Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgerberaad komt voor het eerst bijeen om te praten over klimaat

Burgerberaad komt voor het eerst bijeen om te praten over klimaat

AMERSFOORT (ANP) - Het Nationaal Burgerberaad Klimaat komt zaterdag voor het eerst bijeen. Deze groep van 175 mensen uit alle delen van de samenleving gaat het komende half jaar met elkaar praten over het klimaatbeleid. In september geeft het burgerberaad hierover advies aan het kabinet.

"De mensen gaan het over drie onderwerpen hebben", vertelt Nienke Meijer, voorzitter van het burgerberaad. "Hoe kunnen we in Nederland eten, reizen en spullen gebruiken op een manier die beter is voor het klimaat?" Het blijft dus dicht bij de leefwereld van mensen, voegt ze eraan toe. En iedereen praat mee in de zes sessies: zowel mensen die zich zorgen maken om klimaatverandering, als mensen die zich totaal geen zorgen maken.

De oproep om mee te doen aan het beraad was verstuurd aan 70.000 mensen in Nederland. Van hen hebben 4070 mensen zich aangemeld, van wie 175 zijn ingeloot. De afspiegeling onder de deelnemers is vergelijkbaar met hoe Nederland eruitziet, in geslacht, leeftijd, woonplaats en opleiding.

Het idee voor een burgerberaad begon ten tijde van het vorige kabinet en de Tweede Kamer. "Maar het huidige kabinet heeft dit overgenomen", zegt Meijer. Zaterdag sluiten kort twee ministers aan om de deelnemers toe te spreken: minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) en minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties). "Oppositie en coalitie zeggen allemaal dat ze graag willen luisteren naar de burgers, en dus uitkijken naar de uitkomsten van het beraad."

Als het advies van het burgerberaad in september wordt gedeeld, zal dat besproken worden in de Tweede Kamer, zegt Meijer. "En ik hoop echt dat een aantal adviezen wordt overgenomen." Voor het burgerberaad is ook naar voorbeelden uit het buitenland gekeken, zoals in Frankrijk. "Die politieke opvolging is heel belangrijk, dus het is goed dat de politiek zo betrokken is", vindt Meijer.

Meer uit Binnenland

Politie begint ontruiming van door klimaatactivisten bezette A12

DE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.

1 uur geleden
Ondanks verzet Kamer verlengt kabinet contract met DigiD-bedrijf

DEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.

1 uur geleden
Gemeente: politie bereidt zich voor op opheffen blokkade op A12

UTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.

1 uur geleden
Klimaatdemonstranten XR lopen A12 op bij De Meern

DE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.

2 uur geleden
Klimaatdemonstranten XR proberen A12 te betreden bij De Meern

DE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.

2 uur geleden
YouTube-kanaal prankcaller gelinkt aan schietpartij offline

AMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.

4 uur geleden
Hoge Raad geeft bij meer dan helft afwijzingen geen uitleg

DEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.

6 uur geleden