BZK opperde hulp oud-ministers om onervarenheid PVV, NSC en BBB
DEN HAAG (ANP) - In de dagen na de verkiezingen uitte de ambtelijke top van het ministerie van Binnenlandse Zaken (BZK) zorgen over de gevolgen van regeringsdeelname door PVV, NSC en BBB. Die partijen hebben immers geen bestuurservaring. De hoogste baas van het ministerie, de toenmalige secretaris-generaal, opperde zelfs het "invliegen" van oud-bewindspersonen "om de nieuwe bewindslieden te ondersteunen", blijkt uit stukken die het ANP heeft opgevraagd via de Wet Open Overheid (Woo)
De inwerkperiode van ministers of staatssecretarissen vraagt volgens het departement extra aandacht. De stukken komen van vlak na de verkiezingen. In die tijd speelde nog wel de vraag of de VVD wel volwaardig zou meedoen in de nieuwe coalitie. "Met of zonder VVD. 3 partijen zonder enige bestuurlijke ervaring die in een landsregering komen. Inclusief het wantrouwen richting de ambtelijke dienst", schetst de secretaris-generaal in een mail aan collega's.
De bestuursraad van het departement hield rekening met het "fundamenteel herzien van de koers" als gevolg van de verkiezingsuitslag. Uit de stukken wordt duidelijk dat er een emotionele respons wordt verwacht op de verkiezingsuitslag. Een bijeenkomst om de verkiezingen, de uitslag en de kabinetswissel te bespreken krijgt naar verwachting een "hele andere (therapeutische) dynamiek, verwacht een ambtenaar, vanwege de "mogelijke shock van PVV uitslag".
Volgens een duiding van de verkiezingsuitslag door de kennisafdeling van het ministerie zijn kiezers "vanwege ontevredenheid over de voorbije middenkabinetten uitgeweken naar de flanken", blijkt uit de vrijgegeven stukken. Daarnaast speelde de opmars van de PVV in de peilingen een rol. Dat de VVD de PVV niet uitsloot als regeringspartner, droeg ook bij aan de winst van de partij van Geert Wilders. "Veel kiezers zijn al jaren op zoek naar een partij ter rechterzijde van de VVD die zicht heeft op regeringsdeelname. Die partij was er jarenlang niet, maar door de 'milde' campagne van Wilders (en de mediaberichtgeving daarover) en het feit dat de VVD de PVV niet uitsloot, hadden veel kiezers nu het idee dat met een stem op de PVV daadwerkelijk verschil gemaakt kan worden", aldus de duidende ambtenaren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
4 uur geledenBARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
1 dag geleden