Cartoonist Jos Collignon stopt na 44 jaar bij de Volkskrant
AMSTERDAM (ANP) - Cartoonist Jos Collignon stopt na 44 jaar bij de Volkskrant. De 73-jarige illustrator maakt op 13 juli zijn laatste tekening voor de krant, heeft hij dinsdag gezegd in het NPO Radio 1-programma MISCHA!.
Volgens Collignon heeft de hoofdredactie hem recent te kennen gegeven dat de krant wil vernieuwen. "Het was een uitstekend gesprek, waarin ik breed begrip kreeg van de hoofdredactie. Maar aan het einde vertelde hij wel dat hij mij kwijt wilde."
De tekenaar kreeg de afgelopen tijd kritiek op een aantal cartoons. De Volkskrant verwijderde een tekening omdat deze volgens hoofdredacteur Pieter Klok "stereotyperend" over Marokkanen was. Sinds dit incident wilde de hoofdredactie van de krant tekeningen over "gevoelige onderwerpen" voor publicatie zien. In november ontstond commotie over een cartoon over antisemitisme en de oorlog in Gaza.
'Misschien nooit meer'
"Ik ben toch het steentje in de schoen", aldus Collignon in MISCHA!. "Dat accepteer ik. De hoofdredacteur reageert zoals hij denkt dat hij moet reageren." De cartoonist is wel teleurgesteld over het besluit. "Maar ik doe dit al 44 jaar, de lezers kennen mij. Als ik nu mijn punt nog niet gemaakt heb, dan lukt me dat nooit meer."
Collignon maakt al 47 jaar spotprenten over de actualiteit. Tot 1980 werkte hij voor NRC Handelsblad. Wat hij na zijn afscheid van de Volkskrant gaat doen, weet hij nog niet. "Misschien teken ik wel nooit meer. Voor sommige collega's is het hun lust en hun leven, die zouden doodgaan als ze niet meer zouden kunnen tekenen. Dat heb ik helemaal niet."
De Volkskrant reageert vooralsnog niet om een verzoek tot commentaar. Collignon won diverse prijzen voor zijn werk, waaronder de Inktspotprijs en de Grote Prijs van Press Cartoon Europe.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Van kinderen en jongeren tussen de 10 en 18 jaar heeft 62 procent het gevoel dat hun mening niet meetelt bij de gemeente, wijst een peiling van UNICEF Nederland onder meer dan duizend kinderen uit. Dit terwijl 72 procent van de kinderen graag hun mening zou willen inbrengen bij de gemeente.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen deden vorig jaar melding van vermoedens van misstanden op de werkvloer, meldt het Huis voor Klokkenluiders (HvK). Er werden bijna 700 aanvragen voor advies ingediend, het hoogste aantal sinds de oprichting van het adviespunt in 2016. In 2024 waren het er nog 467. Bijna alle klokkenluiders zeggen dat ze na melding benadeeld worden, hoewel dat wettelijk verboden is.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is maandagavond een tweede groep gestrande Nederlanders uit het Midden-Oosten aangekomen. De vlucht van TUI uit Hurghada (Egypte) landde even na 22.20 uur. De reizigers aan boord waren eerst met een vliegtuig van Defensie opgehaald uit Muscat, de hoofdstad van Oman.
7 uur geledenARNHEM (ANP) - De gynaecoloog van het Rijnstate die in de jaren zeventig en tachtig zijn eigen sperma gebruikte als donorzaad heeft zeker zestien donorkinderen verwekt. Dat meldt het Arnhemse ziekenhuis maandag op basis van onafhankelijk onderzoek naar de manier waarop in het verleden met donorzaad is omgegaan. De bekentenis van de voormalige arts was daarvoor de aanleiding. De man, die werkte in de kliniek van het Elisabeth Gasthuis dat later samen met twee andere ziekenhuizen Rijnstate werd, heeft een erfelijke ziekte.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Claudia de Breij doet in 2026 opnieuw de Oudejaarsconference. Het wordt de vierde keer dat de cabaretière op oudejaarsavond op NPO 1 terugblikt op het voorbije jaar.
7 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Frenna en Sef zijn maandag de belangrijkste winnaars geworden van de Edison Pop 2026. Zij kregen in het AFAS Theater in Leusden de prijzen voor respectievelijk beste single (ZAZAA) en beste album (lieve monsters). DI-RECT kreeg de Edison Oeuvreprijs en Samuel Welten viel tweemaal in de prijzen.
8 uur geledenDE BILT (ANP) - In het Waddengebied, Friesland en in de kop van Noord-Holland komt dichte mist voor. Het zicht kan minder dan 200 meter zijn, meldt het KNMI. Het verkeer kan hier hinder van ondervinden.
8 uur geleden