Catalaanse partij maakt weg vrij voor nieuwe Spaanse regering
MADRID (ANP/AFP/RTR/DPA) - In Spanje is een belangrijke stap gezet richting de vorming van een nieuwe regering. De Catalaanse separatistische partij ERC maakte bekend de komst van een regering onder leiding van de sociaaldemocraat Pedro Sánchez niet in de weg te staan.
Het besluit van de ERC betekent dat de PSOE-partij van Sánchez vermoedelijk een coalitie kan vormen met het linkse Unidas Podemos. Die twee partijen hebben samen 155 van de 350 parlementszetels, veel minder dan de helft. Daarom ging Sánchez praten met andere partijen om te garanderen dat zijn regering voldoende steun krijgt bij een vertrouwensstemming.
De PSOE-leider verzekerde zich eerder al van de steun van een aantal kleine regionale partijen. Nu is ook een akkoord gesloten met de ERC uit Catalonië, die 13 zetels heeft in het landelijke parlement. De ERC belooft zich te onthouden van stemming als goedkeuring moet worden verleend aan de nieuwe regering. Dat moet Sánchez in staat stellen die stemming te winnen.
Catalonië
Sánchez heeft in de eerste stemronde nog een absolute meerderheid nodig van 176 stemmen. Die haalt hij vermoedelijk niet. Maar in een tweede stemronde, die op 7 januari wordt verwacht, kan hij winnen als hij meer stemmen voor dan tegen krijgt. Dan is de steun van de Catalanen naar verwachting doorslaggevend.
De ERC zegt dat is afgesproken dat als Sánchez aan de macht is een open dialoog zal worden gehouden over de toekomst van Catalonië. Dat hield in 2017 een verboden referendum over onafhankelijkheid. Het Spaanse hooggerechtshof veroordeelde later Catalaanse leiders tot jarenlange gevangenisstraffen vanwege hun betrokkenheid bij die volksraadpleging.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk hebben vragen van alle oppositiepartijen over de gevolgen van de bezuinigingen op de zorg niet beantwoord. De ministers schetsten tijdens het debat over de zorgbegroting steeds weer vergezichten over de noodzaak van de bezuinigingen, die tot 10 miljard euro moeten opleveren.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren beschouwt het als "een belangrijke overwinning" dat het gerechtshof in Den Haag hem in hoger beroep heeft vrijgesproken van opruiing. "Niet alleen voor mij, maar voor de vrijheid van meningsuiting van ons allemaal", zegt hij in een video op X.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans is nog niet bereid om de verhoging van het eigen risico in de zorg aan te passen. Tijdens het debat over de begroting van haar ministerie wees de VVD-minister "uitgestoken handen" van Tweede Kamerleden af.
13 uur geleden