Cao-partijen streekvervoer praten door, stakingen week opgeschort
DEN HAAG (ANP) - Vakbonden FNV en CNV willen deze week nog gebruiken voor de verkennende gesprekken met werkgeversvereniging VWOV. De gesprekken werden twee weken geleden opgestart onder begeleiding van twee procesbegeleiders na weken van stakingen in het streekvervoer. Nu de gesprekken deze week doorgaan, zijn de eerder geplande stakingen voor deze week opgeschort. Die stonden gepland voor woensdag en donderdag.
De bonden eisen onder meer hogere lonen en een structureel lagere werkdruk in het streekvervoer. Dat doen zij voor een cao voor zo'n 13.000 medewerkers, met name buschauffeurs. Om de eisen af te dwingen werd in het streekvervoer herhaaldelijk gestaakt. Daardoor vielen er telkens veel bussen uit, met overlast voor reizigers tot gevolg.
De bonden geven aan dat er "goede stappen worden gemaakt in de gesprekken die momenteel plaatsvinden". FNV-bestuurder Marijn van der Gaag spreekt van "stappen voorwaarts". "We proberen dichter bij elkaar te komen, maar het vertrouwen moet groeien. Voor nu was het nog onvoldoende om alle stakingen op te schorten", aldus de vakbondsman.
Beweging
CNV-onderhandelaar Hanane Chikhi merkt ook dat er beweging zit bij werkgevers. "Die heeft ons doen beslissen om in samenspraak met onze kaderleden de stakingen op te schorten. We willen het overleg namelijk laten slagen en vooral niet frustreren. De intentie om tot een goed resultaat te komen is er vanuit ons in ieder geval."
VWOV zegt blij te zijn dat de vakbonden de gesprekken willen voortzetten. "We staan zeer open voor een vervolg en spannen ons graag maximaal in om te komen tot een nieuwe cao voor al onze collega's", aldus een woordvoerster.
Meer tijd
Oorspronkelijk was het idee de gesprekken afgelopen vrijdag af te ronden. Maar ook toen gaven FNV en CNV aan meer tijd nodig te hebben, waarna het overleg dit weekend doorging. Voor deze week is het doel om een opening te vinden voor het hervatten van de cao-onderhandelingen, zegt Chikhi. "Daarvoor kijken we wat de werkgevers op tafel leggen. Als we daar iets mee kunnen, dan gaan we de puzzel leggen."
Mochten de gesprekken van deze week niet het gewenste effect sorteren voor de bonden, dan willen de vakbonden alsnog doorgaan met staken. Dat zou betekenen dat werknemers in het streekvervoer volgende week op maandag, woensdag en vrijdag opnieuw het werk neerleggen.
Meer uit Financieel
POTSDAM (ANP/BLOOMBERG) - Een veelgeciteerde studie die de gevolgen van klimaatverandering voor de wereldeconomie berekende, is ingetrokken na kritiek van wetenschappers. Het onderzoek werd door wetenschappers van het Potsdam Instituut voor Klimaateffectenonderzoek ingetrokken vanwege "aanzienlijke" problemen. De studie werd vorig jaar april gepubliceerd in het gerenommeerde wetenschappelijke tijdschrift Nature.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Telecomaanbieder Odido kampte woensdagochtend met een storing bij het mobiele netwerk. Volgens een woordvoerder van Odido is de technische storing inmiddels verholpen. Er was volgens de zegsman geen sprake van een cyberaanval. Hij spreekt van een "vervelende situatie" door de storing.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voormalige ING-topman Ralph Hamers wordt niet verder strafrechtelijk vervolgd voor zijn rol in het eerdere witwasschandaal bij de bank. Het gerechtshof Den Haag heeft woensdag het verzoek van het Openbaar Ministerie (OM) om de oud-ING-baas niet verder te vervolgen toegewezen.
3 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Noorwegen stelt de verstrekking van vergunningen voor de winning van grondstoffen op de zeebodem met minstens vier jaar uit. De regering sloot daarover een deal met kleinere partijen in het parlement als onderdeel van een begrotingsakkoord. Vorig jaar was Noorwegen nog het eerste Europese land dat zeegebieden had aangewezen voor de winning van grondstoffen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement en de EU-lidstaten hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een voorlopig akkoord gesloten over de importstop van Russisch vloeibaar gas (lng) voor 1 januari 2027. Dat voorstel had de Europese Commissie gedaan in september. De import van Russisch gas via pijpleidingen wordt per 30 september 2027 verboden, zo is besloten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters in Amsterdam zijn woensdag hoger geopend, in navolging van de koerswinsten op Wall Street dinsdag. De beurshandel daar kreeg een opsteker van een herstel van de bitcoin. Afgelopen weken ging de toonaangevende cryptomunt hard omlaag, wat voor grote onrust zorgde bij beleggers.
5 uur geledenEDE (ANP) - Heijmans heeft opdracht gekregen van netbeheerder TenneT om de komende vijf jaar belangrijke onderdelen te produceren voor hoogspanningsstations in een nieuwe fabriek in Ede. Het contract voor de levering van de zogeheten hoogspanningsvelden heeft een waarde van bijna 80 miljoen euro, maakten het bouw- en infrabedrijf en TenneT woensdag bekend.
6 uur geleden