Bussenfabrikant Ebusco onderuit op Damrak na omzetalarm
AMSTERDAM (ANP) - Ebusco ging dinsdag onderuit op de Amsterdamse beurs. De fabrikant van elektrische bussen uit Deurne gaf een omzetalarm. Volgens het bedrijf beginnen de maatregelen die in de afgelopen twaalf maanden zijn genomen om de prestaties te verbeteren wel vruchten af te werpen, maar zijn ze nog onvoldoende om de omzetdoelstelling te behalen. Ebusco mikte voor dit jaar op een omzet van meer dan 325 miljoen euro. Ook wil het bedrijf aanvullende maatregelen nemen om kosten te besparen. Het aandeel werd bijna 6 procent lager gezet.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent lager op 921,04 punten, vooral door koersverliezen voor de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI. De MidKap daalde 0,4 procent tot 887,29 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs zakten tot 1,1 procent. Londen won 0,1 procent.
Besi, ASMI en ASML verloren tot 3 procent. De chipbedrijven leverden maandag al tot 2,7 procent in, na een zwaar koersverlies voor Nvidia. De verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) was vorige week nog kortstondig het waardevolste bedrijf ter wereld, maar heeft in de laatste drie handelsdagen zo'n 13 procent aan waarde verloren. Nvidia zag daarmee ongeveer 430 miljard dollar (ruim 400 miljard euro) aan marktwaarde verdampen. De rally in de tech- en chipsector, die werd aangedreven door de hoge verwachtingen rond de toekomst van AI, lijkt daarmee wat stoom te verliezen.
Shell bij stijgers
Olie- en gasconcern Shell was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van dik 1 procent. Aegon (min 0,2 procent) kondigde nieuwe plannen aan voor zijn activiteiten in het Verenigd Koninkrijk. Zo wil de verzekeraar de overgang van Aegon UK naar een digitaal spaar- en pensioenplatform versnellen. De plannen moeten resulteren in een groei van het beheerd vermogen en een verbetering van het operationele resultaat in het Verenigd Koninkrijk.
In de MidKap sloot fitnessketen Basic-Fit de rij met een verlies van ruim 2 procent. Vastgoedfonds Eurocommercial Properties ging aan kop met een plus van 0,9 procent.
Airbus
In Parijs zakte Airbus 8 procent. De Europese vliegtuigfabrikant heeft zijn doelstelling voor de leveringen van vliegtuigen en zijn winstverwachting verlaagd door aanhoudende problemen in de toeleveringsketen.
De euro was 1,0726 dollar waard, tegen 1,0724 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 81,56 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 85,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten overwegen de Nederlandse oliehandelaar Niels Troost van de sanctielijst te halen, meldt de Financial Times. Troost werd in december 2024 op de sanctielijst gezet omdat zijn bedrijf Paramount Energy and Commodities DMCC herhaaldelijk Russische olie boven de olieprijslimiet verhandelde.
44 minuten geledenHAARLEM (ANP) - Huiseigenaren die bezwaar maken tegen de WOZ-waarde van hun huis, moeten goed letten op de tarieven van bezwaarbureaus. Volgens een reeks uitspraken bij de rechtbanken Noord-Holland en Zeeland-West-Brabant heeft een WOZ-bezwaarbureau veel te veel geld gevraagd voor het opstellen van taxatierapporten.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) bevestigt dat leden 400 miljoen vaten olie vrijgeven uit de noodreserves. Dat is de grootste vrijgave in de geschiedenis van de organisatie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende koersuitslagen geopend. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten en op de oliemarkten in de gaten houden. Software- en cloudbedrijf Oracle kwam met kwartaalresultaten en stond bij de stijgers.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft besloten 400 miljoen vaten olie vrij te geven uit de strategische voorraden van de aangesloten landen. Nederland draagt daar 5,4 miljoen vaten aan bij, melden Haagse bronnen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Shell zegt door overmacht niet voldoende vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te kunnen leveren aan klanten in Azië. Het olie- en gasconcern is een van de bedrijven die het zogeheten "force majeure" heeft verklaard. Dat zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters en Bloomberg.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.
4 uur geleden