Canada schakelt leger in om ondergelopen gebieden te evacueren
VANCOUVER (ANP/AFP) - In Canada wordt het leger ingeschakeld om te helpen bij evacuaties in het westen van het land. De provincie British Colombia is getroffen door "catastrofale" overstromingen, die zeker één leven hebben geëist. Dat dodental loopt volgens de autoriteiten waarschijnlijk verder op. Ook is de enorme schade als gevolg van aardverschuivingen nog niet goed in kaart gebracht.
De Canadese premier Justin Trudeau, die momenteel in Washington is, zei dat zware regenval "historische en vreselijke overstromingen" hadden veroorzaakt die het dagelijks leven van inwoners van British Colombia "ernstig verstoren". Hij liet weten dat er honderden militairen onderweg zijn met noodvoorzieningen. Zij kunnen ook helpen bij de evacuaties van ondergelopen gebieden.
Woensdag kondigde de premier van de provincie British Colombia, John Horgan, de noodtoestand af. Hij stelde een reisverbod in en vertelde verslaggevers dat de regenval, wind en overstromingen "volledige gemeenschappen hebben verwoest". In 48 uur tijd viel er met name in het zuiden evenveel regen als normaal in een maand. Hij bevestigde één sterfgeval, maar vreest dat dit aantal in de komende dagen verder oploopt.
Klimaatverandering
De extreme weersverschijnselen in British Colombia komen enkele maanden na ongekende hittegolven die het gebied deze zomer troffen. Toen kwamen meer dan vijfhonderd mensen om het leven als gevolg van extreme temperaturen en werd een plaats verwoest door natuurbranden. "Dit soort gebeurtenissen zullen vaker voorkomen als gevolg van klimaatverandering", stelde Horgan.
Dinsdagmiddag was de ergste regenval achter de rug en waren zo'n driehonderd automobilisten, die vast kwamen te zitten op een snelweg, door middel van helikopters gered. Toch zei Henry Braun, de burgemeester van Abbotsford, een plaats op zo'n 80 kilometer ten zuidoosten van Vancouver die zwaar getroffen was, dat "het nog niet voorbij is". Hij zei te vrezen voor een herhaling van de afgelopen dagen. "Als we nog zo'n storm over ons heen krijgen is het niet best", aldus Braun.
Boodschappen
Intussen wordt er in de buurt van Lillooet, een plaats zo'n 250 kilometer ten noordoosten van Vancouver, nog gezocht naar mogelijke overlevenden na aardverschuivingen. Automobilist Kathie Rennie vertelde aan het Canadese CBC dat daar "hele bergwanden naar beneden kwamen en meerdere auto's meesleurden".
Supermarkten in het gebied waren moeilijk te bevoorraden en premier Horgan riep inwoners op niet te hamsteren. "Je hebt geen 48 eieren nodig, koop slechts een dozijn en laat iets over voor een ander", riep hij inwoners op.
Meerdere wegen zijn als gevolg van het noodweer beschadigd of niet begaanbaar. Vancouver is grotendeels afgesloten van de rest van het land. Ook de spoorverbindingen van en naar de stad zijn getroffen.
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/AFP) - Israëlische troepen hebben volgens de Syrische staatstelevisie tien mensen gedood in een dorp in het zuiden van Syrië. Onder de slachtoffers zouden vrouwen en kinderen zijn. De Israëlische krijgsmacht meldt dat zes militairen gewond raakten bij de nachtelijke operatie. Syrië beticht Israël van een oorlogsmisdaad.
36 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Bart De Wever noemt het "fundamenteel fout" als de EU een zogenoemde reparatielening voor Oekraïne doet op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat schrijft hij in een brief aan de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
39 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense anticorruptieautoriteiten hebben het kantoor van de stafchef van president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, doorzocht. De diensten willen nog niet zeggen waarom de actie precies plaatsvond en wat er is gevonden. Jermak zegt zijn medewerking te verlenen.
2 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP) - Door de grote brand in woontorens in Hongkong zijn zeker 128 doden gevallen. De autoriteiten houden rekening met een verdere stijging van het dodental. Er worden nog ongeveer tweehonderd mensen vermist.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán brengt deze vrijdag nog een bezoek aan de Russische president Vladimir Poetin in Moskou. Hij wil praten over de olie- en gasleveringen aan Hongarije en over mogelijke vredesinspanningen voor de oorlog tussen Oekraïne en Rusland.
3 uur geledenSONGKHLA (ANP/AFP/RTR) - Het belangrijkste mortuarium dat de lichamen van slachtoffers van de overstromingen in het zuiden van Thailand ontvangt, is overvol, aldus een vertegenwoordiger van het ziekenhuis in de stad Songkhla. Volgens de autoriteiten zijn er tot nu toe 145 doden gevallen door de overstromingen.
4 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP) - De brandweer van Hongkong heeft vrijdag de bluswerkzaamheden afgerond in de woontorens die door een brand werden verwoest. Daarbij vielen zeker 94 doden. Het is de ergste brand die de stad in decennia heeft meegemaakt.
5 uur geleden