Californië gaat abortusrecht beschermen met wetswijziging
SACRAMENTO (ANP) - De Democratische leiders in Californië gaan het recht op abortus met een wetswijziging verankeren in de grondwet van de staat. Daarmee reageren zij op het vermeende voorgenomen besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof om het landelijk recht op abortus af te schaffen.
"We kunnen het Hooggerechtshof niet vertrouwen om het recht op abortus te beschermen, dus doen we het zelf", laat de Democratische gouverneur Gavin Newsom via Twitter weten. In een verklaring van Newsom en twee hooggeplaatste partijgenoten staat dat ze zullen "vechten" zodat vrouwen in Californië "beschermd blijven".
De politici, van de partij die in Californië de grootste is, stellen niet te zullen toekijken terwijl "vrouwen in heel Amerika van hun rechten worden beroofd en de vooruitgang waar zo velen voor hebben gevochten wordt uitgewist". In Californië en een aantal andere staten zijn al wetten aangenomen die het abortusrecht beschermen, maar Newsom en zijn collega's willen meer maatregelen nemen om er een "firewall" omheen te bouwen.
De politieke nieuwswebsite Politico bericht dat het Hooggerechtshof van plan is zich te keren tegen twee rechterlijke uitspraken die het federaal recht op abortus garanderen, wat als gevolg zal hebben dat staten zelf moeten beslissen of ze abortus toestaan. Politico baseert zich op een uitgelekte conceptuitspraak, die door zeker vijf van de negen rechters van het hof wordt gesteund.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
6 uur geledenWENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
8 uur geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
8 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.
11 uur geleden