar de stembus moeten.

Onlangs werd bekendgemaakt dat er een akkoord was bereikt tussen de ERC en de partij Junts per Catalunya (Samen voor Catalonië) en dat de extreemlinkse CUP (Kandidatuur Volkseenheid) de coalitie zou zegenen. De leiders van Catalonië kwamen sinds 2015 van Junts per Catalunya, maar ERC won bij de verkiezing één zetel meer. "We beginnen met dit akkoord aan de volgende stap. We kunnen weer vooruitkijken naar een onafhankelijke republiek Catalonië", aldus Aragonès.

ERC en Junts per Catalunya hebben allebei een andere aanpak bij hun streven naar onafhankelijkheid. ERC is voor een aanpak die vooral gebaseerd is op overleg met de landelijke regering in Madrid en Junts per Catalunya is feller en meer gericht op actie. Over twee jaar wordt gekeken hoe ver Catalonië is gekomen met het overleg.

Verrassende winnaars waren bij de verkiezingen in februari de sociaaldemocraten van de PSOE van de Spaanse premier Pedro Sánchez en de conservatieve Spaans-nationalistische Vox. Nieuwe verkiezingen zouden de separatisten momenteel slecht uitkomen, volgens een peiling van de Catalaanse krant La Vanguardia. In een recente peiling is het percentage van de ondervraagden dat zich voor onafhankelijkheid uitspreekt gezakt naar 42 procent en meer dan de helft (52 procent) wil zich volgens de peiling niet afscheiden van Spanje.

Meer uit Buitenland

Rutte: NAVO wil desgewenst helpen bij Hormuz-coalitie

WASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."

19 minuten geleden
Rutte verwacht mijnenjagers, fregatten of radars van Nederland

WASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.

28 minuten geleden
Netanyahu geeft bevel voor onderhandelingen met Libanon

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.

55 minuten geleden
Pakistan veroordeelt Israëlische aanvallen op Libanon

BEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.

1 uur geleden
Hulporganisaties slaan alarm over 'nachtmerrie' burgers Libanon

BEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.

1 uur geleden
Man krijgt celstraf na diefstal Fabergé-ei in Britse pub

LONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.

2 uur geleden
Inval bij onafhankelijk Russisch nieuwsmedium Novaja Gazeta

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.

3 uur geleden