Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buurlanden bereid te bemiddelen in crisis Wit-Rusland

Buurlanden bereid te bemiddelen in crisis Wit-Rusland

MINSK (ANP/RTR/AFP) - Buurlanden zijn bereid te bemiddelen tussen de oppositie en de regering in Wit-Rusland. Dat zei de president van Litouwen, die benadrukte dat ook sancties opgelegd kunnen worden als het regime van Aleksandr Loekasjenko het initiatief afwijst.

Naast Litouwen zijn volgens president Gitanas Nauseda ook Polen en Letland bereid als bemiddelaars op te treden. Hij zei dat de autoriteiten in Wit-Rusland wel eerst moeten stoppen met het gebruik van geweld tegen betogers. Ook moeten opgepakte demonstranten worden vrijgelaten.

In Wit-Rusland wordt al dagen gedemonstreerd door aanhangers van de oppositie. Die denken dat bij de presidentsverkiezingen van zondag op grote schaal is gefraudeerd zodat de 65-jarige Loekasjenko aan de macht kon blijven. De autoriteiten hebben tijdens protestacties duizenden arrestaties verricht.

De Amerikaanse minister Mike Pompeo (Buitenlandse Zaken) sprak tijdens een bezoek aan Tsjechië steun uit voor de betogers. "We willen dat de inwoners van Wit-Rusland de vrijheden krijgen die ze eisen", zei de bewindsman, die beklemtoonde dat vreedzame betogers beschermd moeten worden.

De Tsjechische premier Andrej Babis noemde de gebeurtenissen in Wit-Rusland "schokkend". "Wat daar op straat gebeurt is onacceptabel, het verloop van de verkiezingen was onacceptabel", zei Babis, die wil dat de Europese Unie in actie komt.

Meer uit Buitenland

Leiders Congo en Rwanda ondertekenen vredesakkoord

WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.

1 uur geleden
Europese leiders wantrouwen Oekraïne-vredesgezant VS diep

DEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.

4 uur geleden
Rusland blokkeert nu ook Snapchat om terrorisme

MOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.

4 uur geleden
Britse sancties na rapport over vergiftigingen uit 2018

LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.

8 uur geleden
Ex-buitenlandchef EU treedt af als rector om fraudeonderzoek

BRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.

8 uur geleden
Irak noemt vroegtijdige publicatie terrorismelijst een 'fout'

BAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.

9 uur geleden
Ingelast gesprek Merz met EU-chef en premier België

BERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.

9 uur geleden