Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Burgemeesters willen leger voor politietaken

Burgemeesters willen leger voor politietaken

DEN HAAG (ANP) - De burgemeesters van Veenendaal, De Bilt en Utrechtse Heuvelrug willen dat Defensie politietaken op het gebied van bewaken en beveiligen voorlopig gaat overnemen. Dat is nodig omdat er zeker tot 2025 veel te weinig agenten zijn, die ook nog eens steeds vaker moeten bijspringen bij landelijke taken.

De drie burgemeesters dienen daarover vrijdag een motie in op een ledenvergadering van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). Het VNG-bestuur is van plan om de motie over te nemen en te gaan praten met de minister van Justitie.

Volgens de burgemeesters is er een "ontoelaatbare druk" op de plaatselijke politie ontstaan nu landelijke prioriteiten steeds meer menskracht vragen. Een voorbeeld daarvan is de extra bewaking van personen en gebouwen na de moord op advocaat Derk Wiersum. De burgemeesters willen ook extra geld om de politiekorpsen sneller op sterkte te brengen.

Korpsen onderbezet

De burgemeesters constateren dat de korpsen zwaar onderbezet zijn. In sommige plaatsen, zoals Veenendaal en Rhenen, gaan politiebureaus daarom vaker op slot. Elders overwegen burgemeesters minder agenten in te zetten bij evenementen en voetbalwedstrijden.

Volgens de indieners van de motie moet de 110 miljoen euro die de minister van Justitie heeft gereserveerd voor het op peil houden van de politie helemaal besteed worden aan de plaatselijke korpsen. "Hoewel beloofd is dat het aantal agenten zou toenemen, zien wij dat de korpsen in dit jaar verder zijn gekrompen. Inwoners moeten kunnen rekenen op leefbaarheid en veiligheid", aldus de burgemeesters.

Meer uit Binnenland

Moeder verdacht van doodsteken dochter (14) in Blerick

MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.

1 uur geleden
Aantal grote storingen op het spoor loopt op

UTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.

4 uur geleden
Vitens heeft moeite om iedereen van drinkwater te voorzien

ZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.

4 uur geleden
Zorgen bij AIVD over toename geradicaliseerde jongeren

ZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.

5 uur geleden
AIVD: Rusland steeds aanvallender, China bouwt eigen wereldorde

ZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.

5 uur geleden
AIVD slaat vaker alarm over risicovolle personen en organisaties

ZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.

5 uur geleden
AIVD: Ongekend dreigingsbeeld, nationale veiligheid onder druk

ZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".

5 uur geleden