Cartoonist Jos Collignon stopt na 44 jaar bij de Volkskrant
AMSTERDAM (ANP) - Cartoonist Jos Collignon stopt na 44 jaar bij de Volkskrant. De 73-jarige illustrator maakt op 13 juli zijn laatste tekening voor de krant, heeft hij dinsdag gezegd in het NPO Radio 1-programma MISCHA!.
Volgens Collignon heeft de hoofdredactie hem recent te kennen gegeven dat de krant wil vernieuwen. "Het was een uitstekend gesprek, waarin ik breed begrip kreeg van de hoofdredactie. Maar aan het einde vertelde hij wel dat hij mij kwijt wilde."
De tekenaar kreeg de afgelopen tijd kritiek op een aantal cartoons. De Volkskrant verwijderde een tekening omdat deze volgens hoofdredacteur Pieter Klok "stereotyperend" over Marokkanen was. Sinds dit incident wilde de hoofdredactie van de krant tekeningen over "gevoelige onderwerpen" voor publicatie zien. In november ontstond commotie over een cartoon over antisemitisme en de oorlog in Gaza.
'Misschien nooit meer'
"Ik ben toch het steentje in de schoen", aldus Collignon in MISCHA!. "Dat accepteer ik. De hoofdredacteur reageert zoals hij denkt dat hij moet reageren." De cartoonist is wel teleurgesteld over het besluit. "Maar ik doe dit al 44 jaar, de lezers kennen mij. Als ik nu mijn punt nog niet gemaakt heb, dan lukt me dat nooit meer."
Collignon maakt al 47 jaar spotprenten over de actualiteit. Tot 1980 werkte hij voor NRC Handelsblad. Wat hij na zijn afscheid van de Volkskrant gaat doen, weet hij nog niet. "Misschien teken ik wel nooit meer. Voor sommige collega's is het hun lust en hun leven, die zouden doodgaan als ze niet meer zouden kunnen tekenen. Dat heb ik helemaal niet."
De Volkskrant reageert vooralsnog niet om een verzoek tot commentaar. Collignon won diverse prijzen voor zijn werk, waaronder de Inktspotprijs en de Grote Prijs van Press Cartoon Europe.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de straf die een moeder uit Apeldoorn kreeg voor het ruim twintig jaar mishandelen van haar vier dochters. Het OM had tien jaar cel geëist, de rechtbank gaf haar maandag tien maanden cel.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO zendt in mei het Eurovisie Songfestival uit op NPO 1, ook nu omroep AVROTROS heeft besloten om in 2026 niet deel te nemen aan de editie in Wenen. Dat meldt de NPO vrijdag.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft deze week een 78-jarige man in Rotterdam opgepakt op verdenking van seksueel misbruik van kinderen in de Filipijnen en het livestreamen daarvan. Hij had volgens het Openbaar Ministerie contact met een Filipijnse vrouw die de livestreams voor hem regelde. De Filipijnse politie arresteerde haar in oktober en bevrijdde toen vier kinderen uit de misbruiksituatie.
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Greenpeace en stichting Frisse Wind doen vrijdag bij het Openbaar Ministerie aangifte tegen Tata Steel, laten de organisaties weten. Volgens een recent verslag van de omgevingsdienst is vorig jaar een hogere uitstoot van bepaalde stoffen gemeten door het staalbedrijf in IJmuiden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het huidige beleid wordt voortgezet, stijgt het aantal verkeersslachtoffers de komende decennia sterk. Het verwachte aantal verkeersdoden ligt in 2040 dan tussen de 720 en 760, tegenover 675 in 2024. Dat staat in een rapport van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV).
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.
17 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.
17 uur geleden