Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Canadese premier Trudeau kondigt vertrek aan

Canadese premier Trudeau kondigt vertrek aan

OTTAWA (ANP) - De Canadese premier Justin Trudeau heeft na bijna tien jaar aan de macht zijn vertrek aangekondigd. Hij verklaarde op een persconferentie dat hij aanblijft tot een opvolger is gekozen door zijn partij.

Trudeau, premier sinds 2015, stond onder druk om op te stappen. Canada houdt in oktober parlementsverkiezingen en zijn Liberale Partij staat er in peilingen slecht voor.

Ook dreigt een motie van wantrouwen tegen de regering, die geen meerderheid heeft in het parlement. Trudeau zei dat het werk van het parlement wordt stilgelegd tot 24 maart. Dat zou betekenen dat voorlopig geen vertrouwensstemming kan worden gehouden.

Interne onrust

"Dit land verdient een echte keus bij de volgende verkiezing", verklaarde Trudeau op een persconferentie. De regeringschef zei dat hij vanwege de interne onrust duidelijk niet meer de beste kandidaat is om zijn partij dan aan te voeren.

Er was de afgelopen jaren onvrede over kwesties die ook spelen in andere westerse landen, zoals de inflatie, huizenprijzen en migratie. De gedoogpartner van de liberalen van Trudeau, de Nieuwe Democratische Partij, trok vorig jaar de steun aan de regering in.

Opvolging

De progressieve Liberale Partij moet nu een opvolger kiezen voor de 53-jarige Trudeau, zoon van oud-premier Pierre Trudeau. De nieuwe partijleider wordt in principe ook de nieuwe premier.

Trudeau kreeg de vraag of een andere kandidaat het tij nog kan keren voor zijn partij. De Conservatieve Partij van Pierre Poilievre gaat momenteel ruim aan kop in de peilingen.

Aantreden Trump

De premier zei "absoluut" te geloven dat een andere kandidaat de conservatieven kan verslaan. Hij zei dat Poilievre geen goede visie heeft voor Canada. "We hebben een ambitieuze, optimistische visie nodig."

De politieke onrust komt op een gevoelig moment. In buurland de Verenigde Staten treedt deze maand Donald Trump aan als president. Hij heeft gedreigd Canada zware importheffingen op te leggen als de grens niet beter wordt beveiligd.

Meer uit Buitenland

Zelensky wil Trump bij vredesgesprekken in Istanbul

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ziet Donald Trump graag bij eventuele vredesgesprekken met Rusland in Istanbul. De Amerikaanse president zei eerder dat hij "erover nadacht" om naar Turkije te gaan.

16 minuten geleden
Modi waarschuwt Pakistan: we zullen krachtig reageren op terreur

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft maandag in een tv-toespraak gezworen om "krachtig" te reageren op elke toekomstige "terroristische aanval" in het conflict met Pakistan. Ook waarschuwde hij dat India geen "nucleaire chantage" tolereert van het buurland.

1 uur geleden
Hamas heeft Amerikaans-Israëlische gijzelaar vrijgelaten

GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas heeft de Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander vrijgelaten, heeft de beweging bekendgemaakt. De 21-jarige man is in de Gazastrook overgedragen aan het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC). Israël heeft bevestigd dat een gijzelaar is overgedragen aan het Rode Kruis en naar Israëlische strijdkrachten wordt gebracht.

2 uur geleden
Media: Amerikaans-Israëlische gijzelaar na vrijlating naar Trump

JERUZALEM (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander reist na zijn vrijlating mogelijk naar Qatar voor een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat berichten meerdere Israëlische media. Voorwaarde is wel dat de gezondheidstoestand van Alexander dat toelaat.

4 uur geleden
Hulporganisaties roepen Israël op tot opheffing blokkade Gaza

DEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties zoals UNICEF, Artsen zonder Grenzen (AzG), CARE en Oxfam herhalen hun oproep aan Israël om zijn blokkade van de Gazastrook op te heffen. Dat doen ze nu de internationale voedselwaakhond IPC waarschuwt dat hongersnood dreigt door de aanhoudende voedseltekorten.

4 uur geleden
Kremlin hekelt Europese druk om wapenstilstand te sluiten

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin heeft boos gereageerd op Europese druk om voor middernacht op maandag in te stemmen met een bestand. "Rusland accepteert geen ultimatums, dat is ongepast. Je kunt niet op zo'n manier tegen Rusland praten", zei woordvoerder Dmitri Peskov.

4 uur geleden
Israël vraagt ICC om intrekking arrestatiebevel tegen Netanyahu

DEN HAAG (ANP/RTR) - Israël heeft rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) gevraagd om de arrestatiebevelen tegen premier Benjamin Netanyahu en oud-minister van Defensie Yoav Gallant in te trekken. Die bevelen werden in november uitgevaardigd in een onderzoek naar de oorlog in de Gazastrook.

6 uur geleden