Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeesters willen snel meer weten over politie-inzet NAVO-top

Burgemeesters willen snel meer weten over politie-inzet NAVO-top

NIJMEGEN (ANP) - De burgemeesters in Nederland willen snel meer informatie van het ministerie van Justitie over de inzet van politiemensen rond de NAVO-top. Die wordt eind juni in Den Haag gehouden. Ze willen weten hoeveel agenten precies nodig zijn, waar die vandaan komen, welke evenementen in het land wegens de extra inzet wel of niet doorgaan, welke spelregels het ministerie daarvoor hanteert en hoe het zit met de nationale veiligheid.

Dat heeft de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls dinsdag gezegd. Bruls is voorzitter van de Regioburgemeesters, een overlegplatform van burgemeesters uit alle politie-eenheden in het land, dat met ministers, de politieleiding en de procureurs-generaal overlegt over openbare orde en handhaving. "We weten nog heel veel niet terwijl de grootschalige inzet van politie rond de top enorme impact heeft. Daar maken we ons zorgen over. We kunnen niet tot in het voorjaar wachten op duidelijkheid", aldus Bruls.

Volgens Bruls vinden veel burgemeesters dat meewerken aan de top hoort bij het NAVO-lidmaatschap. Ze willen ook solidair zijn door bijstand te verlenen, hoewel burgemeester Sjors Frölich van Vijfheerenlanden de top onlangs betitelde als "een prestigeproject, dat van de gekke is". Er zijn ongeveer 27.000 politiemensen nodig. Dat betekent dat er elders in het land rond de topconferentie weinig politie beschikbaar is en dat evenementen mogelijk niet doorgaan. De burgemeesters praten komende maand met de minister, politie en justitie over de zorgen, aldus Bruls.

'Pijnlijke keuzes'

"We weten al dat er in het land rond de top geen motoragenten beschikbaar zijn. Dat heeft gevolgen voor bijvoorbeeld wielerkoersen. Maar dat is ook niet helder: de ene wielerkoers kan wel doorgaan, terwijl de andere op een andere plek is geschrapt. Daar horen we graag uitleg over", aldus Bruls. Hij maakt zich nog geen zorgen over de Nijmeegse Vierdaagse en de zeer drukbezochte Vierdaagsefeesten, kort na de topconferentie. "Wij hebben begrepen dat jaarlijks terugkerende evenementen wel door kunnen gaan, alhoewel ik van sommige collega's heb gehoord dat zij toch zoiets moeten doorstrepen."

Bruls verwacht dat her en der "pijnlijke keuzes" gemaakt moeten worden. De regioburgemeesters willen dat volgens hem snel en concreet met de minister bespreken. "Want het moet natuurlijk ook rond de top in het hele land wel veilig zijn."

Meer uit Binnenland

Ex-advocaat Weski ontkent uitspraken tijdens arrestatie

ROTTERDAM (ANP) - Ex-advocaat Inez Weski ontkent dat zij een reeks verdachte uitspraken heeft gedaan tijdens haar arrestatie op 21 april 2023. Dat liet zij woensdag haar advocaat Geert-Jan Knoops voordragen uit een door haar geschreven verklaring, aan het begin van het pleidooi dat Knoops en zijn collega's deze week houden. Het Openbaar Ministerie verdenkt Weski van deelname aan de criminele organisatie van haar vroegere cliënt Ridouan Taghi. Vorige week eiste het OM 4,5 jaar cel tegen haar.

26 minuten geleden
Trump: ik ga akkoord met geen aanvallen op Iran voor 2 weken

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij heeft ingestemd "met het opschorten van de bombardementen en aanvallen op Iran voor een periode van twee weken". Eerder op dinsdag vroeg bemiddelaar Pakistan de Verenigde Staten en Iran om een wapenstilstand van twee weken.

8 uur geleden
Ziekenhuizen: patiëntgegevens veilig na cyberaanval

AMSTERDAM (ANP) - Diverse ziekenhuizen houden de ontwikkelingen rond een cyberaanval op softwareleverancier ChipSoft nauwlettend in de gaten. Ze zijn door expertisecentrum Z-CERT op de hoogte gebracht van de aanval op het bedrijf, dat onder meer een grote speler is in elektronische patiëntendossiers, meldt onder meer ziekenhuis Rijnstate in Arnhem. Ook dat ziekenhuis gebruikt de bewuste software, maar benadrukt dat gegevens daar veilig zijn.

8 uur geleden
Israël akkoord met wapenstilstand van twee weken met Iran

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël maakt deel uit van het twee weken durende staakt-het-vuren met Iran, melden de Israëlische staatsomroep Kan en CNN op basis van een hoge functionaris van het Witte Huis.

8 uur geleden
Marcouch: uitspraken Ye geen reden om vergunning te weigeren

ARNHEM (ANP) - De uitspraken die rapper Ye in het verleden heeft gedaan, zijn op zich geen reden om een vergunning te weigeren, "hoe verwerpelijk ook". Dat zegt burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem dinsdag. Ye, ook bekend als Kanye West, treedt op 6 en 8 juni op in stadion GelreDome in de Gelderse hoofdstad.

13 uur geleden
Politie: neerstorten vliegtuigje Middelburg waarschijnlijk bewust

RITTHEM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat de piloot van het neergestorte sportvliegtuigje bij Middelburg het voertuig opzettelijk heeft laten neerstorten. Dat meldt een woordvoerder. De piloot is overleden.

14 uur geleden
Selectie PSV op Stadhuisplein voor huldiging

EINDHOVEN (ANP) - De spelers en staf van PSV zijn iets na 18.00 uur verschenen op het bordes van het stadhuis in Eindhoven. Daar wordt de selectie, die voor de derde keer op rij landskampioen is, gehuldigd. Op het plein worden in de uitzinnige rood-witte menigte met fans veel rode fakkels afgestoken. Ook klinken er af en toe knallen, ondanks het vuurwerkverbod van de gemeente.

16 uur geleden