Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buurtwachten Myanmar dwarsbomen aanhoudingen activisten

Buurtwachten Myanmar dwarsbomen aanhoudingen activisten

YANGON (ANP/AFP) - Het verzet van Myanmarese burgers tegen de militaire staatsgreep in hun land is zaterdag verder geïntensiveerd toen spontaan gevormde burgerwachtgroepen de arrestaties van anti-coupactivisten dwarsboomden. De Verenigde Naties herhaalden hun eis dat Aung San Suu Kyi, de door het leger afgezette leidster van de burgerregering, onmiddellijk wordt vrijgelaten.

Sinds het leger begin deze maand een voorlopig einde maakte aan de lange transitie naar democratie van het Zuidoost-Aziatische land, wordt er massaal gedemonstreerd tegen de militaire staatsgreep. Het leger heeft het aantal arrestaties van tegenstanders van de militaire junta stevig opgevoerd. Onder anderen tal van dokters, ambtenaren en anderen die aan stakingen meedoen worden opgepakt.

Na geruchten dat de politie nog een arrestatiegolf aan het voorbereiden was, besloten vele burgers zich niet aan de door het regime ingestelde avondklok te houden en verzamelden zij zich op straat. Een groep verzamelde zich rond het ziekenhuis in de stad Pathein na geruchten dat een lokaal populaire arts zou worden opgepakt. Daarbij deden de betogers een boeddhistisch gebed om de arts van het kwaad te beschermen.

Potten en pannen

In Yangon, de grootste stad van het land en de voormalige hoofdstad, werden spontaan groepen burgerwachten gevormd. Door op potten en pannen te slaan lieten ze anderen weten dat ze zich rond bepaalde gebouwen moesten verzamelen. "We wisten niet wie er gearresteerd gaat worden, maar we hoorden het geluid", zegt een betoogster uit het noorden van de stad. "We besloten ons bij de buren aan te sluiten. Zelfs als ze schieten, zijn we niet bang."

Volgens een mensenrechtenorganisatie die politieke arrestaties bijhoudt zijn er sinds het begin van de staatsgreep vorige week meer dan 320 personen in Myanmar gearresteerd. In een spoedsessie riep de VN-Mensenrechtenraad de militaire junta op om alle "willekeurig gedetineerde" personen vrij te laten en de macht weer over te dragen aan de democratisch gekozen burgerregering van Aung San Suu Kyi.

Meer uit Buitenland

VN-ambassadeur Iran: Iran wil Straat van Hormuz niet sluiten

NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.

32 minuten geleden
Frankrijk: 6 militairen gewond geraakt bij droneaanval Noord-Irak

PARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.

35 minuten geleden
Poolse president spreekt veto uit over toegang EU-defensieplan

WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.

47 minuten geleden
Schutter dood gevonden na incident synagoge Michigan

WEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.

1 uur geleden
NASA hoopt op begin april voor maanmissie Artemis II

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.

2 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Teheran

TEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.

3 uur geleden
Sheriff: vermoedelijk geen gewonden bij incident synagoge VS

WEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."

4 uur geleden