Catalaans parlement neemt regeringsleider zetel af
BARCELONA (ANP/AFP) - Het Catalaanse parlement heeft premier Quim Torra zijn parlementszetel afgenomen, nadat een rechter Torra had veroordeeld. Torra eiste vergeefs van voorzitter Roger Torrent "zijn rechten als volksvertegenwoordiger te beschermen". Vooralsnog blijft hij wel regiopremier.
Torra werd afgelopen maand door het Catalaanse hooggerechtshof gediskwalificeerd als gekozen bestuurder voor een periode van anderhalf jaar. Hij kreeg ook een boete van 30.000 euro. Hij is in hoger beroep gegaan, maar de kiesraad eist dat hij meteen opstapt. Torra kreeg de straf, omdat hij voor en tijdens de verkiezingen in april 2019 geen gehoor gaf aan het bevel van de nationale kiesraad om separatistische symbolen te verwijderen uit stembureaus.
De partij van Torra, Samen voor Catalonië (JxCat), en Republikeins Links (ERC) regeren samen, maar hebben conflicten over het te voeren beleid en kampen met een slinkende aanhang. De ERC, waar ook Torrent toebehoort, heeft zich maandag achter het voorstel geschaard om Torra zijn zetel af te nemen.
Meer uit Buitenland
PRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."
4 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank doet op 7 juli uitspraak in het hoger beroep van Marine Le Pen. De radicaal-rechtse politica is veroordeeld voor gesjoemel met EU-geld en mag daarom niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen in 2027.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.
7 uur geledenOTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.
8 uur geleden