Canada betaalt bijna 1 miljard euro aan inheemse gemeenschap
OTTAWA (ANP) - De Canadese regering betaalt een schadevergoeding van 1,3 miljard Canadese dollar (omgerekend zo'n 960 miljoen euro) aan de Siksika, een inheemse gemeenschap in het land, melden Canadese media. Aan het begin van de twintigste eeuw nam de regering een groot deel van hun territorium in. Het gaat om een van de grootste schadevergoedingen ooit voor de onteigening van grondgebied.
"We zijn hier samengekomen om een fout uit het verleden recht te zetten", zei de Canadese premier Justin Trudeau tijdens een ondertekeningsceremonie. "We zijn samengekomen om onszelf een kans te geven om het vertrouwen in elkaar te herstellen", aldus de premier. Trudeau en het hoofd van de Siksika, Ouray Crowfoot, ondertekenden de regeling allebei tijdens de ceremonie.
In 1877 werd een verdrag ondertekend, waarin het grondgebied in het westen van Canada aan de Siksika werd toegekend. Desondanks nam de Canadese regering in 1910 bijna de helft van het land van de gemeenschap in. Het grondgebied werd vervolgens verkocht aan mensen die zich in het gebied wilden vestigen.
"Ik kan het verleden niet compenseren met deze regeling, maar ik hoop toch dat het kan leiden tot een betere toekomst voor deze en volgende generaties", zei Mark Miller, de minister die verantwoordelijk is voor de banden met de inheemse bevolking van Canada tijdens de ceremonie.
Bij het ondertekenen zei Crowfoot dat hoewel de schadevergoeding het onrecht uit het verleden niet goed maakt, deze wel een verschil kan maken in het leven van de mensen uit de Siksika-gemeenschap.
Meer uit Buitenland
ANTANANARIVO (ANP/AFP) - De cycloon die afgelopen week over Madagaskar trok heeft zeker 59 doden veroorzaakt, meldt de rampendienst van het Afrikaanse eiland. Vijftien personen worden nog vermist.
18 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense justitie heeft oud-minister Herman Haloesjtsjenko formeel aangemerkt als verdachte in een grote corruptiezaak. Hij werd in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te ontvluchten.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland ontkent dat het oppositieleider Aleksej Navalny twee jaar geleden heeft gedood met het gif van pijlgifkikkers. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov spreekt van valse beschuldigingen.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Er is in België een DNA-match van dezelfde man gevonden in de zaken van de dode Ken (8) en Kim (11) en de 17-jarige Tania Van Kerkhoven. Dat blijkt na nieuw onderzoek van de DNA-sporen, meldt het Antwerpse OM. In beide zaken is de dader nooit gevonden.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De moeder van de overleden oppositieleider Aleksej Navalny heeft maandag bij het graf van haar zoon in Moskou opgeroepen tot "gerechtigheid", nu Europese landen hebben geconcludeerd dat hij is gestorven door vergiftiging. Het is precies twee jaar geleden dat Navalny overleed in gevangenschap.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Frankrijk moet zijn defensieuitgaven verder verhogen om Europa weerbaarder te maken, zei de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul in een radio-interview met Deutschlandfunk.
2 uur geledenRUNNEMEDE (ANP) - Een zeldzame Pokémonkaart is voor bijna 16,5 miljoen dollar (bijna 13,9 miljoen euro) van eigenaar gewisseld. Nog nooit is er zoveel voor een Pokémonkaart betaald.
2 uur geleden