Cao-akkoord voor ruim 120.000 schoonmakers, melden vakbonden
UTRECHT (ANP) - CNV en FNV hebben een principeakkoord bereikt over een nieuwe cao voor schoonmakers en glazenwassers met brancheorganisatie Schoonmakend Nederland, melden de vakbonden. De afspraken gelden volgens CNV voor meer dan 120.000 mensen.
De nieuwe cao gaat op 1 juli in en geldt twee jaar. De vakbonden en werkgevers zijn het onder meer eens geworden over loonsverhogingen. CNV-onderhandelaar Jan Kampherbeek stelt dat schoonmakers en glazenwassers 7 tot 9 procent meer gaan verdienen. "De laagste loongroepen gaan er het meest op vooruit. Daarmee blijven de lonen ruim boven het minimumloon, wat we graag willen."
Ook is een reiskostenvergoeding afgesproken voor schoonmakers en glazenwassers die meer dan 10 kilometer van hun werk wonen. Volgens FNV-bestuurster Renate Bos gaan werknemers er hiermee tientallen euro's per maand op vooruit. In de huidige cao krijgen werknemers pas een vergoeding als ze 30 kilometer van hun werk wonen. Mensen met twintig jaar ervaring in de sector krijgen een eenmalige bonus tot 1000 euro bruto. Hotelschoonmakers krijgen weer een zondagstoeslag.
Constructief
CNV legt het akkoord komende weken voor aan de leden. Bos verwacht dat FNV dit ook zal doen.
Het akkoord is bereikt na overleg dat volgens onderhandelaar Rob Westerlaken bij Schoonmakend Nederland "constructief, soms spannend" was. "Met de gemaakte afspraken verbeteren we de koopkracht van onze medewerkers, blijven we aantrekkelijk voor nieuwe medewerkers en nemen we een aantal door onze ondernemers gevoelde knelpunten weg." De brancheorganisatie legt het onderhandelingsresultaat binnenkort ook voor aan haar leden.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De Duitse regering wil de bouw van zes fregatten, een opdracht oorspronkelijk gegeven aan de Nederlandse scheepsbouwer Damen Naval, helemaal schrappen. Dat meldt de Financial Times op basis van twee bronnen.
48 minuten geledenPARIJS/FRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Frans-Duitse defensieconcern KNDS heeft woensdag zijn plannen voor een beursgang in Parijs en Frankfurt aangekondigd. Eerder deze week sloten Frankrijk en Duitsland al een overeenkomst over het eigendom van KNDS, dat onder meer tanks, artillerie en gevechtsvoertuigen bouwt.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse beurs is woensdag licht hoger geopend na het forse koersverlies een dag eerder. Daarbij werden onder meer de chipbedrijven op het Damrak in de verkoop gedaan vanwege een wereldwijde uitverkoop in de techsector.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De verkoopgolf in technologieaandelen hield dinsdag aan op Wall Street, gevoed door groeiende zorgen over de hoge waarderingen in de sector. Daarbij maken beleggers zich steeds meer zorgen of de enorme investeringen in AI wel terugverdiend kunnen worden. Ook zorgen over mogelijke renteverhogingen van de Amerikaanse centrale bank hangen boven de markten.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) hekelt Amerikaanse voorstellen die ASML zouden dwingen zijn export naar China verder te beperken. "Exportcontrole werkt gewoon het beste als landen samenwerken uit overtuiging en niet als beleid over de grenzen wordt opgelegd", zei hij in een gesprek met media na overleg in Washington.
13 uur geledenPARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische staatsoliebedrijf Petronas heeft opnieuw een belangrijke olie- en gasvondst gedaan voor de kust van Suriname. Dat maakte de Surinaamse president Jennifer Simons dinsdag bekend tijdens een energieconferentie. De vondst werd gedaan in het zogeheten Blok 52 in het diepzeegebied, dat op ongeveer 125 kilometer van de kust ligt.
13 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een evacuatieplan is in gang gezet om honderden schepen met ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Golf veilig via de Straat van Hormuz te laten vertrekken. Dat gebeurde nadat Iran en de VS een staakt-het-vuren hadden bereikt, maakte een scheepvaartagentschap van de Verenigde Naties dinsdag bekend.
15 uur geleden