Cao-lonen stijgen minder hard en blijven achter bij inflatie
DEN HAAG (ANP) - De cao-lonen in Nederland zijn vorig jaar niet zo sterk gestegen als in 2020. Vooral bij bedrijven die zwaar getroffen werden door de coronacrisis, gingen werknemers er niet zoveel op vooruit. Daarbij valt de toename van de lonen in het niet bij de prijsstijgingen waarmee consumenten de laatste tijd te maken hebben, tot grote onvrede van onder meer vakbond FNV.
Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) stegen de lonen vorig jaar met 2,1 procent. In 2020 was dit nog 2,9 procent. Die sterkste loonstijging in twaalf jaar kwam vooral omdat de meeste cao-afspraken over loonstijging nog voor de virusuitbraak waren gemaakt, toen het economisch juist heel goed ging.
Het beeld over 2021 betekent dat de loonontwikkeling duidelijk achterblijft bij de inflatie. Volgens de meest recente gegevens was het dagelijks leven in november 5,2 procent duurder dan een jaar eerder. De prijzen die Nederlanders voor goederen en diensten betalen waren sinds september 1982 niet meer zo hard gestegen.
Horeca
Dat laatste betreft wel een maandcijfer. Het CBS kan nog geen gemiddelde geven voor de inflatie in 2021, want de cijfers over december worden pas volgende week naar buiten gebracht. In de eerste elf maanden van vorig jaar lagen de consumentenprijzen gemiddeld 2,4 procent hoger dan in dezelfde periode een jaar eerder.
Volgens vakbond FNV zijn werknemers het beu om elk jaar opnieuw te moeten onderhandelen over de inflatiecorrectie en het behoud van hun koopkracht. Petra Bolster, lid van het dagelijks bestuur van FNV, wijst erop dat werknemers er nu op achteruit gaan. "Om dit te voorkomen eisen we dat de lonen automatisch meestijgen met de prijzen. Dit moet worden vastgelegd in de cao’s", zegt ze. Daarbij verwijst ze naar de in september naar buiten gebrachte voornemens voor de cao-onderhandelingen, waarin de bond deze eis al op tafel legde.
Werknemers die vallen onder een cao gingen er in de horeca afgelopen jaar het minst op voorruit. In die bedrijfstak stegen de cao-lonen gemiddeld slechts 0,3 procent, aangezien daar alleen de loontabellen zijn aangepast voor de ontwikkeling van het wettelijk minimumloon. De horeca-cao is in 2021 namelijk met een jaar verlengd onder gelijke voorwaarden. De meeste werknemers in de horeca kregen er dus helemaal niets bij.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De terugleverkosten die energieleveranciers in rekening brengen bij huishoudens met zonnepanelen zijn niet onredelijk in vergelijking met de kosten die leveranciers maken. Dat oordeelt de Autoriteit Consument & Markt (ACM). De toezichthouder vindt wel dat contracten moeilijk te vergelijken zijn, omdat energiebedrijven deze kosten op verschillende manieren doorberekenen aan hun klanten.
57 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met winst aan de nieuwe handelssessie begonnen. Olieaandelen stonden in de belangstelling door de toenemende druk die de Amerikaanse president Donald Trump op het olierijke Venezuela legt. Hij beval een totale blokkade van alle gesanctioneerde olietankers die van of naar Venezuela varen.
1 uur geledenMUNCHEN/PARIJS (ANP) - De Nederlandse quantumsector is de afgelopen jaren verder uitgebreid met nieuwe bedrijven en investeringen. Dat melden het Europees Octrooibureau (EOB) en de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een nieuw onderzoek naar de sector. De quantumtechnologie verder opschalen en commercialiseren is volgens de organisaties nu de grootste uitdaging.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse pensioenfondsen beleggen fors in techaandelen en zijn daarmee kwetsbaar voor een mogelijke AI-zeepbel. Daarvoor waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB) woensdag in een analyse. Volgens de toezichthouder zijn de fondsen gevoelig voor koersschommelingen van techaandelen, zeker nu er steeds vaker wordt gewaarschuwd voor de hoge waardering van die aandelen.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery adviseert aandeelhouders waarschijnlijk het overnamebod van branchegenoot Paramount Skydance af te wijzen. Dat melden verschillende media op basis van ingewijden, waaronder persbureau Reuters en zakenkrant Financial Times. Eerder sloot Warner Bros een overnamedeal met streamingplatform Netflix, waarna Paramount een concurrerend bod deed.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Het wereldwijde verbruik van steenkool bereikt dit jaar een recordhoogte, voorspelt het Internationaal Energieagentschap (IEA). In de jaren tot en met 2030 daalt de vraag naar de relatief vervuilende fossiele brandstof licht, verwacht de belangrijke adviseur voor energiebeleid.
2 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters dreigt gegevens van premiumklanten van pornowebsite Pornhub te publiceren. De hackers zeggen data te hebben gestolen en eisen nu losgeld van Pornhub.
2 uur geleden