Cao-partijen streekvervoer praten door, stakingen week opgeschort
DEN HAAG (ANP) - Vakbonden FNV en CNV willen deze week nog gebruiken voor de verkennende gesprekken met werkgeversvereniging VWOV. De gesprekken werden twee weken geleden opgestart onder begeleiding van twee procesbegeleiders na weken van stakingen in het streekvervoer. Nu de gesprekken deze week doorgaan, zijn de eerder geplande stakingen voor deze week opgeschort. Die stonden gepland voor woensdag en donderdag.
De bonden eisen onder meer hogere lonen en een structureel lagere werkdruk in het streekvervoer. Dat doen zij voor een cao voor zo'n 13.000 medewerkers, met name buschauffeurs. Om de eisen af te dwingen werd in het streekvervoer herhaaldelijk gestaakt. Daardoor vielen er telkens veel bussen uit, met overlast voor reizigers tot gevolg.
De bonden geven aan dat er "goede stappen worden gemaakt in de gesprekken die momenteel plaatsvinden". FNV-bestuurder Marijn van der Gaag spreekt van "stappen voorwaarts". "We proberen dichter bij elkaar te komen, maar het vertrouwen moet groeien. Voor nu was het nog onvoldoende om alle stakingen op te schorten", aldus de vakbondsman.
Beweging
CNV-onderhandelaar Hanane Chikhi merkt ook dat er beweging zit bij werkgevers. "Die heeft ons doen beslissen om in samenspraak met onze kaderleden de stakingen op te schorten. We willen het overleg namelijk laten slagen en vooral niet frustreren. De intentie om tot een goed resultaat te komen is er vanuit ons in ieder geval."
VWOV zegt blij te zijn dat de vakbonden de gesprekken willen voortzetten. "We staan zeer open voor een vervolg en spannen ons graag maximaal in om te komen tot een nieuwe cao voor al onze collega's", aldus een woordvoerster.
Meer tijd
Oorspronkelijk was het idee de gesprekken afgelopen vrijdag af te ronden. Maar ook toen gaven FNV en CNV aan meer tijd nodig te hebben, waarna het overleg dit weekend doorging. Voor deze week is het doel om een opening te vinden voor het hervatten van de cao-onderhandelingen, zegt Chikhi. "Daarvoor kijken we wat de werkgevers op tafel leggen. Als we daar iets mee kunnen, dan gaan we de puzzel leggen."
Mochten de gesprekken van deze week niet het gewenste effect sorteren voor de bonden, dan willen de vakbonden alsnog doorgaan met staken. Dat zou betekenen dat werknemers in het streekvervoer volgende week op maandag, woensdag en vrijdag opnieuw het werk neerleggen.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Europese Unie moet overwegen de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten op te schorten door het conflict over Groenland. Dat zegt de Duitse centrumlinkse politieke partij De Groenen in een reactie op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, een importheffing van 10 procent op te leggen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd.
10 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat er met de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor Europese landen die Groenland militair steunen een verkeerde weg wordt ingeslagen. Dat zei hij maandag op een persconferentie, het Verenigd Koninkrijk is een van die landen waar die heffing voor geldt. Starmer zegt ook vastberaden te zijn om de relatie met de Verenigde Staten sterk te houden.
20 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil zegt dat "Europa zich niet zal laten chanteren door de Verenigde Staten om Groenland". De regering-Trump heeft de acht Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd een importheffing van 10 procent opgelegd. De heffing gaat op 1 februari in en wordt 1 juni verhoogd tot 25 procent.
20 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure gaat de ministers van Financiën van de G7-landen bijeenroepen om te praten over handel en soevereiniteit. Dat zei hij maandag in reactie op de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor landen die Groenland militair steunen.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De wereldwijde economie groeit dit jaar naar verwachting iets harder dan eerder werd gedacht. Dat heeft het Internationaal Monetair Fonds (IMF) maandag bekendgemaakt. Het fonds heeft zijn raming voor de mondiale groei licht naar boven bijgesteld. De verwachting voor de Nederlandse economie is hetzelfde gebleven ten opzichte van de vorige raming in oktober.
31 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre heeft maandag met afschuw gereageerd op de door Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor Europese landen die militairen naar Groenland sturen. Støre noemt de heffingen "onacceptabel". Noorwegen is, net als Nederland, een van de acht landen waarvoor de maatregel geldt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met verlies begonnen en zakte bij opening onder het historische niveau van 1000 punten. Beleggers schrokken van het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. De strafheffing gaat 1 februari in en geldt voor Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken.
1 uur geleden