Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Canada schakelt leger in om ondergelopen gebieden te evacueren

Canada schakelt leger in om ondergelopen gebieden te evacueren

VANCOUVER (ANP/AFP) - In Canada wordt het leger ingeschakeld om te helpen bij evacuaties in het westen van het land. De provincie British Colombia is getroffen door "catastrofale" overstromingen, die zeker één leven hebben geëist. Dat dodental loopt volgens de autoriteiten waarschijnlijk verder op. Ook is de enorme schade als gevolg van aardverschuivingen nog niet goed in kaart gebracht.

De Canadese premier Justin Trudeau, die momenteel in Washington is, zei dat zware regenval "historische en vreselijke overstromingen" hadden veroorzaakt die het dagelijks leven van inwoners van British Colombia "ernstig verstoren". Hij liet weten dat er honderden militairen onderweg zijn met noodvoorzieningen. Zij kunnen ook helpen bij de evacuaties van ondergelopen gebieden.

Woensdag kondigde de premier van de provincie British Colombia, John Horgan, de noodtoestand af. Hij stelde een reisverbod in en vertelde verslaggevers dat de regenval, wind en overstromingen "volledige gemeenschappen hebben verwoest". In 48 uur tijd viel er met name in het zuiden evenveel regen als normaal in een maand. Hij bevestigde één sterfgeval, maar vreest dat dit aantal in de komende dagen verder oploopt.

Klimaatverandering

De extreme weersverschijnselen in British Colombia komen enkele maanden na ongekende hittegolven die het gebied deze zomer troffen. Toen kwamen meer dan vijfhonderd mensen om het leven als gevolg van extreme temperaturen en werd een plaats verwoest door natuurbranden. "Dit soort gebeurtenissen zullen vaker voorkomen als gevolg van klimaatverandering", stelde Horgan.

Dinsdagmiddag was de ergste regenval achter de rug en waren zo'n driehonderd automobilisten, die vast kwamen te zitten op een snelweg, door middel van helikopters gered. Toch zei Henry Braun, de burgemeester van Abbotsford, een plaats op zo'n 80 kilometer ten zuidoosten van Vancouver die zwaar getroffen was, dat "het nog niet voorbij is". Hij zei te vrezen voor een herhaling van de afgelopen dagen. "Als we nog zo'n storm over ons heen krijgen is het niet best", aldus Braun.

Boodschappen

Intussen wordt er in de buurt van Lillooet, een plaats zo'n 250 kilometer ten noordoosten van Vancouver, nog gezocht naar mogelijke overlevenden na aardverschuivingen. Automobilist Kathie Rennie vertelde aan het Canadese CBC dat daar "hele bergwanden naar beneden kwamen en meerdere auto's meesleurden".

Supermarkten in het gebied waren moeilijk te bevoorraden en premier Horgan riep inwoners op niet te hamsteren. "Je hebt geen 48 eieren nodig, koop slechts een dozijn en laat iets over voor een ander", riep hij inwoners op.

Meerdere wegen zijn als gevolg van het noodweer beschadigd of niet begaanbaar. Vancouver is grotendeels afgesloten van de rest van het land. Ook de spoorverbindingen van en naar de stad zijn getroffen.

Meer uit Buitenland

Lavrov: legitiem om Europese troepen in Oekraïne aan te vallen

MOSKOU (ANP/RTR) - Europese troepen in Oekraïne zouden een legitiem doelwit zijn om aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met het Russische persbureau TASS.

54 minuten geleden
Tientallen arrestaties in Parijs na afsteken illegaal vuurwerk

PARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.

6 uur geleden
Huisarrest voor tien handlangers bij couppoging Bolsonaro

BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.

10 uur geleden
Junta Niger kondigt algehele mobilisatie af tegen jihadisten

NIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".

10 uur geleden
Poetin ziet geen haast in Kyiv om oorlog te beëindigen

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.

13 uur geleden
Miljoen mensen in Kyiv nog zonder stroom na aanvallen

KYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.

13 uur geleden
Canada komt met nieuw steunpakket van 1,6 miljard voor Oekraïne

HALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.

13 uur geleden