Canada: na coronacrisis is vrijhandelsverdrag meer nodig dan ooit
DEN HAAG (ANP) - Handelsbarrières helpen niet om de uitdaging waarvoor de wereld staat na de coronacrisis te overwinnen. Daarom is het zo belangrijk dat het Europese vrijhandelsverdrag met Canada (CETA) er komt. Dat verklaarde de Canadese ambassadeur Lisa Helfand in een hoorzitting in de Eerste Kamer.
Door de coronacrisis is de economie in zwaar weer terechtgekomen. Het is volgens de ambassadeur belangrijk dat partners nu de handen ineenslaan. De komende jaren hebben we elkaar hard nodig om de crisis te bestrijden, aldus Helfand. "Ons partnerschap, dat ook CETA behelst, is belangrijker dan ooit."
Het handelsverdrag werd in de Tweede Kamer door een kleine meerderheid goedgekeurd. In de Eerste Kamer liggen de kaarten anders. Er is daar onder meer weerstand tegen het mechanisme om geschillen te beslechten. Ook vinden critici dat in het verdrag te weinig aandacht is voor dierenrechten en klimaatverandering.
Verduurzamen
Meer dan 90 procent van CETA is al in 2017 in werking getreden. Daarvan heeft de Nederlandse economie geprofiteerd. Door het vrijhandelsverdrag worden bijna alle importheffingen afgeschaft. Het levert volgens de voorstanders veel profijt op voor bedrijven en consumenten.
Minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel) heeft - in een poging tegenstanders alsnog over te halen voor te stemmen - samen met haar Franse collega het initiatief genomen om CETA verder te verduurzamen. Helfand was positief over het voorstel. Dat kan volgens haar binnen CETA worden bereikt. "Daar werken we naartoe."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in januari evenveel goederen en diensten aangeschaft als een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In december groeide de totale consumptie nog met 0,8 procent.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in februari gemiddeld 2,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie bleef daarmee onveranderd ten opzichte van een maand eerder.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de zakelijke dienstverlening is in 2025 met 3,6 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste kwartaalcijfers. In het vierde kwartaal lag de omzet 4,5 procent hoger dan in dezelfde periode in 2024. De prijzen in de zakelijke dienstverlening waren hoger dan een jaar eerder, wat bijdroeg aan de omzetgroei in de sector.
53 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
10 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
11 uur geleden