Californië gaat abortusrecht beschermen met wetswijziging
SACRAMENTO (ANP) - De Democratische leiders in Californië gaan het recht op abortus met een wetswijziging verankeren in de grondwet van de staat. Daarmee reageren zij op het vermeende voorgenomen besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof om het landelijk recht op abortus af te schaffen.
"We kunnen het Hooggerechtshof niet vertrouwen om het recht op abortus te beschermen, dus doen we het zelf", laat de Democratische gouverneur Gavin Newsom via Twitter weten. In een verklaring van Newsom en twee hooggeplaatste partijgenoten staat dat ze zullen "vechten" zodat vrouwen in Californië "beschermd blijven".
De politici, van de partij die in Californië de grootste is, stellen niet te zullen toekijken terwijl "vrouwen in heel Amerika van hun rechten worden beroofd en de vooruitgang waar zo velen voor hebben gevochten wordt uitgewist". In Californië en een aantal andere staten zijn al wetten aangenomen die het abortusrecht beschermen, maar Newsom en zijn collega's willen meer maatregelen nemen om er een "firewall" omheen te bouwen.
De politieke nieuwswebsite Politico bericht dat het Hooggerechtshof van plan is zich te keren tegen twee rechterlijke uitspraken die het federaal recht op abortus garanderen, wat als gevolg zal hebben dat staten zelf moeten beslissen of ze abortus toestaan. Politico baseert zich op een uitgelekte conceptuitspraak, die door zeker vijf van de negen rechters van het hof wordt gesteund.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
2 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
4 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
6 uur geleden