Canada haalt militair personeel uit Oekraïne om dreiging Rusland
TORONTO (ANP/RTR) - Canada heeft zijn in Oekraïne gevestigde militairen tijdelijk teruggetrokken naar een geheime bestemming in Europa, zei het Canadese ministerie van Defensie zondag. Volgens de Canadese zender CBC News bevinden de militairen zich nu in Polen. Reden voor de verplaatsing is de vrees dat Rusland op het punt staat Oekraïne binnen te vallen.
Canada, dat na Oekraïne en Rusland 's werelds grootste Oekraïense bevolking herbergt, heeft sinds 2015 een trainingsmissie van ongeveer tweehonderd mensen in het westen van Oekraïne. De Canadese strijdkrachten hebben meer dan 30.000 Oekraïense soldaten getraind. De Canadese premier Justin Trudeau zei eind januari nog dat de missie met drie jaar zou worden wordt verlengd. De verlenging zou ertoe moeten leiden dat uiteindelijk vierhonderd Canadese trainers naar Oekraïne worden gestuurd.
Canada verplaatste zaterdag al zijn diplomatieke personeel naar Lviv, een stad in het westen van Oekraïne, waardoor de ambassadeactiviteiten in hoofdstad Kiev zijn opgeschort. Ook de Verenigde Staten en verschillende Europese landen hebben hun ambassadepersoneel verminderd of geëvacueerd. Tevens dringen ze er bij de burgers op aan om onmiddellijk te vertrekken of reizen naar Oekraïne te vermijden.
De Nederlandse regering riep zaterdag alle Nederlanders op Oekraïne te verlaten. Ook het meeste personeel van de Nederlandse ambassade in Kiev zal het land verlaten, aldus een verklaring van minister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie, meldt zijn advocaat. Het is niet direct duidelijk waarom hij is aangehouden. Een ingewijde spreekt van een voorzorgsmaatregel met betrekking tot Bolsonaro's huisarrest.
22 minuten geledenMINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.
48 minuten geledenABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.
3 uur geledenHANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.
8 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.
9 uur geleden