Cannes maakt zich op voor uitreiking prestigieuze Gouden Palm
CANNES (ANP) - De 76e editie van het Filmfestival van Cannes wordt zaterdagavond afgesloten. Regisseur Ruben Östlund zal namens de jury de prijzen uitreiken, waaronder de prestigieuze Gouden Palm. Ook worden er beeldjes uitgereikt voor beste acteur, actrice, regisseur en scenarist. Na de uitreiking wordt de slotfilm vertoond, de nieuwe Pixar-animatie Elemental.
In de competitie van Cannes draaiden dit jaar 21 titels. Volgens de critici was de kwaliteit van de selectie hoog; meer titels dan gebruikelijk kregen in de waarderingslijstjes een hoge score. Maar er was ook kritiek op de afwezigheid van jonge talenten. De gemiddelde leeftijd van de regisseurs in de competitie lag boven de 60.
Een van de films die veel stof deed opwaaien in Cannes was The Zone Of Interest van regisseur Jonathan Glazer. De film laat zien hoe het gezin van Rudolf Höss, de kampcommandant van Auschwitz, een luxueus leven leidde naast de gaskamers en verbrandingsovens van het vernietigingskamp. Een andere film die hoge ogen gooit is May December van Todd Haynes, met Julianne Moore als vrouw die twee decennia geleden haar man inruilde voor een 13-jarige jongen. Twintig jaar later worden oude wonden opengereten als een actrice research komt doen voor een verfilming van het schandaal.
Voor de vrouwelijke acteursprijs lijkt de Duitse actrice Sandra Hüller favoriet te zijn. Zij speelt in The Zone Of Interest de vrouw van Höss, maar de actrice imponeert ook in het rechtbankdrama Anatomy Of A Fall als schrijfster die wordt verdacht van de moord op haar man. Jude Law wordt genoemd als mogelijke winnaar van de prijs voor beste acteur. In het kostuumdrama Firebrand speelt hij de Britse koning Hendrik VIII die in de laatste periode van zijn leven agressief en onberekenbaar werd.
Er zijn geen Nederlandse films in de race voor de Gouden Palm dit jaar. De documentaire De Bezette Stad, over de sporen van de Tweede Wereldoorlog in Amsterdam, werd wel geselecteerd voor het festival, maar als titel buiten competitie.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
5 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
6 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
7 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
8 uur geledenATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
9 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
10 uur geleden