Bussenfabrikant Ebusco onderuit op Damrak na omzetalarm
AMSTERDAM (ANP) - Ebusco ging dinsdag onderuit op de Amsterdamse beurs. De fabrikant van elektrische bussen uit Deurne gaf een omzetalarm. Volgens het bedrijf beginnen de maatregelen die in de afgelopen twaalf maanden zijn genomen om de prestaties te verbeteren wel vruchten af te werpen, maar zijn ze nog onvoldoende om de omzetdoelstelling te behalen. Ebusco mikte voor dit jaar op een omzet van meer dan 325 miljoen euro. Ook wil het bedrijf aanvullende maatregelen nemen om kosten te besparen. Het aandeel werd bijna 6 procent lager gezet.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent lager op 921,04 punten, vooral door koersverliezen voor de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI. De MidKap daalde 0,4 procent tot 887,29 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs zakten tot 1,1 procent. Londen won 0,1 procent.
Besi, ASMI en ASML verloren tot 3 procent. De chipbedrijven leverden maandag al tot 2,7 procent in, na een zwaar koersverlies voor Nvidia. De verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) was vorige week nog kortstondig het waardevolste bedrijf ter wereld, maar heeft in de laatste drie handelsdagen zo'n 13 procent aan waarde verloren. Nvidia zag daarmee ongeveer 430 miljard dollar (ruim 400 miljard euro) aan marktwaarde verdampen. De rally in de tech- en chipsector, die werd aangedreven door de hoge verwachtingen rond de toekomst van AI, lijkt daarmee wat stoom te verliezen.
Shell bij stijgers
Olie- en gasconcern Shell was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van dik 1 procent. Aegon (min 0,2 procent) kondigde nieuwe plannen aan voor zijn activiteiten in het Verenigd Koninkrijk. Zo wil de verzekeraar de overgang van Aegon UK naar een digitaal spaar- en pensioenplatform versnellen. De plannen moeten resulteren in een groei van het beheerd vermogen en een verbetering van het operationele resultaat in het Verenigd Koninkrijk.
In de MidKap sloot fitnessketen Basic-Fit de rij met een verlies van ruim 2 procent. Vastgoedfonds Eurocommercial Properties ging aan kop met een plus van 0,9 procent.
Airbus
In Parijs zakte Airbus 8 procent. De Europese vliegtuigfabrikant heeft zijn doelstelling voor de leveringen van vliegtuigen en zijn winstverwachting verlaagd door aanhoudende problemen in de toeleveringsketen.
De euro was 1,0726 dollar waard, tegen 1,0724 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 81,56 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 85,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland houdt zich op de vlakte over berichten dat tankers met aan de Verenigde Staten beloofde diesel toch een andere bestemming kiezen. "Alle diesel vindt zijn kopers", zegt het Kremlin.
29 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Bank of England (BoE) heeft het belangrijkste rentetarief van het land voor het eerst in drie jaar verhoogd. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden.
32 minuten geledenPARIJS (ANP) - De manier waarop bommeldingen deze week het vliegverkeer in Europa verstoren, heeft topman van Air France-KLM Benjamin Smith nog niet eerder gezien. Vooral de manier waarop het gecoördineerd lijkt, is volgens hem nieuw. "We hopen dat het er niet voor zorgt dat consumenten minder gaan vliegen, maar dat zien we nog niet", zei hij.
51 minuten geledenPARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM verhoogt de druk op dochterbedrijf KLM om de resultaten te verbeteren. Smith benadrukte tegenover journalisten dat KLM naar een winstmarge van 8 procent moet. "Als we KLM niet op 8 procent krijgen, moeten we kijken naar een andere manier om dat te doen", zei Smith. "We blijven de strategie aanpassen als we denken het niet te gaan halen."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is voorstander van het invoeren van een verplichting voor tankstations om actuele brandstofprijzen te delen. Dat stelt de toezichthouder in een advies aan het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Zo kunnen automobilisten makkelijker het goedkoopste tankstation in de buurt vinden, is het idee.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Europees Hof van Justitie heeft een eerdere gerechtelijke uitspraak vernietigd waarin de goedkeuring van miljardensteun door de Nederlandse staat aan KLM tijdens de coronapandemie nietig was verklaard. KLM's rivaal Ryanair klaagde jarenlang over de steun, die volgens de Ierse budgetvlieger onrechtmatig was.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Chipfabrikant Nexperia uit Nijmegen bevestigt dat er "meerdere rechtszaken lopen" tussen Nexperia, het Chinese moederbedrijf Wingtech en Nexperia China, zowel bij Nederlandse als Chinese rechtbanken. Het Nijmeegse bedrijf bevestigde ook dat Nexperia een schadevergoeding eist van 2 miljard dollar van Wingtech, Nexperia China en voormalig topman Zhang Xuezheng. Eerder deze week maakte Wingtech bekend dat Nexperia een rechtszaak had aangespannen.
2 uur geleden