Catalaanse partij maakt weg vrij voor nieuwe Spaanse regering
MADRID (ANP/AFP/RTR/DPA) - In Spanje is een belangrijke stap gezet richting de vorming van een nieuwe regering. De Catalaanse separatistische partij ERC maakte bekend de komst van een regering onder leiding van de sociaaldemocraat Pedro Sánchez niet in de weg te staan.
Het besluit van de ERC betekent dat de PSOE-partij van Sánchez vermoedelijk een coalitie kan vormen met het linkse Unidas Podemos. Die twee partijen hebben samen 155 van de 350 parlementszetels, veel minder dan de helft. Daarom ging Sánchez praten met andere partijen om te garanderen dat zijn regering voldoende steun krijgt bij een vertrouwensstemming.
De PSOE-leider verzekerde zich eerder al van de steun van een aantal kleine regionale partijen. Nu is ook een akkoord gesloten met de ERC uit Catalonië, die 13 zetels heeft in het landelijke parlement. De ERC belooft zich te onthouden van stemming als goedkeuring moet worden verleend aan de nieuwe regering. Dat moet Sánchez in staat stellen die stemming te winnen.
Catalonië
Sánchez heeft in de eerste stemronde nog een absolute meerderheid nodig van 176 stemmen. Die haalt hij vermoedelijk niet. Maar in een tweede stemronde, die op 7 januari wordt verwacht, kan hij winnen als hij meer stemmen voor dan tegen krijgt. Dan is de steun van de Catalanen naar verwachting doorslaggevend.
De ERC zegt dat is afgesproken dat als Sánchez aan de macht is een open dialoog zal worden gehouden over de toekomst van Catalonië. Dat hield in 2017 een verboden referendum over onafhankelijkheid. Het Spaanse hooggerechtshof veroordeelde later Catalaanse leiders tot jarenlange gevangenisstraffen vanwege hun betrokkenheid bij die volksraadpleging.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De politie gaat een deel van de ruim 10.000 onbehandelde aangiften en meldingen uit 2024 opnieuw beoordelen. Justitieminister David van Weel (VVD) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het in eerste instantie gaat om de aangiften voor moord en doodslag, pogingen daartoe en ernstige zedenzaken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder oppositiepartijen klinkt begrip voor de keuzes die het kabinet heeft gemaakt om geld vrij te maken voor onderhoud van infrastructuur. Een reeks projecten om wegen, spoor en vaarwegen uit te breiden, is daardoor voorlopig stopgezet. Veel partijen willen dat er meer geld voor infrastructuur komt, zodat nieuwe projecten weer een toekomst krijgen.
5 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De eerste kerkgebouwen zijn ingericht voor de tijdelijke opvang van statushouders. Met Actie Onderdak kunnen de erkende vluchtelingen daar wachten tot er een huis voor hen is in diezelfde gemeente. Hun plek in het asielzoekerscentrum kan dan vrijkomen voor asielzoekers.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-Kamerlid Bart Bikkers is teruggekomen op zijn opmerkingen waarin hij steun voor rekeningrijden niet uitsloot. "Betalen naar gebruik", de ambtelijke term voor rekeningrijden, kan volgens hem ook slaan op "het betalen naar gebruik dat we al doen aan de pomp" of op tolheffing.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland geeft Oekraïne nog eens een half miljard euro aan militaire steun om het de komende winter door te helpen. In het nieuwe 'winterpakket' zitten onder meer luchtverdedigingswapens en drones, zei premier Rob Jetten. Jetten kondigde het nieuwe steunpakket aan tijdens een persconferentie naast de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die op bezoek is in Den Haag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD sluit steun voor een kilometerheffing niet uit. "Ik denk dat we geen heilige huisjes moeten hebben", zei Tweede Kamerlid Bart Bikkers met het oog op extra geld voor investeringen in infrastructuur. "Maar ik wil wel een brede afweging kunnen maken van alle opties die er zijn." Daarvoor wacht hij plannen van het kabinet af.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten is "geschokt" door het dodelijke treinongeluk in Spanje van woensdagochtend. De premier heeft zijn Spaanse ambtgenoot Pedro Sánchez laten weten "dat Nederland meeleeft met Spanje op deze trieste dag", schrijft hij op X.
10 uur geleden