Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgerberaad komt voor het eerst bijeen om te praten over klimaat

Burgerberaad komt voor het eerst bijeen om te praten over klimaat

AMERSFOORT (ANP) - Het Nationaal Burgerberaad Klimaat komt zaterdag voor het eerst bijeen. Deze groep van 175 mensen uit alle delen van de samenleving gaat het komende half jaar met elkaar praten over het klimaatbeleid. In september geeft het burgerberaad hierover advies aan het kabinet.

"De mensen gaan het over drie onderwerpen hebben", vertelt Nienke Meijer, voorzitter van het burgerberaad. "Hoe kunnen we in Nederland eten, reizen en spullen gebruiken op een manier die beter is voor het klimaat?" Het blijft dus dicht bij de leefwereld van mensen, voegt ze eraan toe. En iedereen praat mee in de zes sessies: zowel mensen die zich zorgen maken om klimaatverandering, als mensen die zich totaal geen zorgen maken.

De oproep om mee te doen aan het beraad was verstuurd aan 70.000 mensen in Nederland. Van hen hebben 4070 mensen zich aangemeld, van wie 175 zijn ingeloot. De afspiegeling onder de deelnemers is vergelijkbaar met hoe Nederland eruitziet, in geslacht, leeftijd, woonplaats en opleiding.

Het idee voor een burgerberaad begon ten tijde van het vorige kabinet en de Tweede Kamer. "Maar het huidige kabinet heeft dit overgenomen", zegt Meijer. Zaterdag sluiten kort twee ministers aan om de deelnemers toe te spreken: minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) en minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties). "Oppositie en coalitie zeggen allemaal dat ze graag willen luisteren naar de burgers, en dus uitkijken naar de uitkomsten van het beraad."

Als het advies van het burgerberaad in september wordt gedeeld, zal dat besproken worden in de Tweede Kamer, zegt Meijer. "En ik hoop echt dat een aantal adviezen wordt overgenomen." Voor het burgerberaad is ook naar voorbeelden uit het buitenland gekeken, zoals in Frankrijk. "Die politieke opvolging is heel belangrijk, dus het is goed dat de politiek zo betrokken is", vindt Meijer.

Meer uit Binnenland

Stem op een Vrouw: ga samen met een andere vrouw stemmen

DEN HAAG (ANP) - Kiezers zouden bij de gemeenteraadsverkiezingen samen met een vrouw moeten gaan stemmen die dat nog niet doet, of een vrouw overtuigen naar de stembus te gaan. Die oproep doet Stem op een Vrouw om de genderkloof bij het opkomstpercentage te dichten. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen in 2022 ging 57 procent van de mannen tegenover 44 procent van de vrouwen stemmen, is te zien op de site van ondezoeksbureau Ipsos.

1 uur geleden
Sinds 2017 zijn dertien kookadviezen voor drinkwater afgegeven

DEN HAAG (ANP) - Sinds 2017 is er dertien keer een grootschalig kookadvies voor drinkwater afgegeven in Nederland. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT). Er is sprake van een grootschalig kookadvies wanneer meer dan 10.000 wateraansluitingen zijn getroffen.

1 uur geleden
Brandweer redt persoon uit brandende woning in Zeewolde

ZEEWOLDE (ANP) - De brandweer heeft in Zeewolde in Flevoland een persoon uit een brandende woning gered. Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag aan het Fluitekruid.

4 uur geleden
Honderden betogers bij pro-Koerdische demonstratie op de Dam

AMSTERDAM (ANP) - De pro-Koerdische demonstratie voor vrede in de Syrische regio Rojava in Amsterdam is onder veel politiebegeleiding aangekomen op de Dam. De demonstratie begon met tientallen mensen die kaarsen ontstaken voor het Centraal Station. Inmiddels is de groep gegroeid tot honderden betogers en zijn er tientallen politiebusjes en ME'ers aanwezig op de Dam. Dat meldt een verslaggever van het ANP.

12 uur geleden
Kaarsen en stilte bij pro-Koerdische demo Amsterdam Centraal

AMSTERDAM (ANP) - Zo'n vijftig tot honderd betogers zijn vrijdag rond 18.00 uur voor Amsterdam Centraal samengekomen. Ze roepen op tot vrede voor Rojava, een noordelijke provincie van Syrië waar veel Koerden wonen, aldus een verslaggever van het ANP.

13 uur geleden
Foodwatch neemt juridische stappen tegen Nestlé om babyvoeding

AMSTERDAM (ANP) - Voedselwaakhond Foodwatch zegt juridische stappen te nemen tegen Nestlé rondom mogelijk besmette babyvoeding. Foodwatch vindt dat het voedingsconcern verwijtbaar heeft gehandeld en eist dat alle informatie openbaar wordt gemaakt. Franse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de dood van twee baby's, die babyvoeding van het voedingsconcern hadden gedronken.

14 uur geleden
Veiligheidsrisicogebied in centrum Amsterdam om meerdere demo's

AMSTERDAM (ANP) - In het gebied rond Amsterdam Centraal en de Dam is sinds vrijdagmiddag 16.00 uur een veiligheidsrisicogebied van kracht.

15 uur geleden