Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Canadese regering belooft inheemse bewoners beterschap

Canadese regering belooft inheemse bewoners beterschap

TORONTO (ANP) - De Canadese regering gaat meer geld uittrekken voor de inheemse bewoners van het land, die lange tijd achtergesteld zijn geweest en het gemiddeld nog altijd slechter hebben dan hun niet-inheemse landgenoten. Het geld moet worden uitgegeven aan de politie in inheemse gemeenschappen, de bestrijding van racisme in het Canadese strafrechtssysteem en de aanpak van het veelvoorkomende geweld tegen inheemse vrouwen. De plannen van de Canadese regering komen na de vondst van de stoffelijke resten van 215 personen bij een voormalig internaat voor inheemse kinderen.

De Canadese regering zei niet wanneer zij haar doelen omtrent het verbeteren van de levensomstandigheden voor de 'first nations' (eerste volkeren) wil bereiken. De liberale regering onder leiding van premier Justin Trudeau wil inheemse gemeenschappen meer te zeggen geven over sommige sociale diensten en een betere toegang tot de gezondheidszorg geven.

Twee jaar geleden werd in een rapport over de dood van meer dan duizend inheemse vrouwen en meisjes in de laatste decennia al gesteld dat er sprake is van een "nationale genocide". Uit het onderzoek was toen naar voren gekomen dat inheemse vrouwen en meisjes twaalf keer meer kans lopen om te verdwijnen of te worden vermoord dan andere vrouwen en meisjes in het land.

De regering maakte donderdag onder meer bekend het racisme onder de Royal Canadian Mounted Police te gaan aanpakken. De 'mounties', die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid en de handhaving van de wet in de meer afgelegen gebieden van Canada, moeten beter worden getraind en de selectie moet strenger worden. Ook heeft de regering beloofd om racisme in de zorg aan te pakken. De noodzaak daarvan werd deze week onderstreept in een hoorzitting over de dood van de 37-jarige Joyce Echaquan. De moeder van zeven kinderen stierf eind september in een ziekenhuis in Quebec na te zijn verwaarloosd en te zijn bespot door het personeel.

De Canadese regering heeft voor de komende vijf jaar 2,2 miljard Canadese dollar (ongeveer 1,5 miljard euro) uitgetrokken om de omstandigheden voor de inheemse bevolking te verbeteren. "Jullie hebben duidelijk gemaakt hoe ons systeem jullie in de steek heeft gelaten", sprak Trudeau donderdag tot de inheemse bevolking.

Vanuit de inheemse gemeenschap is met scepsis gereageerd op de aankondiging. "Plannen zijn geweldig, maar wat we nodig hebben is actie", aldus de voorzitter van de een vereniging van nabestaanden van vermiste en vermoorde inheemse vrouwen en meisjes. Zij had het liefst een plan gezien dat binnen een jaar tot verbetering moet leiden, met waarborgen om te verzekeren dat er actie wordt ondernomen. Het hoofd van de Canadese Vereniging voor Inheemse Vrouwen zei de plannen ook niet concreet genoeg te vinden.

Meer uit Buitenland

Politico: Amerikaanse senator McConnell keert terug na ziekte

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Mitch McConnell (84) keert deze week terug naar de Senaat, meldden meerdere anonieme bronnen aan nieuwssite Politico. Hij was de afgelopen maanden afwezig vanwege gezondheidsproblemen. Door het gebrek aan informatie ontstonden er wilde complottheorieën.

5 uur geleden
Europees Parlement opent kantoor in Canada

BRUSSEL (ANP/RTR) - Het Europees Parlement gaat een kantoor openen in de Canadese hoofdstad Ottawa. In de aankondiging staat dat deze stap moet helpen bij het versterken van de relatie tussen de Europese en Canadese volksvertegenwoordigingen.

6 uur geleden
Zelensky wil stoppen met energieaanvallen, twijfelt aan Rusland

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt dat het land wil stoppen met aanvallen op energiedoelen, als Rusland dit ook doet. Dat schrijft hij op X. De Amerikaanse president Donald Trump schreef maandag op zijn Truth Social dat beide landen daarmee akkoord zijn. Zelensky betwijfelt wel of Rusland zich aan een akkoord zal houden.

8 uur geleden
Trump: Kyiv en Moskou beloven geen energiedoelen meer te raken

WASHINGTON (ANP/AFP) - Oekraïne en Rusland hebben aan de Amerikaanse president Donald Trump beloofd geen energiedoelen van elkaar meer te zullen aanvallen. Dat zegt Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump zorgen dit soort aanvallen in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland voor hoge dieselprijzen wereldwijd.

9 uur geleden
Duitsland stuurt militairen verplicht naar Litouwen, meldt krant

BERLIJN (ANP) - Duitsland wil militairen verplicht naar Litouwen sturen, meldt Bild. Duitsland legert daar een brigade van zo'n 5000 man om te helpen de NAVO-bondgenoot te beschermen tegen Rusland. Die zou uit vrijwilligers bestaan, maar er blijkt volgens de Duitse krant te weinig animo.

10 uur geleden
Europese leiders roepen op tot versterken Noordpoolgebied

ROVANIEMI (ANP/AFP) - De Europese Unie moet zich meer inspannen om haar rol in het Arctisch gebied te versterken. Die oproep doen twaalf Europese leiders, onder wie de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Deense premier Mette Frederiksen, maandag in de Finse stad Rovaniemi. Daar waren zij op uitnodiging van Finland bijeen om tot een verenigd antwoord te komen op de alsmaar toenemende druk op de regio, onder meer vanuit Rusland en de Verenigde Staten.

11 uur geleden
Rutte: treinaanval toont dat Rusland steeds roekelozer wordt

BRUSSEL (ANP) - Rusland wordt steeds roekelozer, maakt NAVO-topman Mark Rutte op uit de aanval op een trein tussen Kyiv en NAVO-land Polen. De NAVO heeft volgens hem genoeg mogelijkheden om terug te slaan als zij slachtoffer wordt van bijvoorbeeld een sabotageaanval. Voor het uitstralen van zwakte, als tegenmaatregelen van NAVO-kant uitblijven, zegt hij niet bang te zijn.

11 uur geleden