Buurtwachten Myanmar dwarsbomen aanhoudingen activisten
YANGON (ANP/AFP) - Het verzet van Myanmarese burgers tegen de militaire staatsgreep in hun land is zaterdag verder geïntensiveerd toen spontaan gevormde burgerwachtgroepen de arrestaties van anti-coupactivisten dwarsboomden. De Verenigde Naties herhaalden hun eis dat Aung San Suu Kyi, de door het leger afgezette leidster van de burgerregering, onmiddellijk wordt vrijgelaten.
Sinds het leger begin deze maand een voorlopig einde maakte aan de lange transitie naar democratie van het Zuidoost-Aziatische land, wordt er massaal gedemonstreerd tegen de militaire staatsgreep. Het leger heeft het aantal arrestaties van tegenstanders van de militaire junta stevig opgevoerd. Onder anderen tal van dokters, ambtenaren en anderen die aan stakingen meedoen worden opgepakt.
Na geruchten dat de politie nog een arrestatiegolf aan het voorbereiden was, besloten vele burgers zich niet aan de door het regime ingestelde avondklok te houden en verzamelden zij zich op straat. Een groep verzamelde zich rond het ziekenhuis in de stad Pathein na geruchten dat een lokaal populaire arts zou worden opgepakt. Daarbij deden de betogers een boeddhistisch gebed om de arts van het kwaad te beschermen.
Potten en pannen
In Yangon, de grootste stad van het land en de voormalige hoofdstad, werden spontaan groepen burgerwachten gevormd. Door op potten en pannen te slaan lieten ze anderen weten dat ze zich rond bepaalde gebouwen moesten verzamelen. "We wisten niet wie er gearresteerd gaat worden, maar we hoorden het geluid", zegt een betoogster uit het noorden van de stad. "We besloten ons bij de buren aan te sluiten. Zelfs als ze schieten, zijn we niet bang."
Volgens een mensenrechtenorganisatie die politieke arrestaties bijhoudt zijn er sinds het begin van de staatsgreep vorige week meer dan 320 personen in Myanmar gearresteerd. In een spoedsessie riep de VN-Mensenrechtenraad de militaire junta op om alle "willekeurig gedetineerde" personen vrij te laten en de macht weer over te dragen aan de democratisch gekozen burgerregering van Aung San Suu Kyi.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven bijdragen aan de verdediging van Europa, niet alleen met kernwapens, hebben ze de andere NAVO-landen nog eens beloofd. De VS onder de Amerikaanse president Donald Trump willen zich niet uit Europa terugtrekken, maar hebben zelfstandiger bondgenoten nodig nu ze niet meer alleen wereldwijd de dienst kunnen uitmaken. En de NAVO-bondgenoten zijn daartoe goed op weg, vindt onderminister Bridge Colby.
1 minuut geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Witte Huis meldt dat Melania Trump er voor de derde keer voor heeft gezorgd dat Oekraïense en Russische kinderen herenigd zijn met hun ouders. De Russische topambtenaar die gaat over kinderrechten, Maria Lvova-Belova, zegt dat het om zes kinderen gaat: vijf Oekraïners en een Russisch kind. Ze dankte de Amerikaanse presidentsvrouw voor de rol die zij daarbij gespeeld zou hebben.
54 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De leider van de Franse republikeinen, Bruno Retailleau, wil meedoen aan de presidentsverkiezingen van 2027. Dat meldt persbureau AFP op basis van een bericht dat de partijleider van Les Républicains aan enkele bondgenoten stuurde. Daarin schrijft Retailleau het besluit "veel tijd te hebben gegeven". "Voor mijn politieke familie is de tijd aangebroken om de Fransen een nieuw pad te laten zien, gericht op orde, voorspoed en Franse trots", aldus Retailleau.
59 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft twee medewerkers van het Louvre gearresteerd vanwege fraude met tickets. Volgens het wereldberoemde museum was er sprake van een grootschalig netwerk voor kaartjesfraude. Volgens krant Le Parisien zijn in totaal negen mensen gearresteerd, onder wie de twee medewerkers en twee gidsen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bescherming van het luchtruim is topprioriteit voor Oekraïne, zei defensieminister Mychajlo Fedorov donderdag in Brussel. Zijn land heeft daarom dringend behoefte aan raketten voor het Patriot-luchtverdedigingssysteem.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De rechtszaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de BBC heeft aangespannen, gaat in februari 2027 van start. Dat schrijft onder meer de BBC zelf. Trump heeft de Britse omroep aangeklaagd om de wijze waarop een documentaire was gemonteerd.
1 uur geledenHAVANA (ANP/AFP/RTR) - Twee schepen met noodhulp zijn vanuit Mexico aangekomen in Cuba. Het Caribische eiland kampt met grote brandstoftekorten, onder meer omdat de VS dreigen iedereen die in olie handelt met Cuba hoge importheffingen op te leggen. Onduidelijk is waar de noodhulp uit bestaat. Volgens persbureau AFP gaat het om zeker 800 ton aan goederen.
1 uur geleden