Burgerinitiatief aan Kamer: schrap abortus uit strafrecht
DEN HAAG (ANP) - De oproep aan de Tweede Kamer van de initiatiefnemers van het burgerinitiatief is luid en duidelijk. "Haal abortus uit het Wetboek van Strafrecht. Abortus is geen misdaad", zei Dzifa Kusenuh in de Kamer namens de initiatiefnemers. "Abortus is zorg, maar valt nu onder het strafrecht."
Het burgerinitiatief, een initiatief van BNNVARA, Spuiten en Slikken en Humanistisch Verbond, roept de Kamer concreet op artikel 296 uit het Wetboek van Strafrecht te schrappen. "Het is geen pleidooi voor meer abortussen", benadrukte Kusenuh. Een abortus moet legaal, veilig en "gesteund door de Staat" kunnen worden uitgevoerd. "De huidige wet beschermt abortusartsen niet genoeg."
Het recht op abortus staat wereldwijd onder druk, zei Kusenuh. Ze noemde daarbij de Verenigde Staten, Polen en Hongarije, waar "oprukkende conservatieve politieke krachten hun kans krijgen" om het recht op abortus aan te tasten. "Ook in Nederland is de regelgeving kwetsbaar." Abortus moet onderdeel worden van het reguliere zorgstelsel "zodat het goed verankerd en beschermd is in de Nederlandse wet".
Vrij uitzonderlijk
Het burgerinitiatief is door bijna 94.000 mensen ondertekend.
Het is vrij uitzonderlijk dat een burgerinitiatief inhoudelijk door de Tweede Kamer wordt behandeld. Het initiatief dat woensdag wordt besproken, is de negentiende sinds 2012. Toen maakte de Kamer het mogelijk om, onder voorwaarden, maatschappelijke onderwerpen op de Haagse politieke agenda te zetten.
De oproep zal naar verwachting geen meerderheid krijgen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK en Partij voor de Dieren zijn teleurgesteld, omdat in het coalitieakkoord wat hen betreft onvoldoende steun wordt uitgesproken voor de Palestijnen. Dat hadden de oppositiepartijen wel gehoopt van premier Rob Jetten. Want, zo brengen zij in herinnering, de D66'er liep vorig jaar mee met de demonstratie waarin het toenmalige kabinet werd opgeroepen om een rode lijn te trekken richting Israël.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet doet te weinig om discriminatie te bestrijden, zei DENK-leider Stephan van Baarle. Volgens hem staan in het coalitieakkoord alleen al bestaande plannen en wordt er geen extra geld vrijgemaakt. "Wat gaat het kabinet doen?"
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Henri Bontenbal denkt dat de vakbonden met het kabinet in gesprek zullen gaan over de voorgestelde verhoging van de AOW-leeftijd. SP-leider Jimmy Dijk vroeg Bontenbal hoe hij denkt de relatie met de vakbonden weer te verbeteren, maar volgens Bontenbal is dat niet nodig.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, DENK en Volt verwijten VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans dat de middenklasse gaat betalen voor de defensieplannen van het nieuwe kabinet. Jesse Klaver (GL-PvdA) vraagt Brekelmans waarom bedrijven en mensen met hogere inkomens niet meer bijdragen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook oppositiepartijen JA21, ChristenUnie en BBB zijn verbolgen dat het kabinet alsnog het wetsvoorstel over vermogensrendementsbelasting (box 3) wil aanpassen. De fractievoorzitters van die partijen deden hun beklag bij VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans die de keuze van het kabinet verdedigde. Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) kondigde in de marge van het debat aan dat hij na kritiek van vooral beleggers de wet wil wijzigen.
16 uur geleden