
Cambodja spreekt uit ervaring: gebruik geen clustermunitie
PHNOM PENH (ANP/AFP) - De Cambodjaanse premier Hun Sen heeft Oekraïne en de VS opgeroepen om geen clustermunitie te gebruiken. Het Zuidoost-Aziatische land draagt nog altijd de gevolgen van het gebruik van de omstreden munitie decennia geleden. Sen spreekt van een pijnlijke ervaring.
Vrijdag kondigde de Amerikaanse president Joe Biden na "een moeilijke beslissing" aan clustermunitie aan Oekraïne te zullen leveren, in de hoop dat die het Oekraïense leger helpt om door de Russische verdedigingslinies te breken. Maar op de aankondiging volgde een stroom aan reacties, gezien de munitie die ontploft in een groot aantal kleinere explosieven, kan leiden tot veel burgerslachtoffers.
Cambodja is een van de landen die het zwaarst is getroffen door clustermunitie. In de jaren zestig en zeventig dropte de VS clusterbommen boven het land om schuilplaatsen van de Vietcong uit buurland Vietnam te vernietigen. En ook tijdens een burgeroorlog, die drie decennia duurde tot in 1998, werden in Cambodja mijnen en clustermunitie ingezet.
Onschadelijk maken
Maar 25 jaar na het burgerconflict en meer dan een halve eeuw na de Amerikaanse bommen sterven nog steeds Cambodjanen als gevolg van die wapens. In de afgelopen veertig jaar zijn 20.000 inwoners omgekomen door mijnen en aanvankelijk niet-ontplofte munitie. 'De munitie zou een enorm gevaar zijn voor Oekraïne', zei premier Sen. "Inwoners van het gebied kunnen er nog honderd jaar lang door worden getroffen."
Begin dit jaar bezocht een Oekraïense delegatie Cambodja om te leren hoe ze landmijnen onschadelijk kunnen maken. Cambodja zelf hoopt in 2025 eindelijk klaar te zijn met het ruimen van onontplofte explosieven.
Meer uit Buitenland
OREM (ANP) - De opgepakte verdachte van de moord op Charlie Kirk heeft meerdere boodschappen achtergelaten op zijn kogelhulzen. Volgens de gouverneur van de staat Utah stond er onder meer 'hé fascisten, vangen!' op geschreven. Op een andere huls stond de tekst van het bekende socialistische lied Bella ciao gegraveerd.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dat Nederland niet meedoet aan het Eurovisie Songfestival als Israël ook deelneemt, is volgens de Israëlische ambassade in Den Haag "een teken van moreel falen". De ambassade beschouwt het besluit van de omroep AVROTROS als het buitensluiten van "de hele Israëlische samenleving".
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het hoofd van de Palestijnse missie in Den Haag verwelkomt sancties van de Nederlandse regering tegen Israël. Ammar Hijazi looft met name de verklaring tot persona non grata van de extremistische Israëlische ministers Bezalel Smotrich en Itamar Ben-Gvir. De regering deed dat in juli in navolging van enkele andere westerse landen. Dat de twee ons land niet in mogen, moet worden verwerkt in de administratie van de Schengenzone en dat is nu afgerond.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO ziet geen acuut gevaar in de militaire oefening waaraan Rusland en Belarus vrijdag zijn begonnen. Oost-Europese NAVO-lidstaten maken zich grote zorgen over de oefening Zapad, die voor een deel dicht bij hun grenzen plaatsvindt.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De onderhandelingen over mogelijke vrede tussen Rusland en Oekraïne staan "op pauze", zegt het Kremlin. De Russische regering stelt dat Europese landen de onderhandelingen tegenwerken. Rusland zou juist wel openstaan voor gesprekken.
4 uur geledenDENPASAR (ANP/AFP) - Bij de overstromingen als gevolg van noodweer op de Indonesische eilanden Bali en Flores zijn volgens de autoriteiten 23 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen op het toeristische Bali. Er worden nog vijf mensen vermist. Donderdag stond het dodental nog op achttien.
5 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Polen gaat in tegen de bewering van de Amerikaanse president Donald Trump dat de zwerm Russische drones die Polen is binnengevlogen mogelijk een vergissing was. Dat hadden we ook wel gewild, zegt de Poolse premier Donald Tusk. "Maar dat was het niet. En dat weten we."
5 uur geleden