Burgemeesters willen snel meer weten over politie-inzet NAVO-top
NIJMEGEN (ANP) - De burgemeesters in Nederland willen snel meer informatie van het ministerie van Justitie over de inzet van politiemensen rond de NAVO-top. Die wordt eind juni in Den Haag gehouden. Ze willen weten hoeveel agenten precies nodig zijn, waar die vandaan komen, welke evenementen in het land wegens de extra inzet wel of niet doorgaan, welke spelregels het ministerie daarvoor hanteert en hoe het zit met de nationale veiligheid.
Dat heeft de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls dinsdag gezegd. Bruls is voorzitter van de Regioburgemeesters, een overlegplatform van burgemeesters uit alle politie-eenheden in het land, dat met ministers, de politieleiding en de procureurs-generaal overlegt over openbare orde en handhaving. "We weten nog heel veel niet terwijl de grootschalige inzet van politie rond de top enorme impact heeft. Daar maken we ons zorgen over. We kunnen niet tot in het voorjaar wachten op duidelijkheid", aldus Bruls.
Volgens Bruls vinden veel burgemeesters dat meewerken aan de top hoort bij het NAVO-lidmaatschap. Ze willen ook solidair zijn door bijstand te verlenen, hoewel burgemeester Sjors Frölich van Vijfheerenlanden de top onlangs betitelde als "een prestigeproject, dat van de gekke is". Er zijn ongeveer 27.000 politiemensen nodig. Dat betekent dat er elders in het land rond de topconferentie weinig politie beschikbaar is en dat evenementen mogelijk niet doorgaan. De burgemeesters praten komende maand met de minister, politie en justitie over de zorgen, aldus Bruls.
'Pijnlijke keuzes'
"We weten al dat er in het land rond de top geen motoragenten beschikbaar zijn. Dat heeft gevolgen voor bijvoorbeeld wielerkoersen. Maar dat is ook niet helder: de ene wielerkoers kan wel doorgaan, terwijl de andere op een andere plek is geschrapt. Daar horen we graag uitleg over", aldus Bruls. Hij maakt zich nog geen zorgen over de Nijmeegse Vierdaagse en de zeer drukbezochte Vierdaagsefeesten, kort na de topconferentie. "Wij hebben begrepen dat jaarlijks terugkerende evenementen wel door kunnen gaan, alhoewel ik van sommige collega's heb gehoord dat zij toch zoiets moeten doorstrepen."
Bruls verwacht dat her en der "pijnlijke keuzes" gemaakt moeten worden. De regioburgemeesters willen dat volgens hem snel en concreet met de minister bespreken. "Want het moet natuurlijk ook rond de top in het hele land wel veilig zijn."
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
7 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
11 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
12 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
13 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
14 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
17 uur geleden