Bussenmaker Ebusco in de plus bij beursdebuut op groen Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De producent van elektrische bussen en laadsystemen Ebusco werd vrijdag hoger gezet bij zijn beursdebuut op een groen Damrak. De chipbedrijven ASML, ASMI en Besi hielpen de AEX-index daarbij aan nieuw recordniveau. Beleggers verwerkten daarnaast het nieuws dat het Chinese vastgoedconcern Evergrande toch net op tijd een langverwachte rentebetaling op één van zijn leningen heeft gedaan, waarmee wanbetaling van het noodlijdende concern voorlopig is afgewend.
Ebusco klom 2,6 procent tot 23,60 euro. De Brabantse bussenmaker haalde met de beursgang zo'n 300 miljoen euro op en heeft een beurswaarde van meer dan 1,3 miljard euro. Volgens topman Peter Bijvelds laat de interesse in de aandelen zien dat beleggers in de groene strategie van het bedrijf geloven. Het bedrijf wil de opbrengst van de beursgang gebruiken voor verdere groei, ook internationaal. Daarnaast wil Ebusco zijn naamsbekendheid vergroten. De bussen van Ebusco rijden al in verschillende steden zoals Amsterdam, Frankfurt en München.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1 procent hoger op 816,24 punten. De MidKap steeg 0,4 procent tot 1067,55 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 1,1 procent. De Londense FTSE-index klom 0,4 procent ondanks een onverwachte daling van de Britse winkelverkopen in september.
Chipmakers in de plus
ASML, ASMI en Besi gingen aan kop in de AEX met winsten tot 2,7 procent. In de chipsector werd onder meer gereageerd op de kwartaalresultaten van Intel. De Amerikaanse chipproducent kondigde aan forse investeringen te gaan doen om de concurrentiestrijd met de grote technologiebedrijven aan te gaan. Steeds meer techbedrijven willen hun eigen chips gaan ontwikkelen.
Wereldhave steeg 3,7 procent. Topman Matthijs Storm van het vastgoedfonds stelde "zeer tevreden" te zijn over de resultaten in het derde kwartaal. Ondanks het wegvallen van de steunmaatregelen van de overheid voor de huurders, is er volgens Storm geen huurder van Wereldhave failliet gegaan.
L'Oréal
In Parijs dikte L'Oréal 6,5 procent aan. De Franse cosmeticaproducent wist in het derde kwartaal flink meer make-up te verkopen, onder meer door de versoepeling van de coronaregels. Nu mensen weer vaker buitenshuis komen, besteden ze ook meer tijd aan hun uiterlijk.
De euro bleef ongewijzigd op 1,1640 dollar. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,2 procent tot 82,34 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent minder op 84,40 dollar.
Meer uit Financieel
HERZOGENAURACH (ANP) - De Duitse leverancier van onderdelen voor de auto-industrie Schaeffler gaat duizenden banen in Europa schrappen, waarvan het merendeel in het thuisland. Ook worden vijf productielocaties gesloten, waarvan vier in Duitsland en één in België.
7 minuten geledenKEULEN (ANP) - Lufthansa heeft zijn winstverwachting voor dit jaar naar beneden bijgesteld, omdat het Duitse luchtvaartconcern last heeft van hogere brandstofkosten door de Iranoorlog.
44 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando heeft het aantal actieve klanten in het derde kwartaal van 2026 zien stijgen tot een nieuw record van ruim 63 miljoen. Ook de omzet en de bedrijfswinst namen in de afgelopen drie maanden toe.
46 minuten geledenDHAHRAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het derde kwartaal meer winst behaald dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Aramco profiteerde vooral van de hoge marges bij raffinage van olie tot producten als benzine en diesel. Wel kampt Aramco met geregelde aanvallen van de Houthi-rebellen uit Jemen op zijn installaties.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips zegt een principeovereenkomst te hebben gesloten met het Amerikaanse ministerie van Justitie in het onderzoek naar de slaapapneu-affaire. Naar verwachting betaalt het medisch-technologische concern 288 miljoen euro om een einde te maken aan een strafrechtelijk en civiel onderzoek naar de grote terugroepactie van slaapapneu-apparaten, meldt Philips bij zijn kwartaalcijfers.
1 uur geledenPYONGYANG (ANP/DPA) - Noord-Korea verwerpt Amerikaanse beschuldigingen dat het land verantwoordelijk is voor een cyberaanval waarbij voor naar schatting 6,3 miljard dollar (ruim 5,6 miljard euro) aan digitale activa werd buitgemaakt bij cryptobeurs Binance. Kim Yo-jong, de zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, noemde de beschuldiging een "ernstige politieke provocatie", meldde staatspersbureau KCNA.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Europa begint het winterse stookseizoen met de laagste aardgasvoorraden in meer dan tien jaar. Dat zegt het Internationaal Energieagentschap (IEA) in een nieuw verschenen rapport. Door die lage voorraden in Europa kan de krappe situatie op de wereldwijde gasmarkt tot ver in 2027 duren, aldus de onderzoekers.
2 uur geleden