Cao-partijen streekvervoer praten door, stakingen week opgeschort
DEN HAAG (ANP) - Vakbonden FNV en CNV willen deze week nog gebruiken voor de verkennende gesprekken met werkgeversvereniging VWOV. De gesprekken werden twee weken geleden opgestart onder begeleiding van twee procesbegeleiders na weken van stakingen in het streekvervoer. Nu de gesprekken deze week doorgaan, zijn de eerder geplande stakingen voor deze week opgeschort. Die stonden gepland voor woensdag en donderdag.
De bonden eisen onder meer hogere lonen en een structureel lagere werkdruk in het streekvervoer. Dat doen zij voor een cao voor zo'n 13.000 medewerkers, met name buschauffeurs. Om de eisen af te dwingen werd in het streekvervoer herhaaldelijk gestaakt. Daardoor vielen er telkens veel bussen uit, met overlast voor reizigers tot gevolg.
De bonden geven aan dat er "goede stappen worden gemaakt in de gesprekken die momenteel plaatsvinden". FNV-bestuurder Marijn van der Gaag spreekt van "stappen voorwaarts". "We proberen dichter bij elkaar te komen, maar het vertrouwen moet groeien. Voor nu was het nog onvoldoende om alle stakingen op te schorten", aldus de vakbondsman.
Beweging
CNV-onderhandelaar Hanane Chikhi merkt ook dat er beweging zit bij werkgevers. "Die heeft ons doen beslissen om in samenspraak met onze kaderleden de stakingen op te schorten. We willen het overleg namelijk laten slagen en vooral niet frustreren. De intentie om tot een goed resultaat te komen is er vanuit ons in ieder geval."
VWOV zegt blij te zijn dat de vakbonden de gesprekken willen voortzetten. "We staan zeer open voor een vervolg en spannen ons graag maximaal in om te komen tot een nieuwe cao voor al onze collega's", aldus een woordvoerster.
Meer tijd
Oorspronkelijk was het idee de gesprekken afgelopen vrijdag af te ronden. Maar ook toen gaven FNV en CNV aan meer tijd nodig te hebben, waarna het overleg dit weekend doorging. Voor deze week is het doel om een opening te vinden voor het hervatten van de cao-onderhandelingen, zegt Chikhi. "Daarvoor kijken we wat de werkgevers op tafel leggen. Als we daar iets mee kunnen, dan gaan we de puzzel leggen."
Mochten de gesprekken van deze week niet het gewenste effect sorteren voor de bonden, dan willen de vakbonden alsnog doorgaan met staken. Dat zou betekenen dat werknemers in het streekvervoer volgende week op maandag, woensdag en vrijdag opnieuw het werk neerleggen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Zakenbanken en investerings- en beleggingsmaatschappijen op Wall Street hebben vorig jaar in totaal 49,2 miljard dollar, omgerekend 42,7 miljard euro, aan bonussen uitgekeerd. Dat is een recordbedrag aan bonussen voor bijvoorbeeld zakenbankiers voor het begeleiden van beursgangen, het adviseren bij overnames en fusies, vermogensbeheer en handel in aandelen en obligaties.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten donderdag flinke koersverliezen zien, terwijl de olieprijzen juist fors stegen. Op de financiële markten is er veel onzekerheid over de vredesbesprekingen die de Verenigde Staten en Iran zouden voeren over een einde van de oorlog in het Midden-Oosten.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse drankenconcern Pernod Ricard voert overnamegesprekken met het moederbedrijf van het bekende whiskeymerk Jack Daniel's. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Op Wall Street ging de beurskoers van dat bedrijf Brown-Forman fors omhoog door het bericht.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV schorten de stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg in het cao-conflict bij het bedrijf. In de afgelopen tijd waren er vier 24-uursstakingen bij meerdere vestigingen van DHL Express. Volgens de bonden heeft de directie nu nieuwe toezeggingen gedaan.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door het verbod op de verkoop van tabak in supermarkten, minisupers en nachtwinkels per 1 juli 2024 was het aantal rokers aan het einde van dat jaar naar schatting met 23.000 gedaald. Dat meldt SEO Economisch Onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers neer op een daling van circa 1 procent van het totaal aantal mensen dat rookt in Nederland.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.
11 uur geleden