Catalaanse partij maakt weg vrij voor nieuwe Spaanse regering
MADRID (ANP/AFP/RTR/DPA) - In Spanje is een belangrijke stap gezet richting de vorming van een nieuwe regering. De Catalaanse separatistische partij ERC maakte bekend de komst van een regering onder leiding van de sociaaldemocraat Pedro Sánchez niet in de weg te staan.
Het besluit van de ERC betekent dat de PSOE-partij van Sánchez vermoedelijk een coalitie kan vormen met het linkse Unidas Podemos. Die twee partijen hebben samen 155 van de 350 parlementszetels, veel minder dan de helft. Daarom ging Sánchez praten met andere partijen om te garanderen dat zijn regering voldoende steun krijgt bij een vertrouwensstemming.
De PSOE-leider verzekerde zich eerder al van de steun van een aantal kleine regionale partijen. Nu is ook een akkoord gesloten met de ERC uit Catalonië, die 13 zetels heeft in het landelijke parlement. De ERC belooft zich te onthouden van stemming als goedkeuring moet worden verleend aan de nieuwe regering. Dat moet Sánchez in staat stellen die stemming te winnen.
Catalonië
Sánchez heeft in de eerste stemronde nog een absolute meerderheid nodig van 176 stemmen. Die haalt hij vermoedelijk niet. Maar in een tweede stemronde, die op 7 januari wordt verwacht, kan hij winnen als hij meer stemmen voor dan tegen krijgt. Dan is de steun van de Catalanen naar verwachting doorslaggevend.
De ERC zegt dat is afgesproken dat als Sánchez aan de macht is een open dialoog zal worden gehouden over de toekomst van Catalonië. Dat hield in 2017 een verboden referendum over onafhankelijkheid. Het Spaanse hooggerechtshof veroordeelde later Catalaanse leiders tot jarenlange gevangenisstraffen vanwege hun betrokkenheid bij die volksraadpleging.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Beoogd premier Rob Jetten zoekt voor zijn minderheidskabinet ministers "zonder een al te groot ego". Zij moeten bereid zijn ook andere partijen iets te gunnen, zei de D66-leider vlak voordat hij begon als formateur. Met de onderlinge verdeling van de posten zijn D66, VVD en CDA al "vrij ver", zei Jetten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Beoogd premier Rob Jetten (D66) wil deze week met de VVD en het CDA afspreken hoe de verdeling van de ministersposten eruit gaat zien. Hierover heeft hij al wel "flink van gedachten gewisseld" met de andere partijen, maar definitieve keuzes zijn nog niet gemaakt.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - 50PLUS blijft zich "constructief" opstellen naar de nieuwe coalitie, hoewel de partij wel kritiek heeft op haar plannen. Fractieleider Jan Struijs zei "gemengde gevoelens" te hebben over het coalitieakkoord.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen is geen voorstander van de bezuinigingen die de coalitie wil doorvoeren in de zorg en sociale zekerheid. Die vindt hij "breed en wreed", terwijl ze volgens hem ook "slim en eerlijk" kunnen: "Leg de rekening bij de mensen die hem ook kunnen betalen", zei hij tegen D66, de VVD en het CDA.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Waarom worden de belastingen omhooggegooid terwijl we makkelijk ieder jaar voor 12 miljard kunnen bijlenen?" Dat vroeg Gidi Markuszower, hoofd van de groep recent afgesplitste PVV'ers, zich af in het debat over het coalitieakkoord. Hij is ook niet blij met het verhogen van de AOW-leeftijd.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Dit regeerakkoord is nog niet af", zei Mirjam Bikker van de ChristenUnie in het debat over de plannen van D66, VVD en CDA. Ze pleit voor een "politiek met hart voor de samenleving", maar ziet de coalitiepartners daarin de plank misslaan op sommige terreinen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand (Partij voor de Dieren) mist in het coalitieakkoord van D66, de VVD en het CDA een reflectie op "de haatzaaierij" die volgens haar door het kabinet-Schoof "werd verheven tot beleid en wetgeving". Dat kabinet, met daarin de radicaalrechtse PVV als grootste partij, heeft volgens Ouwehand schade aangericht die nog steeds wordt gevoeld. "Ik heb geen reflectie gezien op hoe je die schade gaat herstellen."
16 uur geleden