Cao-lonen harder gestegen dan de prijzen
DEN HAAG (ANP) - De cao-lonen in Nederland zijn dit jaar met gemiddeld 5 procent gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de vorige twee jaar was die stijging sterker, maar het gaat volgens het statistiekbureau nog altijd om een van de grootste toenames in de afgelopen veertig jaar.
Veel Nederlanders zijn er ook echt op vooruitgegaan in hun portemonnee. De prijzen voor producten en diensten stegen namelijk minder hard dan de lonen. Gecorrigeerd voor de inflatie stegen de cao-lonen gemiddeld 1,6 procent.
Na de coronapandemie en de Russische inval in Oekraïne nam de inflatie sterk toe, waardoor veel mensen er financieel op achteruitgingen. Die achterstand lijkt nu te zijn ingehaald. Het CBS berekende dat de gemiddelde stijging van lonen en de consumentenprijzen tussen 2020 en 2025 gelijk is. Beide stegen ongeveer 25 procent.
Bonussen
Bij de overheid stegen de cao-lonen dit jaar het minst, namelijk gemiddeld 3,9 procent. In de private sector lagen de cao-lonen gemiddeld 5,3 procent hoger dan vorig jaar.
Werkgeversorganisaties pleitten eerder deze maand nog voor minder forse algehele loonsverhogingen en zeiden meer te zien in bonussen voor personeel in goede tijden. Ondernemers zouden anders te weinig geld overhouden om te kunnen investeren. Vakbonden FNV en CNV gaven juist aan in onderhandelingen te mikken op loonsverhogingen die vergelijkbaar zijn met of hoger zijn dan die van het afgelopen jaar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat de Verenigde Staten en Iran een overeenkomst hebben bereikt over het beëindigen van de oorlog in het Midden-Oosten. De Dow-Jonesindex steeg naar de hoogste slotstand ooit.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/DPA) - Het Europees Parlement en de EU-landen hebben maandag overeenstemming bereikt over een herziening van de regels voor de rechten van luchtvaartpassagiers in het landenblok. Passagiers houden hun recht op compensatie als ze drie uur vertraging oplopen. Ook moeten luchtvaartmaatschappijen hun ticketprijzen transparanter weergeven.
6 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Britse fabrikant van vliegtuigmotoren Rolls-Royce gaat drie kleine kernreactoren bouwen in het zuidwesten van Zweden. Dat maakte het Zweedse energieconcern Vattenfall, dat Rolls-Royce hiervoor heeft geselecteerd, maandag bekend. Het is volgens beide bedrijven voor het eerst in ruim veertig jaar dat het land nieuwe kernreactoren krijgt.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag met een verlies de handel uitgegaan. Zwaargewicht Shell stond bij de dalers door een forse daling van de olieprijzen.
10 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Tesla heeft statistieken rond veiligheidsclaims mooier voorgedaan dan ze waren om goedkeuring te krijgen voor zelfrijdende auto's op de weg in Nederland. Dat blijkt uit een onderzoek van persbureau Reuters. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) is daarmee volgens de onderzoekers misleid.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - FD Mediagroep en radiostation BNR hebben een meerderheidsbelang genomen in podcastproducent Corti Media. Met de overname willen de bedrijven verder groeien op het gebied van podcasts, audioformats en theaterconcepten.
12 uur geledenTEHERAN (ANP) - Schepen geladen met olie in de Straat van Hormuz komen in beweging, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Eerder zei Trump dat de belangrijke zeestraat vrijdag weer open zou gaan, na het tekenen van een vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran.
12 uur geleden