Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bussenmaker Ebusco vindt weg omhoog op beurs na ontslagronde

Bussenmaker Ebusco vindt weg omhoog op beurs na ontslagronde

AMSTERDAM (ANP) - Ebusco vond dinsdag de weg omhoog op de Amsterdamse beurs, na een kwakkelend begin. De fabrikant van elektrische bussen gaat ruim honderd banen schrappen als onderdeel van de eerder aangekondigde reorganisatie. Dat is ongeveer 16,5 procent van het totale aantal banen bij het bedrijf. Topman Christian Schreyer sprak van een moeilijk, maar noodzakelijk besluit om de financiële prestaties te verbeteren. De noodlijdende fabrikant kampt met leveringsproblemen en kwam dit jaar in acute geldnood toen vervoerder Qbuzz een grote order annuleerde.

In november haalde Ebusco 36 miljoen euro op met de uitgifte van aandelen, waarmee de onderneming uit Deurne voorlopig werd gered van de ondergang. Het aandeel steeg 3 procent. Ebusco zag dit jaar wel bijna 90 procent van zijn beurswaarde verdampen, waarmee het een van de grootste verliezers is op de Amsterdamse beurs.

De algehele stemming op de beursvloeren bleef terughoudend op de laatste dag van het jaar. Een eindejaarsrally is dit jaar uitgebleven en beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar. De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 872,26 punten. De Amsterdamse hoofdindex koerst af op een winst van bijna 11 procent in 2024. De index bereikte in juli een recordniveau van 945 punten, maar staat sinds half oktober onder de 900 puntengrens.

Shell in de plus

De MidKap won 0,2 procent tot 830,97 punten. De beurzen in Parijs en Londen bleven vrijwel vlak. In Amsterdam, Brussel en Parijs sluiten de markten op oudejaarsdag al om 14.00 uur. Ook de Londense beurs is maar een halve dag open. In Duitsland, Italië en Zwitserland zijn de beurzen dicht. Op nieuwjaarsdag zijn de beurzen gesloten en op donderdag 2 januari gaat het nieuwe beursjaar van start.

Shell was de grootste stijger in de AEX, met een winst van 0,6 procent. Het olie- en gasconcern verloor dit jaar ongeveer 5 procent. Techinvesteerder Prosus, de grote winnaar onder de hoofdfondsen in 2024, won 0,4 procent. Levensmiddelenconcern Unilever, dat ook tot de winnaars van 2024 behoort, sloot de rij met een min van 0,4 procent.

Euro- en oliekoersen

De euro was 1,0409 dollar waard, tegen 1,0387 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent duurder op 71,52 dollar. Brentolie steeg ook 0,7 procent in prijs, tot 74,47 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Handelaar: minder kerosine door militair gebruik leidingen

ROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.

45 minuten geleden
Damrak onder druk door aanhoudende spanningen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.

48 minuten geleden
Frankrijk en Polen bouwen samen militaire satelliet

GDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.

2 uur geleden
Onlinegokmarkt fors gekrompen; illegaal aanbod lijkt te groeien

DEN HAAG (ANP) - De onlinegokmarkt is in het afgelopen jaar fors gekrompen. Dat meldt de Kansspelautoriteit (Ksa) in haar jaarverslag over 2025. Het aantal meldingen over het illegale aanbod is wel toegenomen, wat duidt op een vergroting van die markt.

2 uur geleden
Wall Street daalt door oplopende spanningen VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag licht lager geopend. Beleggers namen geen risico na de sterke opmars op vrijdag, die volgde op de heropening van de Straat van Hormuz door Iran. De spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran liepen afgelopen weekend echter weer op door de inbeslagname van een Iraans vrachtschip door de Amerikaanse marine. Ook sloot Iran zaterdag het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz weer af door de aanhoudende Amerikaanse blokkade van de Iraanse havens.

2 uur geleden
Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen weer welkom in Qatar

DOHA (ANP/AFP) - Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zijn weer welkom op de luchthaven van het Qatarese Doha. Dat is voor het eerst sinds de start van de Iranoorlog eind februari. De Qatarese luchtvaartautoriteit laat weten dat de activiteiten van buitenlandse maatschappijen "geleidelijk worden hervat".

4 uur geleden
Woonbond kritisch over versoepeling Wet betaalbare huur

AMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, een belangenvereniging voor huurders, is kritisch op het voorstel van het kabinet om de Wet betaalbare huur te versoepelen. Met het voorstel worden "veel te hoge huren opnieuw mogelijk".

4 uur geleden