Burgemeesters willen snel meer weten over politie-inzet NAVO-top
NIJMEGEN (ANP) - De burgemeesters in Nederland willen snel meer informatie van het ministerie van Justitie over de inzet van politiemensen rond de NAVO-top. Die wordt eind juni in Den Haag gehouden. Ze willen weten hoeveel agenten precies nodig zijn, waar die vandaan komen, welke evenementen in het land wegens de extra inzet wel of niet doorgaan, welke spelregels het ministerie daarvoor hanteert en hoe het zit met de nationale veiligheid.
Dat heeft de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls dinsdag gezegd. Bruls is voorzitter van de Regioburgemeesters, een overlegplatform van burgemeesters uit alle politie-eenheden in het land, dat met ministers, de politieleiding en de procureurs-generaal overlegt over openbare orde en handhaving. "We weten nog heel veel niet terwijl de grootschalige inzet van politie rond de top enorme impact heeft. Daar maken we ons zorgen over. We kunnen niet tot in het voorjaar wachten op duidelijkheid", aldus Bruls.
Volgens Bruls vinden veel burgemeesters dat meewerken aan de top hoort bij het NAVO-lidmaatschap. Ze willen ook solidair zijn door bijstand te verlenen, hoewel burgemeester Sjors Frölich van Vijfheerenlanden de top onlangs betitelde als "een prestigeproject, dat van de gekke is". Er zijn ongeveer 27.000 politiemensen nodig. Dat betekent dat er elders in het land rond de topconferentie weinig politie beschikbaar is en dat evenementen mogelijk niet doorgaan. De burgemeesters praten komende maand met de minister, politie en justitie over de zorgen, aldus Bruls.
'Pijnlijke keuzes'
"We weten al dat er in het land rond de top geen motoragenten beschikbaar zijn. Dat heeft gevolgen voor bijvoorbeeld wielerkoersen. Maar dat is ook niet helder: de ene wielerkoers kan wel doorgaan, terwijl de andere op een andere plek is geschrapt. Daar horen we graag uitleg over", aldus Bruls. Hij maakt zich nog geen zorgen over de Nijmeegse Vierdaagse en de zeer drukbezochte Vierdaagsefeesten, kort na de topconferentie. "Wij hebben begrepen dat jaarlijks terugkerende evenementen wel door kunnen gaan, alhoewel ik van sommige collega's heb gehoord dat zij toch zoiets moeten doorstrepen."
Bruls verwacht dat her en der "pijnlijke keuzes" gemaakt moeten worden. De regioburgemeesters willen dat volgens hem snel en concreet met de minister bespreken. "Want het moet natuurlijk ook rond de top in het hele land wel veilig zijn."
Meer uit Binnenland
ZUTPHEN (ANP) - In Zutphen woedt een grote brand aan de Marsweg, meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Een loods van 40 bij 10 meter staat volledig in brand. De brandweer blust van buitenaf, gezien de omvang van de brand.
1 uur geledenKOOG AAN DE ZAAN (ANP) - Tussen Koog aan de Zaan en Zaandam is maandagavond laat een natuurbrand uitgebroken. De brand woedt aan het Westerwindpad. Het getroffen gebied is ongeveer 20 bij 40 meter. Het gaat om oud gras dat in brand staat, meldt de Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Maandagavond worden zo'n 140 mensen van Ter Apel naar de nachtopvang in congrescentrum Hanze Plaza in Groningen gebracht. Omdat de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel vol is, brengen asielzoekers sinds vorige week de nacht door in tijdelijke locaties. Dit om te voorkomen dat zij buiten moeten slapen. In de nacht van zondag op maandag ging het om 126 mensen.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger het bevel gegeven om de aanvallen op Libanon op te voeren. De premier zegt in oorlog te zijn met Hezbollah. Hij wil de aan Iran gelieerde terreurgroep met de aanvallen "vernietigen", zegt hij in een videobericht op Telegram.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam. Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo'n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.
6 uur geledenTILBURG (ANP) - Tussen Den Bosch en Tilburg rijden maandag tot naar verwachting 18.30 uur geen treinen. Dat komt door een aanrijding, aldus NS. Een woordvoerder zei iets na 16.00 uur dat de Nederlandse Spoorwegen bezig zijn met het regelen van vervangend busvervoer. "Wanneer dat rond is, kunnen reizigers dat zien in de reisplanner."
10 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Parkeerplaatsen aan de stranden langs de kust en bij recreatieplassen lopen maandagmiddag vol. Veel mensen zijn vrij op tweede pinksterdag.
11 uur geleden