Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeesters willen snel meer weten over politie-inzet NAVO-top

Burgemeesters willen snel meer weten over politie-inzet NAVO-top

NIJMEGEN (ANP) - De burgemeesters in Nederland willen snel meer informatie van het ministerie van Justitie over de inzet van politiemensen rond de NAVO-top. Die wordt eind juni in Den Haag gehouden. Ze willen weten hoeveel agenten precies nodig zijn, waar die vandaan komen, welke evenementen in het land wegens de extra inzet wel of niet doorgaan, welke spelregels het ministerie daarvoor hanteert en hoe het zit met de nationale veiligheid.

Dat heeft de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls dinsdag gezegd. Bruls is voorzitter van de Regioburgemeesters, een overlegplatform van burgemeesters uit alle politie-eenheden in het land, dat met ministers, de politieleiding en de procureurs-generaal overlegt over openbare orde en handhaving. "We weten nog heel veel niet terwijl de grootschalige inzet van politie rond de top enorme impact heeft. Daar maken we ons zorgen over. We kunnen niet tot in het voorjaar wachten op duidelijkheid", aldus Bruls.

Volgens Bruls vinden veel burgemeesters dat meewerken aan de top hoort bij het NAVO-lidmaatschap. Ze willen ook solidair zijn door bijstand te verlenen, hoewel burgemeester Sjors Frölich van Vijfheerenlanden de top onlangs betitelde als "een prestigeproject, dat van de gekke is". Er zijn ongeveer 27.000 politiemensen nodig. Dat betekent dat er elders in het land rond de topconferentie weinig politie beschikbaar is en dat evenementen mogelijk niet doorgaan. De burgemeesters praten komende maand met de minister, politie en justitie over de zorgen, aldus Bruls.

'Pijnlijke keuzes'

"We weten al dat er in het land rond de top geen motoragenten beschikbaar zijn. Dat heeft gevolgen voor bijvoorbeeld wielerkoersen. Maar dat is ook niet helder: de ene wielerkoers kan wel doorgaan, terwijl de andere op een andere plek is geschrapt. Daar horen we graag uitleg over", aldus Bruls. Hij maakt zich nog geen zorgen over de Nijmeegse Vierdaagse en de zeer drukbezochte Vierdaagsefeesten, kort na de topconferentie. "Wij hebben begrepen dat jaarlijks terugkerende evenementen wel door kunnen gaan, alhoewel ik van sommige collega's heb gehoord dat zij toch zoiets moeten doorstrepen."

Bruls verwacht dat her en der "pijnlijke keuzes" gemaakt moeten worden. De regioburgemeesters willen dat volgens hem snel en concreet met de minister bespreken. "Want het moet natuurlijk ook rond de top in het hele land wel veilig zijn."

Meer uit Binnenland

Code oranje in het oosten vanwege zware onweersbuien

DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.

30 minuten geleden
Groep mensen richt vernielingen aan bij Mevlana Moskee Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.

1 uur geleden
Code geel in heel Nederland vanwege onweersbuien

DE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.

2 uur geleden
Noodverordening in Zandvoort na dagen van onrust en overlast

ZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.

2 uur geleden
Koopmans kritisch op pandemische paraatheid Nederland

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.

4 uur geleden
Koopmans: politici wakkerden 'bizarre' bedreigingen aan

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.

4 uur geleden
Twee aanhoudingen in Uithoorn bij demonstraties rond komst azc

UITHOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond twee mensen aangehouden bij demonstraties rondom de komst van een asielzoekerscentrum in Uithoorn. Een 30-jarige man uit Uithoorn is aangehouden voor het gooien van een fles naar voorstanders van asielopvang. Een 19-jarige man uit Gouda werd meegenomen voor het verstoren van de openbare orde. Beiden zijn weer vrijgelaten.

5 uur geleden