Canada: na coronacrisis is vrijhandelsverdrag meer nodig dan ooit
DEN HAAG (ANP) - Handelsbarrières helpen niet om de uitdaging waarvoor de wereld staat na de coronacrisis te overwinnen. Daarom is het zo belangrijk dat het Europese vrijhandelsverdrag met Canada (CETA) er komt. Dat verklaarde de Canadese ambassadeur Lisa Helfand in een hoorzitting in de Eerste Kamer.
Door de coronacrisis is de economie in zwaar weer terechtgekomen. Het is volgens de ambassadeur belangrijk dat partners nu de handen ineenslaan. De komende jaren hebben we elkaar hard nodig om de crisis te bestrijden, aldus Helfand. "Ons partnerschap, dat ook CETA behelst, is belangrijker dan ooit."
Het handelsverdrag werd in de Tweede Kamer door een kleine meerderheid goedgekeurd. In de Eerste Kamer liggen de kaarten anders. Er is daar onder meer weerstand tegen het mechanisme om geschillen te beslechten. Ook vinden critici dat in het verdrag te weinig aandacht is voor dierenrechten en klimaatverandering.
Verduurzamen
Meer dan 90 procent van CETA is al in 2017 in werking getreden. Daarvan heeft de Nederlandse economie geprofiteerd. Door het vrijhandelsverdrag worden bijna alle importheffingen afgeschaft. Het levert volgens de voorstanders veel profijt op voor bedrijven en consumenten.
Minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel) heeft - in een poging tegenstanders alsnog over te halen voor te stemmen - samen met haar Franse collega het initiatief genomen om CETA verder te verduurzamen. Helfand was positief over het voorstel. Dat kan volgens haar binnen CETA worden bereikt. "Daar werken we naartoe."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De tweedeling tussen kopers en huurders op de woningmarkt groeit, constateert ABN AMRO in een nieuw rapport. Volgens deskundigen van de bank is wonen de laatste jaren over de gehele linie beter betaalbaar geworden. Echter, vooral zittende huiseigenaren profiteren. Voor koopstarters en jonge huurders gaat dit minder op. In sommige regio's, vooral in de grote steden, gaan zij er juist op achteruit.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke plussen geëindigd. Beleggers putten hoop uit signalen dat de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran binnenkort voorbij is. Daarnaast hadden ze aandacht voor de kwartaalresultaten van verschillende bedrijven op Wall Street.
3 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google heeft voorstellen ingediend bij de Europese Commissie met veranderingen in de manier waarop nieuwsresultaten in zijn zoekmachine te zien zijn. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Daarmee wil Google een mogelijke nieuwe boete van Brussel voorkomen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen de importheffing van 25 procent op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie "relatief snel" invoeren als het landenblok de handelsdeal met Washington niet spoedig ratificeert. Dat heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, gezegd tegen persbureau Bloomberg.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van OPEC-landen daalde vorige maand naar het laagste punt in 36 jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg na onderzoek. Door de oorlog in Iran is de export belemmerd en werd de productie, soms gedwongen, gestopt.
6 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De fregatten die Duitsland bij het Nederlandse Damen heeft besteld worden mogelijk de helft duurder. De Duitse scheepsbouwer die het hoofdaannemerschap naar verwachting van het overvraagde Damen overneemt, vraagt volgens de Financial Times nog eens 12 miljard euro.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag zijn hoogste slotstand ooit bereikt, nadat de hoofdindex aan het begin van de middag al naar een nieuw recordniveau was gestegen. De hoofdindex op het Damrak sloot 1,7 procent hoger op 1031,44 punten. Beleggers reageerden op de gedaalde olieprijzen en berichten over een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
7 uur geleden