Californië klaagt olieconcerns aan voor bedrog rond klimaatschade
SAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Californië is een civiele rechtszaak begonnen tegen vijf grote olieconcerns. De staat beschuldigt ExxonMobil, Shell, BP, ConocoPhillips en Chevron ervan het publiek en beleidsmakers jarenlang misleid te hebben over de schade die fossiele brandstoffen veroorzaken.
In de 135 pagina's tellende aanklacht schrijft Californië onder meer: "Leidinggevenden van olie- en gasbedrijven wisten decennialang dat afhankelijkheid van fossiele brandstoffen catastrofale gevolgen zou hebben, maar ze hebben de informatie achtergehouden voor het publiek en beleidsmakers door desinformatie over dit onderwerp naar buiten te brengen."
De staat eist naast een schadevergoeding en boetes dat de oliebedrijven een fonds starten om maatregelen tegen klimaatverandering te financieren en een gerechtelijk bevel om de natuur in Californië te beschermen. "Van extreme hitte tot watertekorten; het gevolg van de klimaatcrisis valt niet te ontkennen", aldus de procureur-generaal van Californië Rob Bonta. "Het wordt tijd dat ze gaan betalen voor de schade die ze hebben veroorzaakt."
De gouverneur van Californië Gavin Newsom zal de rechtszaak naar verwachting zondag toelichten tijdens de openingsceremonie van Climate Week NYC, die plaatsvindt tijdens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In New York is de pride-vlag verwijderd van het Stonewall National Monument, dat belangrijk is voor lhbti'ers. Dit gebeurde na een instructie van de Amerikaanse regering over het vlaggenbeleid, melden Amerikaanse media zoals The New York Times en NBC News.
13 minuten geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro zegt deze week ontsnapt te zijn aan een moordaanslag. Drugsbendes zouden al maanden achter hem aanzitten en volgens Petro neemt het politieke geweld toe in aanloop naar de presidentsverkiezingen in mei.
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een onlangs opgedoken FBI-document roept vragen op over wat de Amerikaanse president Donald Trump wist over het seksueel misbruik door Jeffrey Epstein. Nadat de eerste aanklachten tegen Epstein in 2006 openbaar werden, zou hij tegen een politiechef hebben gezegd dat "iedereen" op de hoogte was.
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Democraten in het Amerikaanse Congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee een einde moet worden gemaakt aan de verjaringstermijn bij zedenmisdrijven. Het voorstel heet Virginia's Law, naar een van de bekendste slachtoffers van Jeffrey Epstein: Virginia Giuffre.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse veiligheidsdienst FBI heeft dinsdag beelden vrijgegeven van een gemaskerde en vermoedelijk gewapende persoon bij de voordeur van Nancy Guthrie in Arizona. De 84-jarige moeder van presentatrice Savannah Guthrie werd op 31 januari voor het laatst gezien.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met nieuwssite Axios gedreigd om een tweede vloot oorlogsschepen naar Iran te sturen. De Verenigde Staten en Iran onderhandelen over het Iraanse atoomprogramma en Trump wil dat er snel een deal wordt gesloten.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische internetwaakhond heeft aangekondigd beperkingen op te leggen aan de populaire berichtendienst Telegram. Volgens Moskou voldoet het platform niet aan de wet, omdat niet alle data in Rusland worden bewaard.
3 uur geleden