Bussenproducent Ebusco kondigt beursgang op Damrak aan
DEURNE (ANP) - Producent van elektrische bussen en laadsystemen Ebusco wil naar de beurs in Amsterdam. De onderneming met hoofdkantoor in het Brabantse Deurne hoopt met de beursgang zo'n 300 miljoen euro op te halen. Dat geld moet worden gebruikt voor verdere groei, ook internationaal. Daarnaast wil het bedrijf zijn naamsbekendheid vergroten.
Op dit moment houdt Ebusco zich vooral bezig met het verkopen van zijn bussen. Maar het bedrijf levert ook de laadinfrastructuur voor de voertuigen en opslagcapaciteit voor stroom. Dat betekent concreet dat een grote batterij die gedurende de dag wordt opgeladen, de stroomnetten kan ontzien op het moment dat bijvoorbeeld 's nachts de bussen aan de oplader gaan. Het accupakket zou op den duur ook ingezet kunnen worden bij bijvoorbeeld binnenvaartschepen, aldus Ebusco-oprichter Peter Bijlevelds in een toelichting op de plannen. De topman wijst erop dat er ook al vraag is naar de laadsystemen van Ebusco. Ook die wil het bedrijf in de toekomst gaan vermarkten.
De bussen van Ebusco rijden momenteel al in verschillende steden zoals Amsterdam, Frankfurt en München. In totaal gaat het om 346 bussen in zeven Europese landen. De nieuwste bus van het bedrijf kan met een volle accu zo'n 575 kilometer rijden en gaat naar verwachting zo'n 25 jaar mee.
Gunstige marktomstandigheden
Het bedrijf werd tien jaar geleden opgericht en telt momenteel 214 medewerkers. Naast de productielocatie in Deurne heeft het bedrijf ook een externe faciliteit in China. Ebusco was vorig jaar goed voor een omzet van 100 miljoen euro. Door de coronacrisis werden er wel minder bussen besteld omdat er minder met het openbaar vervoer werd gereisd. Maar ook bij Ebusco is het herstel ingezet, aldus de onderneming.
Daarbij speelt volgens Bijlevelds mee dat de marktomstandigheden voor de verkoop van elektrische bussen en laadsystemen gunstig zijn. Vrijwel alle landen hebben zich gecommitteerd aan de klimaatdoelen. Daarvoor zullen alle nog vervuilende bussen vervangen moeten worden. Anders dan andere bussen zijn de voertuigen van Ebusco opgetrokken uit composiet, wat bijvoorbeeld ook wordt gebruikt voor de wieken van windmolens. Composiet is lichter dan staal. Daarnaast stijgen de staalprijzen op dit moment harder dan de composietprijzen, wat ook weer gunstig uitpakt voor Ebusco.
De beursgang moet nog deze maand plaatsvinden. De aandelen worden geplaatst bij institutionele beleggers in Nederland en een aantal andere landen. Particuliere beleggers kunnen niet op de stukken inschrijven.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
7 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
12 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
13 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden