Californië gaat abortusrecht beschermen met wetswijziging
SACRAMENTO (ANP) - De Democratische leiders in Californië gaan het recht op abortus met een wetswijziging verankeren in de grondwet van de staat. Daarmee reageren zij op het vermeende voorgenomen besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof om het landelijk recht op abortus af te schaffen.
"We kunnen het Hooggerechtshof niet vertrouwen om het recht op abortus te beschermen, dus doen we het zelf", laat de Democratische gouverneur Gavin Newsom via Twitter weten. In een verklaring van Newsom en twee hooggeplaatste partijgenoten staat dat ze zullen "vechten" zodat vrouwen in Californië "beschermd blijven".
De politici, van de partij die in Californië de grootste is, stellen niet te zullen toekijken terwijl "vrouwen in heel Amerika van hun rechten worden beroofd en de vooruitgang waar zo velen voor hebben gevochten wordt uitgewist". In Californië en een aantal andere staten zijn al wetten aangenomen die het abortusrecht beschermen, maar Newsom en zijn collega's willen meer maatregelen nemen om er een "firewall" omheen te bouwen.
De politieke nieuwswebsite Politico bericht dat het Hooggerechtshof van plan is zich te keren tegen twee rechterlijke uitspraken die het federaal recht op abortus garanderen, wat als gevolg zal hebben dat staten zelf moeten beslissen of ze abortus toestaan. Politico baseert zich op een uitgelekte conceptuitspraak, die door zeker vijf van de negen rechters van het hof wordt gesteund.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/AFP) - De twee zeilboten met hulpgoederen voor Cuba die eerder vermist raakten, hebben de Cubaanse hoofdstad Havana bereikt.
39 minuten geledenGENT (ANP/BELGA) - Het parket in Oost-Vlaanderen heeft een tiener vastgezet voor zijn rol in een sadistisch Telegram-netwerk. Dat heeft Het Laatste Nieuws gemeld, wat nu wordt bevestigd door een bron aan persbureau Belga. Het parket doet nog geen mededelingen over de zaak.
41 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - President Ahmed al-Sharaa van Syrië brengt volgende week een bezoek aan Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Het wordt zijn tweede Europese bezoek sinds zijn aantreden.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een gerichte Israëlische luchtaanval op een auto circa 35 kilometer ten zuiden van Beiroet zijn drie journalisten gedood. Dit hebben de Libanese strijdkrachten bevestigd. De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft het "een schandalige misdaad" genoemd, in strijd met alle rechtsbeginselen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon zijn zaterdag negen paramedici omgekomen. Dat schrijft directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een post op sociale media. Zeven anderen raakten gewond.
2 uur geledenCARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het partijbureau van de rechtse Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado is zaterdag in de hoofdstad Caracas heropend. Het werd gesloten in 2024 rond de omstreden herverkiezing van de linkse Nicolás Maduro als president. Machado dook daarna onder.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De aangekondigde demonstraties voor deze zaterdag in de VS kunnen opnieuw miljoenen mensen op de been brengen, zo is de verwachting. Het worden de derde 'No Kings Rallies' waarbij geprotesteerd wordt tegen president Donald Trump, en inmiddels ook tegen de oorlog in Iran.
4 uur geleden