Campagneleider oppositiekandidaat Wit-Rusland gearresteerd
MINSK (ANP/AFP) - Een dag voor de presidentsverkiezingen in Wit-Rusland, is een campagneleider van de belangrijkste oppositiekandidaat Svetlana Tichanovskaja gearresteerd. Dat meldt haar organisatie.
Volgens een woordvoerster van Tichanovskaja is Maria Moroz opgepakt en wordt zij naar verwachting tot maandag vastgehouden. Het is niet duidelijk op welke gronden zij wordt vastgehouden, Moroz was eerder deze week ook al een keer gearresteerd na een bezoek aan de Litouwse ambassade in Minsk, maar ze werd kort daarna weer vrijgelaten.
De autoritaire leider Aleksandr Loekasjenko (65) hoopt zondag herkozen te worden. De oppositie vreest voor fraude. Ook waarnemers houden rekening met gesjoemel bij de verkiezingen in de voormalige Sovjetstaat, die ook wel 'de laatste dictatuur van Europa' wordt genoemd. Loekasjenko regeert het land al sinds 1994 en zijn politieke rivalen worden op allerlei manieren tegengewerkt.
Opgepakt of gevlucht
Zo zijn belangrijke oppositiefiguren in de aanloop naar de verkiezingen opgepakt of gevlucht. Daardoor kon de politiek onervaren Tichanovskaja uitgroeien tot de voornaamste rivaal van de president. De huisvrouw stelde zich kandidaat na de arrestatie van haar echtgenoot.
De oppositie tegen Loekasjenko heeft dit jaar een nieuwe impuls gekregen door onvrede over de economie en diens aanpak van de uitbraak van het coronavirus. Er kwamen vele duizenden mensen af op verkiezingsbijeenkomsten met Tichanovskaja.
Welvaart
Loekasjenko probeert kiezers ondertussen te paaien door ze meer welvaart in het vooruitzicht te stellen. "Binnen vijf jaar zal het gemiddelde salaris in Wit-Rusland verdubbelen", beloofde hij.
Loekasjenko heeft Moskou en de westerse landen ervan beschuldigd zich met de verkiezingen te bemoeien. Vorige week heeft zijn veiligheidsdienst meer dan dertig Russen aangehouden die volgens de autoriteiten gewelddadige protesten met leden van de oppositie aan het beramen waren.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt Irak dat het niet zonder gevolgen blijft als Nouri al-Maliki weer premier wordt. Het land kan dan niet langer rekenen op Amerikaanse steun, schreef hij op sociale media.
1 uur geledenTUCSON (ANP) - In de Amerikaanse grensstaat Arizona is iemand ernstig gewond geraakt na een schietincident waar de grenspolitie bij betrokken was. Dat meldt de lokale politie aan NBC News. In de VS ontstond de afgelopen tijd grote onrust door fatale schietpartijen waarbij federale agenten betrokken waren. Over wat precies is voorgevallen in Pima County bestaat nog onduidelijkheid.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - President Donald Trump heeft beklemtoond dat de minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, niet aftreedt naar aanleiding van de schietpartij afgelopen weekend in Minneapolis in de staat Minnesota, waarbij een 37-jarige man door federale agenten werd doodgeschoten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse componist Philip Glass heeft de wereldpremière van zijn nieuwe stuk in het Kennedy Center in Washington geschrapt. Het National Symphony Orchestra zou in juni voor het eerst zijn stuk Symphony No. 15: Lincoln spelen. Maar Glass wil niet dat dit doorgaat nu president Donald Trump het culturele centrum heeft overgenomen.
4 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De Amerikaanse federale autoriteiten beschuldigen twee vrouwen van geweld tegen federale agenten na de dood van Alex Pretti in de staat Minnesota. Ze zouden agenten in de vingers hebben gebeten, berichten lokale en landelijke media als NBC News en de Minnesota Star Tribune. In één geval zou een deel van de vinger zijn afgebeten.
4 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De conservatieve ondernemer en politicus Nasry Juan Asfura Zablah is na de gewonnen presidentsverkiezingen geïnstalleerd als president van Honduras. Asfura werd in zijn campagne geprezen door president Donald Trump.
4 uur geleden