
Burgemeesters werken mee aan extra opvang asielzoekers
NIJMEGEN (ANP) - De burgemeesters van het Veiligheidsberaad werken mee aan de door het kabinet gevraagde extra opvang voor asielzoekers. Maar het Rijk moet dan wel tegelijkertijd toezeggingen nakomen die deze week gedaan zijn. Als blijkt dat dat in de komende tijd niet gebeurt dan staken de veiligheidsregio’s hun inspanningen, aldus burgemeester Hubert Bruls van Nijmegen, voorzitter van het Veiligheidsberaad.
De burgemeesters verwachten van het Rijk dat de beloofde dertig extra ambtenaren per veiligheidsregio die een en ander moeten gaan regelen er snel zijn. Ook moet het kabinet in de komende drie maanden werken aan een langetermijnperspectief voor de asielopvang. Bruls noemde de overeenstemming die vrijdag met bewindslieden is bereikt "een fragiele afspraak".
De 25 veiligheidsregio’s gaan elk zoeken naar 225 extra noodopvangplaatsen om de overvolle aanmeldlocatie in Ter Apel te ontlasten. Enkele kleine regio’s zullen dat aantal wellicht niet helemaal gaan halen, aldus Bruls. Daarnaast moet er huisvesting komen voor 7500 statushouders. Die kunnen dan het asielzoekerscentrum verlaten, zodat er doorstroming is. Naast extra ambtenaren heeft het kabinet 40 miljoen toegezegd om woonruimte voor deze groep te realiseren.
Nieuwe opvanglocatie
Het Veiligheidsberaad heeft vrijdag benadrukt dat het op 1 oktober weer afgelopen is met de extra crisisnoodopvang. Dan moet er minstens een nieuwe opvanglocatie naast Ter Apel zijn gerealiseerd en liever nog drie, aldus Bruls. Ook moet het opvangsysteem flexibeler worden, want " we weten al sinds 2015 dat het zo niet werkt", aldus de beraadsvoorzitter.
Volgens Bruls werken de burgemeesters na veel aarzelingen in het begin van de week toch mee, omdat ze allemaal snappen dat er iets moet gebeuren. "Maar het kabinet moet wel vertrouwen terugwinnen. Er wordt alweer iets heel groots van gemeenten gevraagd, terwijl het helemaal niet hun taak is. En ook niet bij de kerntaken van een veiligheidsregio hoort. We willen elke twee weken monitoren hoe het met de inspanningen van het Rijk gaat." De burgemeesters hebben de bewindslieden ook duidelijk gemaakt dat het nu echt de laatste keer is dat er "zo’n immense vraag" kan worden gesteld.
De ministerraad bespreekt de standpunten van het Veiligheidsberaad vrijdagmiddag. Eind van de middag volgt een brief aan de Tweede Kamer. De veiligheidsregio’s gaan zo snel mogelijk aan de slag met de nieuwe opgave, aldus Bruls.
Meer uit Binnenland
BAVEL (ANP) - De politie is op zoek naar een automobilist die is doorgereden na een zwaar ongeval op de A27 ter hoogte van Bavel (Noord-Brabant). Bij het ongeluk raakte een persoon zwaargewond.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Een 30-jarige motorrijder uit Oss is zaterdagavond overleden bij een ongeval op de A2 ter hoogte van Den Bosch.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de rellen in Den Haag zijn zaterdag zes journalisten gewond geraakt door toedoen van demonstranten, liet de organisatie PersVeilig weten. Volgens de organisatie, een meldpunt voor geweld en agressie tegen journalisten, gaat het om vijf fotografen en één tv-journalist. Ze hoefden niet naar het ziekenhuis.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdag ruim dertig aanhoudingen verricht in Den Haag bij een uit de hand gelopen demonstratie, die uitmondde in rellen. Twee agenten raakten gewond. Dat heeft de Haagse driehoek (burgemeester, politie, justitie) zaterdag bekendgemaakt tijdens een persconferentie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de rellen in Den Haag zijn zaterdag twee fotojournalisten gewond geraakt door toedoen van demonstranten. Dat bevestigt de organisatie PersVeilig, een meldpunt voor geweld en agressie tegen journalisten, naar aanleiding van berichtgeving door RTL Nieuws.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft op het Plein in het centrum van Den Haag tientallen mensen verwijderd van de terrassen. Meerdere personen zijn aangehouden, ziet een verslaggever van het ANP. Waarschijnlijk gaat het om mensen die eerder zaterdag aanwezig waren bij de demonstratie op het Malieveld voor een strenger asielbeleid. De mensen die werden verwijderd, scholden politiemensen uit, waarna de politie ingreep.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof noemt het geweld in Den Haag "volstrekt onacceptabel". Een protest in de stad tegen immigratie liep uit op gewelddadigheden. Agenten werden aangevallen en ruiten van het partijkantoor van D66 werden ingegooid.
8 uur geleden