Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Catalaanse partij maakt weg vrij voor nieuwe Spaanse regering

Catalaanse partij maakt weg vrij voor nieuwe Spaanse regering

MADRID (ANP/AFP/RTR/DPA) - In Spanje is een belangrijke stap gezet richting de vorming van een nieuwe regering. De Catalaanse separatistische partij ERC maakte bekend de komst van een regering onder leiding van de sociaaldemocraat Pedro Sánchez niet in de weg te staan.

Het besluit van de ERC betekent dat de PSOE-partij van Sánchez vermoedelijk een coalitie kan vormen met het linkse Unidas Podemos. Die twee partijen hebben samen 155 van de 350 parlementszetels, veel minder dan de helft. Daarom ging Sánchez praten met andere partijen om te garanderen dat zijn regering voldoende steun krijgt bij een vertrouwensstemming.

De PSOE-leider verzekerde zich eerder al van de steun van een aantal kleine regionale partijen. Nu is ook een akkoord gesloten met de ERC uit Catalonië, die 13 zetels heeft in het landelijke parlement. De ERC belooft zich te onthouden van stemming als goedkeuring moet worden verleend aan de nieuwe regering. Dat moet Sánchez in staat stellen die stemming te winnen.

Catalonië

Sánchez heeft in de eerste stemronde nog een absolute meerderheid nodig van 176 stemmen. Die haalt hij vermoedelijk niet. Maar in een tweede stemronde, die op 7 januari wordt verwacht, kan hij winnen als hij meer stemmen voor dan tegen krijgt. Dan is de steun van de Catalanen naar verwachting doorslaggevend.

De ERC zegt dat is afgesproken dat als Sánchez aan de macht is een open dialoog zal worden gehouden over de toekomst van Catalonië. Dat hield in 2017 een verboden referendum over onafhankelijkheid. Het Spaanse hooggerechtshof veroordeelde later Catalaanse leiders tot jarenlange gevangenisstraffen vanwege hun betrokkenheid bij die volksraadpleging.

Meer uit Politiek

Minister belooft alleen bij uitzondering asielkind op te sluiten

DEN HAAG (ANP) - Asielkinderen zullen alleen bij uitzondering worden opgesloten na de invoering van het migratiepact, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag in het debat hierover. Hij reageerde daarmee op zorgen uit de linkse oppositie over het kabinetsplan om het mogelijk te maken asielzoekers met kinderen in bepaalde gevallen op te sluiten in een detentiecentrum in Zeist terwijl ze hun asielprocedure afwachten.

32 minuten geleden
Minister: andere gemeenten nodig voor oplossing Hardenberg

DEN HAAG (ANP) - Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) heeft andere gemeenten nodig om het probleem in Hardenberg op te lossen. Dat zegt hij in reactie op het nieuws dat opvangorgaan COA na dinsdag een dwangsom gaat betalen aan de Overijsselse gemeente omdat de einddatum niet gehaald is. "Op dit moment zijn er gewoon meer locaties aan het sluiten dan dat er nieuwe locaties bij komen," zegt hij. "Zie daar het probleem."

1 uur geleden
Oppositie: rechtspraak rijdt door migratiepact op een muur af

DEN HAAG (ANP) - De rechtspraak gaat door de invoering van het migratiepact vastlopen, vrezen oppositiepartijen als GroenLinks-PvdA en ChristenUnie. De Raad voor de Rechtspraak voorziet dat het aantal rechtszaken hierdoor met 19.000 per jaar oploopt in 2028, terwijl er al een tekort is aan rechters. Don Ceder van de ChristenUnie vergeleek het pact tijdens het debat hierover met een trein die tegen een muur aan gaat rijden.

2 uur geleden
Financiën blokkeert computersystemen na digitale inbraak

DEN HAAG (ANP) - Op het ministerie van Financiën is vorige week een digitale inbraak ontdekt in "systemen voor een aantal primaire processen" op het departement. De toegang tot deze systemen is maandag geblokkeerd, waardoor een deel van de medewerkers niet meer kan inloggen.

2 uur geleden
Minister verzekert: IND is klaar om migratiepact uit te voeren

DEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is klaar om het Europese migratiepact uit te voeren, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag tijdens een Kamerdebat. Daarover waren twijfels gerezen nadat dagblad Trouw vorige week publiceerde over een rapport dat toen nog vertrouwelijk was en inmiddels is gepubliceerd. Daarin voorzag de IND juist grote problemen als het pact op 12 juni aanstaande in werking treedt.

3 uur geleden
Onno Hoes aan de slag als informateur in Moerdijk

MOERDIJK (ANP) - Bestuurder Onno Hoes gaat aan de slag als informateur in de Brabantse gemeente Moerdijk. Hij gaat verkennen welke partijen kunnen samenwerken in Moerdijk, waarvan het gelijknamige dorp dreigt te worden opgeheven om plaats te maken voor uitbreiding van het haven- en industriecomplex. Daarna brengt Hoes een advies uit.

3 uur geleden
Lilianne Ploumen verkenner voor Utrechtse gemeenteraad

UTRECHT (ANP) - Lilianne Ploumen wordt verkenner voor de gemeenteraad van Utrecht. De fractie van GroenLinks-PvdA heeft haar daarvoor gevraagd, een opdracht die de oud-politica van de PvdA zelf eervol noemt.

3 uur geleden